دبیر شورای عالی فضای مجازی: فیلترینگ و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی دیگر جواب نمی‌دهد

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که سیاست مسدودسازی و فیلترینگ کامل شبکه‌های اجتماعی دیگر جواب نمی‌دهد. 

ابوالحسن فیروزآبادی در مورد حمایت از شبکه‌های اجتماعی داخلی بیان کرده که مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی خارجی جوابگو نیست و شبکه‌های اجتماعی داخلی بر اساس تعداد کاربران‌شان حمایت خواهند شد. برای اطلاع از نظرات دبیر شورای عالی فضای مجازی همراه زومیت باشید.

فیروزآبادی درباره‌ی سند حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی در شورای عالی فضای مجازی گفت: «در حال حاضر سندی برای حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی تهیه و تدوین شده اما هنوز نهایی نشده است. در اصل تنها پیشنهاد آن داده شده است.» 

دبیر شورای عالی فضای مجازی در مورد جزئیات این سند توضیح داد: «در سند حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی آمده است که متناسب با بزرگی شبکه‌های اجتماعی داخلی (اینکه چه میزان کاربر داشته باشد)، حمایت‌هایی از آنها داشته باشیم تا روال جذب کاربران برای آنها تسهیل شود. حمایت‌ها می‌تواند در زمینه‌های مختلف از جمله خدمات تبلیغاتی کم هزینه، خدمات دولت الکترونیک، اتصال شبکه اجتماعی به شبکه مخابراتی کشور و دیگر مسائلی از این قبیل باشد.»

فیروزآبادی در مورد اینکه آیا این حمایت‌ها منجر به فیلترینگ و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی خارجی شده و فضای ناعادلانه رقابت ایجاد شود، پاسخ داد: «شاید روزانه ۱۰‌ها شبکه اجتماعی در دنیا ایجاد می‌شود که در برخورد با آنها باید به یاد داشته باشیم که تلگرام برنامه‌ی گمنامی بود و به یک‌باره کاربران ایرانی به سمت استفاده از این شبکه رفتند و تعداد کاربران تلگرام به یکباره ۵۰ تا ۶۰ میلیون نفر افزایش یافت.»

دبیر شورای عالی فضای مجازی تأکید کرد: «سیاست مسدودسازی و فیلترینگ کامل شبکه‌های اجتماعی دیگر جواب نمی‌دهد. طبق بررسی‌های انجام شده، تعداد شبکه‌های اجتماعی که در کشورمان بیش از ۱۰ هزار کاربر دارند، از ۲۰۰ شبکه بیشتر است.»

وی افزود: لازم است از سیاست‌های ترکیبی جهت تشویق شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده کرد تا موجب رونق  این شبکه‌ها شده و مردم برای استفاده از این شبکه‌های ترغیب شوند و با میل و علاقه‌ به سمت شبکه‌های اجتماعی بومی بیایند.»

منبع تسنیم

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید