چه زمانی بهتر است یک شغل را از رزومه خود حذف کنید

رزومه‌ی شما باید تمام توانایی‌ها، تخصص‌ها و مهارت‌های شما را به کارفرمایان جدیدتان نشان دهد. در چه مواردی می‌توانید تجارب ناخوشایند گذشته را از این فهرست حذف کنید؟

«من کار قبلی‌ام را در شرایط بدی ترک کردم و حالا می‌ترسم در مصاحبه‌ی شغلی، در مورد آن از من سؤال کنند. می‌توانم اصلاً این کار را از رزومه‌ام حذف کنم؟» این سؤال به ذهن بسیاری از ما رسیده است.

نکته‌ی اول: شما برای تنظیم رزومه‌ی خود تحت هیچ فشاری نیستید. رزومه بیشتر یک سند بازاریابی است تا یک مدرک قانونی. رزومه‌ی شما باید شما را مثل یک ستاره نشان دهد و اگر برای رسیدن به این منظور باید چیزی را حذف کنید، حتماً این کار را انجام دهید.

اما به یک هشدار مهم هم توجه کنید: اعتبار شما به‌عنوان یک داوطلب شغلی، موضوع بسیار مهمی است و اگر این انتخاب شما به هر دلیلی اعتبارتان را کاهش می‌دهد، با مشکلی به‌مراتب بزرگ‌تر از شغلی که در شرایط نامناسب ترک کرده‌اید، مواجه هستید؛ چراکه اگر مسئول استخدام به شما اعتماد نداشته باشد، هرگز شما را برای این فرصت کاری انتخاب نمی‌کند.

در این مطلب، توصیه‌های کارشناسان را برای سازمان‌دهی رزومه‌ی کاری باهم مرور می‌کنیم:

The Only Circumstances When You Should Leave A Job Out Of Your Resume

در شرایط زیر می‌توانید یک دوره‌ی کاری را از رزومه‌ی خود حذف کنید:

۱- اگر حذف یک موقعیت کاری، خلأ بزرگی در رزومه‌ی شما به وجود نمی‌آورد

اگر در یک موقعیت کاری فقط به مدت ۶ ماه یا کمتر مشغول بوده‌اید، می‌توانید به‌راحتی و بدون اینکه نگران آسیب منفی به تاریخچه‌ی کاریتان باشید، آن را از رزومه‌ی خود حذف کنید. ولی باید مطمئن باشید در تنظیم تاریخ سوابق کاری، آن‌ها را به سال (مثلاً سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴) بیان کرده‌اید. این روشی بسیار مؤثر و خوب برای پوشش دادن فواصل کوتاه‌مدت است.

۲- اگر حذف یک موقعیت کاری، شما را فردی متعهد جلوه می‌دهد

اینکه مردم زمینه‌های کاری بسیار متفاوتی را تجربه کنند، شاید از برخی لحاظ جالب و حتی شنیدنی باشد. ولی توجه کنید که کارهای بی‌نظم متعدد در حوزه‌های مختلف که ربطی به فرصت شغلی پیش روی شما ندارند، می‌توانند این سؤال را در ذهن صاحب‌کاران فعلی به وجود بیاورند که آیا شما فردی متعهد به شغل خود هستید؟ چه ضمانتی برای این امر وجود دارد؟ در این شرایط بهتر است سعی کنید مشاغل قبلی خود را طوری فهرست کنید که انسجام بیشتری داشته باشد و اگر مورد بی‌ربطی در این فهرست وجود دارد که ممکن است ذهن مسئول استخدام را منحرف کند، آن را حذف کنید.

۳- اگر یک موقعیت کاری، به گذشته‌های خیلی دور برمی‌گردد

کارفرمایان معمولاً بیشتر بر سوابق کاری شما در طول ۵ یا ۱۰ سال گذشته تأکید دارند. اگر شغل پردردسر شما که در مورد آن مردد هستید به خارج از این بازه‌ی زمانی برمی‌گردد، در مورد حذف آن شک نکنید.

۴- اگر شرکت قبلی شما شهرت و آوازه‌ی بدی دارد

اگر کارفرمای قبلی شما به هر دلیلی، مثلاً کلاه‌برداری از سرمایه‌گذاران، درگیری با مراجع قانونی یا ورشکستگی‌های سنگین، آوازه‌ی بدی دارد، به شما توصیه می‌کنیم حتماً این مورد را از رزومه‌ی خود حذف کنید. چرا؟ پاسخ آن روابط و صنف‌های شغلی است. چه این موضوع را دوست داشته باشید و چه آن را بی‌انصافی بدانید، مردم همیشه اعتبار یک شرکت را به کارکنان آن تعمیم می‌دهند. اگر می‌بینید که نام و اشتهار شرکت قبلی ممکن است شما را در فرصت کاری پیش رو دچار محدودیت کند، آن را از رزومه‌ی خود حذف کنید.

The Only Circumstances When You Should Leave A Job Out Of Your Resume

در شرایط زیر، از چشم‌پوشی از سوابق کار خود پرهیز کنید:

۱- شما بیش از یک سال در شرکتی کارکرده‌اید

کار بسیار سختی است که جای خالی شغلی را که بیش از یک سال در آن فعالیت کرده‌اید، در رزومه‌ی خود مخفی کنید. اگر در چنین شرایطی قرار دارید، بهتر است به یک راه‌ حل دیگر فکر کنید؛ مثلاً خلاصه‌ی اجمالی ماوقع را در رزومه‌ی خود بیاورید. داستان مناسب و قانع‌کننده‌ای برای مصاحبه‌ی کاری خود آماده کنید که در آن توضیح می‌دهید از این موقعیت دشوار، چه تجاربی به دست آورده‌اید. به خاطر داشته باشید که به اشتراک گذاشتن جزئیات یک وضعیت سخت که توانسته‌اید آن را با موفقیت هدایت و کنترل کنید یا برخورد قانع‌کننده‌ای با آن داشته باشید، می‌تواند یک روش قدرتمند برای تحت تأثیر قرار دادن کارفرمایان باشد.

۲- اگر این شغل تنها راه اثبات تجربه و مهارت شما در یک تخصص به شمار می‌رود

خیلی مهم است که تمام توانایی‌های خود را در رزومه‌ی کاریتان بازتاب دهید. برای مثال اگر اجرا و پیاده‌سازی CRM در موقعیت شغلی جدید شما حائز اهمیت است و شغل قبلی مورد بحث، تنها گزینه‌ای است که نشان می‌دهد شما در این زمینه کار کرده‌اید و تجربه‌ دارید، به هر ترتیب باید آن را در رزومه‌ی خود ذکر کنید.

۳- اگر دستاوردهای بزرگی در شغل قبلی خود داشته‌اید

اینکه شما کاری را در شرایط نامناسب ترک کرده باشید، لزوماً تمام دستاوردهای حرفه‌ای شما را نابود نمی‌کند. بنابراین اگر در شغل قبلی‌تان به مدارج چشمگیری رسیده‌اید، صرف‌نظر از اینکه در چه موقعیتی شرکت سابق را ترک کرده‌اید، آن را در رزومه‌ی خود بیاورید.

۴- اگر متقاضی شغل‌های دولتی، امنیتی یا مشاغلی هستید که دوره‌ی گزینش دارند

در این مورد، باید به‌صورت دقیق تمام تجارب حرفه‌ای خود را ذکر کنید.

و در آخر به یاد داشته باشید که رزومه شما فرصتی است تا داستان زندگی حرفه‌ای خود را بر اساس شرایط خودتان تعریف کنید. نگران حذف کردن اشتباهات خود یا شرایط ناگوار کاریتان نباشید. فقط مواظب باشید جزئیات ارزشمند توانایی‌های خود را از قلم نیندازید.

منبع fastcompany

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید