مقایسه‌ی بی ام و سری 8 با مرسدس کلاس S کوپه و استون‌ مارتین DB11

مدل مفهومی سری 8، چند روز پیش معرفی شد و حالا وقت آن رسیده است تا به نقد طراحی و مقایسه‌ی آن با مرسدس کلاس S و استون‌ مارتین DB11، به‌عنوان مهم‌ترین خودروهای کلاس کوپه‌های لوکس بپردازیم.

شکی نیست که مدل نهایی بی‌ام‌و سری 8 تا کمتر از یک سال دیگر آماده‌ی فروش خواهد شد؛ اما نباید فراموش کنیم که حدود ۲۰ سال از غیبت این خودرو در بازار جهانی می‌گذرد و هرچند در دهه‌ی ۹۰ میلادی یکی از جذاب‌ترین مدل‌های کلاس خود محسوب می‌شد، امروزه با رقبای محبوب و شناخته‌شده‌ای روبه‌رو خواهد بود. هنوز درباره‌ی توانایی‌های فنی و پیشرانه‌ی مورد استفاده در این محصول، اتفاق نظر و اطلاعات رسمی وجود ندارد؛ اما می‌توان مطمئن بود که نمونه‌ی نهایی از نظر طراحی بدنه، با مدل مفهومی فعلی تا حد زیادی مشابه باشد. 

در این مطلب، به مقایسه‌ی خودروی مفهومی سری 8 بی‌ام‌و با مرسدس کلاس S کوپه و استون‌ مارتین DB11 می‌پردازیم تا احتمال موفقیت آن در بازار جذاب کوپه‌های لوکس و اسپرت، بررسی شود.

BMW 8 SERIES  mercedes S coupe Aston matrin db11

امروزه در سبد محصولات بی‌ام‌و، چندین خودروی اسپرت و کوپه دیده می‌شود؛ اما هیچ‌کدام به اندازه‌ی کافی بزرگ و لوکس نیستند. یک مدل GT باید علاوه بر پیشرانه‌ی قوی و کابین مناسب برای چهار نفر، ویژگی‌های ظاهری خاصی داشته باشد که شاید مهم‌ترین آن‌ها، بلند بودن کاپوت جلو است. در مقایسه با استون‌ مارتین DB11، سری 8 بی‌ام‌و علاوه بر داشتن بدنه‌ی کشیده در قسمت درپوش خودرو، بخش جلوی کاپوت را به سمت پایین ادامه داده است تا لبه‌ی آن پایین‌تر از خط فرضی چراغ‌های اصلی باشد. از نظر طراحی بیرونی، می‌توان مرسدس را برنده‌ی این مقایسه دانست؛ چراکه با وجود حفظ حس اسپرت و اصالت طراحی خود، بزرگ‌تر و باابهت‌تر از استون‌ مارتین و بی‌ام‌و دیده می‌شود. شاید تنها نکته‌ی منفی در طراحی کلاس S کوپه، شباهت آن با دیگر مدل‌های مرسدس بنز، خصوصا کلاس E باشد؛ اما سری 8 علاوه بر تفاوت‌های غیر قابل انکار با محصولات دیگر بی‌ام‌و، برای علاقه‌مندان خودروهای اسپرت و تهاجمی جذاب‌تر خواهد بود.

BMW 8 SERIES  mercedes S coupe Aston matrin db11

این یک فرمول قدیمی در طراحی خودروهای GT است که بخش عقب، کوتاه و مختصر باشد و از سویی دیگر، اگزوزها را به‌وضوح نمایش دهد. در طراحی قسمت عقب، استون‌ مارتین و مرسدس با وفاداری به اصالت خود در این کلاس، سنتی و اصیل رفتار کرده‌اند؛ اما بی‌ام‌و آینده‌نگر و اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد. این موضوع در اگزوزهای ساده‌ و دایره‌ای DB11 و چهارگوش کلاس S در مقایسه با اگزوزهای ۵ ضلعی و نامنتظم سری 8، به‌وضوح دیده می‌شود.

BMW 8 SERIES  mercedes S coupe Aston matrin db11

در فضای داخلی، مهم‌ترین تفاوت بی‌ام‌و با استون‌ مارتین و مرسدس، فرمان بزرگ و اسپرت آن است که احتمالا با نمونه‌ای ساده‌تر در مدل نهایی عوض خواهد شد. در کلاس S کوپه شاهد خطوط و چیدمان افقی هستیم که به شکلی هنرمندانه، فضای کابین را پهن و بزرگ نشان می‌دهد؛ درحالی‌که سری 8 نه‌تنها علاقه‌ای به طرح‌های لوکس سنتی نداشته است، بلکه با جایگذاری عمودی، یک کابین مدرن، ساده و نزدیک به نمونه‌های دیده‌شده در سوپراسپرت‌های ایتالیایی به همراه دارد. با حضور یک نمایشگر بزرگ در میان داشبورد، سری 8 در تلاش است تا برای علاقه‌مندان فناوری‌های نو، جذاب و چشم‌نواز جلوه کند و از حالت شلوغ مدل‌های لوکس دور باشد. به عقیده‌ی کارشناسان، کابین بی‌ام‌و سری 8 برتر از DB11 است؛ چراکه فضای داخلی استون‌ مارتین، قدیمی و تکراری به‌ نظر می‌رسد. فراموش نکنیم که پرچم‌دار استون‌ مارتین بیش از ۲۰۰ هزار دلار قیمت دارد؛ اما در طراحی کابین ناامیدکننده است و در مقایسه با حس اسپرت و مدرن بی‌ام‌و، امتیاز بالایی ندارد.

مرسدس کلاس S  کوپه  Mercedes S class coupe

درک زیبایی بصری از هر چیز، به سلیقه‌ی افراد و طرز فکر آن‌ها وابستگی زیادی دارد. باید قبول کرد که مرسدس کلاس S کوپه بیش از آنکه اسپرت و جوان‌پسند باشد، لوکس و باوقار به نظر می‌رسد. کیفیت ساخت این خودرو، خصوصا در فضای داخلی، کم‌نظیر است و بعید خواهد بود که از این نظر، مدل نهایی بی‌ام‌و سری 8 بهتر از آن باشد. از سویی دیگر، هرچند طراحی بیرونی استون‌ مارتین DB11 با استاندارد خودروهای این کلاس هماهنگ است و برای علاقه‌مندان برندهای انگلیسی با طرح‌های اصیل، جذاب خواهد بود؛ از حیث آپشن‌های مدرن و فناوری‌های فنی و رفاهی حریف بی‌ام‌و نخواهد شد.

استون مارتین Aston martin DB11

در بازار جهانی، آستانه‌ی قیمت مرسدس کلاس S کوپه در نسخه‌ی S550 حدود ۱۲۰ هزار دلار است و با آپشن‌های کامل در مدل S65 AMG تا ۲۵۰ هزار دلار فروخته می‌شود. ارزان‌ترین مدل این خودرو با ۴۵۰ اسب بخار قدرت، در زمان ۴.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد؛ اما قوی‌ترین نسخه‌ی مرسدس کلاس S کوپه، با پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر ۶ لیتری و توئین‌توربو همراه است که ۶۲۰ اسب بخار قدرت دارد و ظرف ۳.۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. از سویی دیگر، استون‌ مارتین DB11 فقط با پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر و ۵.۲ لیتری ارائه می‌شود که به لطف استفاده از سیستم توربوی دوگانه و اینترکولر، ۶۰۰ اسب بخار قدرت دارد. این خودرو برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، به ۳.۹ ثانیه زمان احتیاج دارد و با قیمت پایه‌ی ۲۱۴ هزار دلار همراه است.

حال، باید در انتظار رونمایی بی‌ام‌و از نسخه‌ی تولید انبوه سری 8، با اطلاعات فنی و قیمت نهایی باشیم. در پایان این مطلب، تماشای تیزر رسمی این خودروی مفهومی را از دست ندهید.

دانلود با کیفیت 360p   720p   1080p

منبع bmwblog bmwblog

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید