مقایسه استاندارد IP67 آیفون 7 با استاندارد IP68 گلکسی اس 7

اپل در مراسمی که دور روز پیش در تالار بیل گراهام برگزار شد، از آیفون 7 و آیفون 7 پلاس پرده برداری کرد. این آیفون‌ها دارای استاندارد IP67 برای مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار و آب هستند. سامسونگ هم در اوایل سال جاری میلادی از گلکسی اس 7 خود که دارای استاندارد IP68 است، رونمایی کرده بود. همراه زومیت باشید تا به تفاوت این دو استاندارد بپردازیم.

شرکت اپل در روز ۱۷ شهریور به طور رسمی در تالار بیل گراهام از آیفون 7 و آیفون 7 پلاس جدید خود رونمایی کرد. یکی از ویژگی‌های جدید و شگفت‌انگیز معرفی شده، مقاومت در برابر ورود گرد و غبار و آب تحت استاندارد IP67 بود. اگر اخبار فناوری را دنبال کرده باشید، قطعا اطلاع دارید که گوشی هوشمند گلکسی اس 7 سامسونگ که در اوایل سال میلادی جاری معرفی شد، دارای قابلیت مقاومت در برابر ورود گرد و غبار و آب تحت استاندارد IP68 است. اما این دو استاندارد چه تفاوتی با هم دارند؟ کدام‌یک از آن‌ها بهتر است؟ همراه ما باشید تا در ادامه‌ی این مقاله به این سوالات پاسخ دهیم.

قبل از مقایسه باید اشاره کنیم که کلمه‌ی مخفف IP سرنام عبارت Ingress Protection و به معنی محافظت از ورود است. رتبه‌بندی IP از دو شماره‌ی در کنار هم تشکیل شده است. در مورد استانداردهای آیفون 7 و گلکسی اس 7، اولین شماره ۶ بوده و به امتیاز حفاظت در برابر گرد و غبار اشاره می‌کند. هر دو گوشی هوشمند یاد شده کاملا در برابر ورود گرد و خاک مقاوم هستند. برپایه‌ی این استاندارد، گوشی‌های هوشمند حداقل به مدت ۸ ساعت در برابر گردش شدید گرد و خاک قرار می‌گیرند تا مقاوت آن‌ها تعیین شود. طبق این استاندارد نباید حتی کوچک‌ترین ذرات هم قادر به نفوذ به قاب اصلی و اجزای داخلی گوشی هوشمند باشند. این قابلیت تحسین برانگیز است.

گلکسی اس 7/galaxy S7

شماره‌ی دوم هم، سطح مقاومت دستگاه در برابر نفوذ آب را مشخص می‌کند. به طوری که iPhone 7 با استاندارد IP67 قادر به تحمل عمق غوطه‌وری ۳.۲ فوت (۰.۹۷۵ متر) به مدت ۳۰ دقیقه در آب است. آیفون 7 با کسب این استاندارد در برابر موقعیت‌هایی مانند ریزش مایعات یا حتی افتادن درون وان حمام یا استخر کاملا مقاوم بوده و آب‌بندی شده است؛ در نتیجه، نباید برای آن مشکلی ایجاد شود. گوشی هوشمند Galaxy S7 سامسونگ هم امتیاز ۸ را در برابر نفوذ آب کسب کرده است. در حقیقت استاندارد IP68 می‌تواند از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشد؛ بنابراین بهتر است که در این زمینه به توضیحات موجود در وب‌سایت رسمی شرکت سامسونگ استناد کنیم:

کسب استاندارد IP68 برای مقاومت در برابر گرد و غبار و آب به این معنی است که دستگاه شما در برابر نفوذ هرگونه گرد و خاک و مایعات تا عمق غوطه‌وری ۵ فوت (۱.۵۲۴ متر) و به مدت ۳۰ دقیقه کاملا آب‌بندی شده است.

به طور اساسی، باید اظهار کنیم که گلکسی اس 7 سامسونگ مقاومت نسبتا بیش‌تری در برابر نفوذ آب دارد که با توجه به مشخصات دقیق هر استاندارد، تفاوت فاحشی محسوب نمی‌شود. بر روی کاغذ، کاربران می‌توانند بدون این که آسیبی به گلکسی اس 7 وارد شود، به عمق بیشتری از آب بروند. اما در دنیای حقیقی، نباید هیچ کدام از گوشی‌های هوشمند یاد شده را به ویژه برای مدت طولانی به زیر آب برد. در واقع تنها تفاوت استاندارد IP67 آیفون 7 با IP68 گلکسی اس 7، مقاومت بیش‌تر به میزان نیم متر در زیر آب است. با وجود این که کاربران نباید هیچ کدام از دستگاه‌ها را به زیر آب ببرند، اما مقاومت نسبتا بیش‌تر آن قابل ستایش است.

با تمامی این تفاسیر به هیچ عنوان نباید گوشی آیفون 7 و گلکسی اس 7 خود را در معرض مایعات قرار دهید. با توجه به همین خط فکری، شرکت اپل هم با بیان توضیحاتی در وب‌سایت رسمی خود، از گارانتی کردن آسیب‌های ناشی از نفوذ آب به آیفون 7 و آیفون 7 پلاس خودداری کرده است.

آیا در دنیای واقعی استاندارد IP67 و IP68 تفاوتی با یکدیگر دارند؟ لطفا نظرات خود را در بخش دیدگاه وب‌سایت به اشتراک بگذارید.

منبع phonearena

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید