اپل به دنبال توسعه سیستم های خودکار غیر از خودرو‌ها است

اپل درحال توسعه اتومبیل‌های خودران است؛ اما آیا این شرکت به‌دنبال توسعه گجت‌های خودکار دیگر هم است.

توسعه گجت‌های خودکار می‌تواند فواید بسیاری برای اپل به‌همراه داشته باشد. ساخت ابزار‌های نظافتی، مثل جاروبرقی‌های خودکار ممکن است بخش کوچکی از تصمیم اپل باشد. اما با نگاه به آینده می‌توان ربات‌های مستخدم این کمپانی را هم تصور کرد. به هر حال ممکن است چنین گجت‌هایی روزی توسط اپل تولید و روانه بازار مصرف شوند.

گمانه‌زنی در این باره از زمانی شروع شد که تیم کوک در بیانه‌ای برای سرمایه‌گذاران شرکت اعلام کرد:

سیستم‌های خودکار تنها محدود به اتومبیل‌ها نیست و می‌تواند در زمینه‌های متنوعی مورد استفاده قرار بگیرد.

شرکت‌های بسیاری هم‌اکنون در حال کار روی سیستم‌های خودکار هستند، اما اپل می‌تواند با تولید یک محصول، کل بازار را متحول کند. تیم‌کوک در جای دیگری از بیانیه‌اش می‌گوید:"ما روی سیستم‌های خودکار تمرکز کرده‌ایم، هم‌اکنون یک پروژه بزرگ در جریان است که سرمایه‌گذاری گسترده‌ای روی آن کرده‌ایم، از دیدگاه ما خودمختاری (autonomy)، مادر همه پروژه‌های هوش مصنوعی است".

چنین اظهار نظرهایی بتاعث به راه افتادن شایعات زیادی شده است. سال‌هاست منابع مختلف اعلام می‌کنند اپل در حال توسعه اتومبیل خودرانی است که مورد تایید قرار گرفته و قرار است تابستان امسال وارد بازار شود.

این سیستم خودران در ماه ژوئن گذشته توسط مدیر عامل اپل تایم کوک تایید شد، هرچند او از توضیح در مورد برنامه‌های این شرکت در زمینه‌ی توسعه چنین فناوری در آینده ممانعت کرد. کوک طی مصاحبه‌ای با بلومبرگ، در پاسخ به‌اینکه آیا اپل قصد دارد تکنولوژی خود را به سایر شرکت‌ها بفروشد یا خودش این اتومبیل‌ها را تولید و عرضه کند، گفت: "باید دید آینده به کدام سو خواهد رفت. اما اپل تنها به دید یک محصول به این قضیه نگاه نمی‌کند."

از دیدگاه ما خودمختاری (autonomy)، مادر همه پروژه‌های هوش مصنوعی است

اگر‌چه اکنون تمرکز اپل بیشتر روی اتومبیل‌های خودران است، اما گفته‌های کوک موجب شده است تا فکر کنیم اپل به دنبال تلاش‌هایی برای گسترش این تکنولوژی فراتر از وسایل نقلیه است. در‌حالی که ما انتظار داریم اپل این تکنولوژی را برای مصرف‌کنندگان به‌ارمغان بیاورد، به‌همان اندازه ممکن است که این شرکت در سطح تجاری هواپیماهای بدون سرنشین خود، روبات‌های خودکار برای انبار‌گردانی یا ماشین آلات صنعتی هوشمند تولید کند. البته همه اینها تنها فرضیاتی برای آینده این شرکت است.

تهیه شده در زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید