انویدیا در نسل بعدی کارت های گرافیک خود همچنان از GDDR5X استفاده خواهد کرد

به‌ نظر می‌رسد انویدیا در نسل آینده‌ی کارت‌های گرافیک Geforce GTX خود همچنان به‌جای HBM2 یا GDDR6، از حافظه‌ی گرافیکی GDDR5X استفاده خواهد کرد.

طی ماه‌های گذشته شایعات زیادی مبنی بر استفاده‌ی انویدیا از حافظه‌های گرافیکی پرسرعت HBM2 یا GDDR6 در نسل آینده‌ی کارت‌های گرافیک جی‌فورس (که قرار است از معماری Volta استفاده کنند) به‌ چشم می‌خورد. جدیدترین گزارش‌ها اما حکایت از آن دارند که انویدیا همچنان به استفاده از حافظه‌های گرافیکی GDDR5X در محصولات آینده‌ی خود ادامه خواهد داد.

درحالی‌که حافظه‌های HBM2 پهنای باس بیشتر، تأخیر کمتر و ولتاژ پایین‌تری نسبت به حافظه‌های متداول GDDR دارند، به‌ نظر می‌رسد ساخت آن‌ها به‌مراتب سخت‌تر و پرهزینه‌تر از GDDR5X باشد؛ به‌طوری که یکی از دلایل تأخیر عرضه‌ی کارت‌های رادئون وگای AMD، استفاده‌ی آن‌ها از حافظه‌ی گرافیکی HBM2 عنوان شده است.

GDDR5GDDR5XHBMHBM2
سازندهSamsung, Hynix, ElpidaMicronHynix, SamsungSamsung, Hynix
شکل فیزیکیمربعی/چیپ‌های مستطیلی
(تک‌لایه)
مربعی/چیپ‌های مستطیلی
(تک‌لایه)
مکعبی
(چندلایه)
مکعبی
(چندلایه)
ماکزیمم ظرفیت8GB در هر چیپ16GB در هر چیپ1GB در هر لایه4GB تا 8GB در هر لایه
ماکزیمم سرعت۸ گیگابایت بر ثانیهتا ۱۴ گیگابایت بر ثانیه۱ گیگابایت بر ثانیه۲ گیگابایت بر ثانیه
پهنای باس۳۲ بیت در هر چیپ۶۴ بیت در هر چیپ۱۰۲۴ بیت در هر لایه۱۰۲۴ بیت یا بیشتر در هر لایه
مصرف انرژیپایینبرابر یا کمتر از GDDR5پایین‌تر از GDDR5 و GDDR5Xکمتر از HBM
نمونه کارت‌های استفاده‌کننده از حافظهبسیاری از کارت‌های میان‌رده و پایین‌رده مانند GT 740 GTX 1070 و RX 480 کارت‌های GTX 1080 و Titan XRadeon R9 Fury X, Radeon Pro DuoNvidia Tesla P100, Nvidia Quadro GP100

انویدیا همچنان به استفاده از حافظه‌های HBM2 در GPU-های GV100 خود و جانشین احتمالی آن ادامه خواهد داد؛ اما به احتمال زیاد در کارت‌های ولتا (درست مانند کارت‌های کلاس مصرفی پاسکال)، از حافظه‌های GDDR5X استفاده خواهد کرد.

وظیفه‌ی تأمین حافظه‌ی گرافیکی کارت‌های ولتا را احتمالا SK Hynix یا مایکرون برعهده خواهند داشت.

منبع guru3d

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید