یک طرح، یک نگاه: آشتی با طبیعت

رابطه‌ی بین انسان و طبیعت، تنگاتنگ و تأثیر گذار است. پیوندی که هر قدر هم بدان بی‌توجه باشیم، در نهایت ناچار به پذیرش آن هستیم. معماری خوش فکر با طراحی خانه‌ای متفاوت، آشتی با طبیعت را سرلوحه‌ی کار خود قرار داده است.

تاریخ قزاق‌ها (kazakh) مملو است از داستان‌هایی حماسی درباره‌ی مردمانی که در پرتاب سنگ ماهر بودند. اما جالب است بدانید معمار قزاق "آیبک آلماسوف" (Aibek Almassov) بی توجه به این پیشینه‌ی تاریخی، خانه‌ای شیشه‌ای و استوانه‌ای شکل طراحی کرده که قرار است گامی مثبت در جهت آشتی با طبیعت بردارد.

این ایده در سال ۲۰۱۳ در ذهن او شکل گرفت، رویایی که خیلی زود با پا پس کشیدن سرمایه گذاران، رنگ باخته و در هم فرو ریخت. اما اکنون به نظر می‌رسد کارخانه‌دار فعال در زمینه‌ی ساخت و تولید شیشه و پنل‌های خورشیدی به این خانه علاقمند شده است. امری که باعث شده امید به حقیقت بدل شدن این ایده، چندان دور از ذهن نباشد.

معمار قزاق آیبک آلماسوف

آلماسوف در مورد این طرح چنین می‌گوید:

" حدود سه سال پیش من طرح یک خانه‌ی ایده‌آل و دوست دار طبیعت را ارائه کردم، خانه‌ای که هم بی‌خطر است و هم رابطه‌ی نزدیکی با طبیعت برقرار می‌کند.

من به طبیعت احترام می‌گذارم، وسعتی که بی هیچ چشم‌داشتی ما را تغذیه می‌کند، اما در مقابل، بشر تنها به تخریب و نابودی آن می‌اندیشد. من به دنبال ایده‌ای بودم که از جنگل زدایی بیش‌تر و آسیب رساندن به طبیعت جلوگیری کند. چون به نظر من ما باید بیش از پیش با طبیعت همگام و هماهنگ باشیم. اینجا بود که ایده‌ی ساخت خانه‌ی استوانه‌ای شکل و شفاف حول یک درخت به ذهنم خطور کرد."

خانه دوست‌دار طبیعت

خانه دوست‌دار طبیعت

خانه دوست‌دار طبیعت

خانه دوست‌دار طبیعت

خانه دوست‌دار طبیعت

معمار قزاق آیبک آلماسوف

اکنون باید منتظر بود و دید که سرانجام این طرح چه خواهد شد و آیا واقعاً بشر اراده‌ی لازم برای این همزیستی را دارد یا خیر؟

نظر شما در این مورد چیست؟ شما چه طرحی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست در ذهن دارید؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید