حراج کامپیوتر خانگی Apple-1 با قیمت ۳۰۰ هزار دلار

نخستین رایانه تولیدی اپل به‌نام Apple-1، قرار است به‌زودی در حراجی بزرگ RR Auction با قیمت  ۳۰۰ هزار دلار به‌فروش برسد.

طبق خبرها قرار است به‌زودی طی یک حراجی بزرگ، نخستین محصول انقلابی اپل یعنی کامپیوتر رومیزی Apple-1 با قیمت ۳۰۰ هزار دلار به فروش برسد. همان‌طور که می‌دانید خالق اپل استیو جابز به کمک دوست و همکار قدیمی خود یعنی استیو وزنیاک توانست در اواسط دهه ۷۰ میلادی به انقلابی در صنعت کامپیوترهای رومیزی دست یابد.

نخستین تلاش جابز و وزنیاک منجر به تولید ۵۰ دستگاه کامپیوتر رومیزی Apple-1 در گاراژ خانه‌ی استیو جابز شد که در نهایت Byte Shop این محصول را برای اولین بار با قیمت ۶۶.۶ دلار در ایالت کالیفرنیا آمریکا به فروش رساند. گفتنی است جابز و وزنیاک پس از دستیابی به این موفقیت، آمار تولید اپل وان را تا ۲۰۰ دستگاه افزایش دادند.

باتوجه به کارکرد و قدرت سخت‌افزاری بسیار پایین اپل وان در زمان کنونی، قیمت ۳۰۰ هزار دلاری آن کمی دور از منطق به‌نظر می‌رسد؛ زیرا با پرداخت چنین مبلغی می‌توان اتومبیل فوق‌العاده جذابی چون مدل ۲۰۱۹ استون مارتین DBS سوپرلگرا را خریداری کرد. با این حال این تنها نسخه‌ی سالم از اپل وان است که سال‌ها پیش از فروشگاه Byte Shop خریداری شده و به‌طور حتم برای دوستداران اپل یک محصول خاطره انگیز و نوستالژیک محسوب می‌شود.

اپل وان

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که کامپیوتر خانگی Apple-1 شامل یک صفحه‌کلید به همراه مادربورد و دفترچه راهنما برای استفاده از آن است. همان‌طور که اشاره کردیم تنها نمونه سالم از کامپیوتر رومیزی اپل وان قرار است به‌زودی با قیمت پایه ۳۰۰ هزار دلار در حراجی معروف RR Auction در شهر بوستون به‌فروش برسد.

نظر شما در مورد نخستین دستاورد اپل در دنیای کامپیوترهای خانگی چیست؟

منبع cnet

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید