امکان ارسال ویدئوهای 8K از طریق کابل USB-C فراهم می شود

دستگاه‌های جدید امروزی اکثرا مجهز به پورت‌های ویدئو و USB-C هستند که بر پایه‌ی استاندارد ۱.۲ ارسال تصاویر عمل می‌کنند. این استاندارد امکان ارسال ویدئوهای ۴K با فرکانس ۶۰Hz را فراهم می‌کند. استاندارد جدید ۱.۴ که به تازگی توسط سازمان استاندارد VESA منتشر شده است، امکان ارسال ویدئوهای ۸K با فرکانس ۶۰Hz را فراهم می‌کند.

پورت‌های ویدئوی کنونی و پورت‌های USB-C که بر روی کامپیوترها نصب می‌شوند، از استاندارد ویدئوی ۱.۲ پشتیبانی می‌کنند که امکان ارسال ویدئوهای ۴K با فرکانس حداکثر ۶۰Hz را دارند. در سال ۲۰۱۴، سازمان استانداردهای الکترونیک ویدئویی VESA، استاندارد ۱.۳ را معرفی کرد که امکان ارسال ویدئوهای ۵K با فرکانس ۶۰Hz و یا ویدئوهای ۸K با فرکانس ۳۰Hz را فراهم می‌کرد. این سازمان به تازگی مشخصات استاندارد ۱.۴ را منتشر کرده است که طبق آن، امکان ارسال و نمایش ویدئوهای ۸K با فرکانس ۶۰Hz از طریق پورت‌های USB-C و پورت‌های ویدئو، مهیا خواهد شد.

طبق این استاندارد، ساختار فیزیکی ارسال ویدئو نسبت به استاندارد ۱.۳ تفاوت چندانی نکرده است و هنوز بر پایه‌ی HBR3 عمل می‌کند که پهنای باند ۸.۱ گیگابیت در ثانیه را پشتیبانی می‌کند. استاندارد جدید امکان استفاده از نمایشگرهای با وضوح تصویر بالاتر را با استفاده از فشرده‌سازی DSC فراهم می‌کند. طبق اسناد منتشر شده توسط VESA، این استاندارد فشرده‌سازی، نرخ فشرده‌سازی ۳:۱ را فراهم خواهد کرد. به دلیل این فشرده‌سازی قوی، امکان ارسال ویدئوهای ۸K فراهم خواهد شد. هم‌چنین امکان ارسال و نمایش ویدئوهای ۴K با فرکانس ۱۲۰Hz نیز با کیفیت رنگ بالا میسر می‌شود.

برخی دیگر از امکانات این استاندارد به شرح زیر هستند:

  • امکان تصحیح خطای پیشرفته در ارسال ویدئو که امکان ارسال تصاویر با کمترین قطعی و خطا را به صفحات نمایش فراهم می‌کند.
  • پشتیبانی از استانداردهای تصاویر HDR با تکنولوژی جدید که در استاندارد تبدیل پورت ویدئو به HDMI نیز مفید است. هم‌چنین امکان پشتیبانی از استانداردهای داینامیک HDR که در آینده معرفی خواهند شد نیز در این پکیج گنجانده شده است.
  • گسترش استاندارد ارسال صوت که امکان ارسال به ۳۲ کانال با سمپل ریت ۱۵۳۶KHz را فراهم می‌کند.

استاندارد ۱.۴a سال گذشته برای اتصالات داخلی ارسال و نمایش ویدئو منتشر شد که در دستگاه‌هایی مانند لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شد. استاندارد جدید مربوط به ارسال ویدئو به منابع خارجی (به طور مثال از لپتاپ به تلویزیون) است.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات