رکود در بخش تولید ادامه دارد

آخرین آمار رسمی از وضعیت صنعت نشان می‌دهد رکود همچنان گریبان‌گیر بخش مولد کشور است و این بخش در دوماهه‌ی ابتدایی سال با رشد منفی مواجه بوده‌است.

براساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت ۱۴ گروه صنعتی در دو ماه اول سال با رشد منفی مواجه بودند. آمارهای این وزارتخانه نشان می‌دهند سنگینی رکود روی کمر تولید آثار سویی داشته است، آنطور که آمارهای تولید ۳۲ کالای منتخب صنعتی در دو ماهه نخست سال نشان می‌دهند، میزان تولید ۱۴ قلم کالا در این دو ماه کاهش داشته است. از تلویزیون، یخچال فریزر و روغن نباتی در بخش صنعتی تا زغال سنگ، ظروف شیشه‌ای و سیمان در بخش معدنی همگی به طور میانگین بین ۵ تا ۱۰ درصد کاهش تولید داشته‌اند. بر همین اساس آن طور که معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است، برای حل این موضوع باز هم ارائه تسهیلات پیشنهاد شده است.

دست اندرکاران صنعت و معدن که به اصطلاح در کف بازار مشغول هستند این رکود را تایید می‌کنند. رئیس کمسیون صنایع اتاق بازرگانی گفت :

آمارها رشد اقتصادی ۸ درصدی را نشان می‌دهند؛ اما حرف ما این بوده است که بیشتر این رشد سهم افزایش فروش نفت است و صنعت در مجموع در رکود است.

از طرفی روغنی می‌گوید با این تسهیلات و وام‌های بانکی از سوی بانک‌‌هایی که حال و روز خوبی ندارند دردی از صنعت دوا نمی‌شود.

روغنی مهمترین کار را تحریک تقاضا دانست و ادامه داد :

مهمترین بحثی که در رکود وجود دارد کاهش قدرت خرید مردم است؛ پس بنابراین باید طرف تقاضا تحریک شود نه طرف عرضه.

برای سال ۱۳۹۶ دولت طرح رونق ۳۰ هزار میلیارد تومانی را پیشنهاد داده است؛ اما به گفته‌ی روغنی محل تامین این پول طبق بخشنامه‌ی بانک مرکزی از محل منابع داخلی بانک‌ها است و وضع بانک‌ها در حال حاضر خوب نیست.

تشدید رکود باعث شد که واحدهای تولیدی با معوقات بانکی، مالیاتی و بیمه مواجه شوند وکارگران خود را بیکار کنند.

 رئیس کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد، جدای از تزریق تسهیلات به دلیل بر زمین ماندن مصوبات شورای پول و اعتبار مشکلات زیادی برای صنعت و تولید ایجاد شده است . محمدرضا پور ابراهیمی با بیان اینکه راه خروج از رکود تسهیلات نیست و ارائه‌ی تسهیلات موجب مقروض شدن تولید می‌شود، گفت :

 راه‌های مانند جلوگیری از واردات بی ‌رویه وتسهیل فضای کسب و کار برای خروج از رکود وجود دارند.

منبع زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید