کاهش فروش بلیط‌های المپیک هم زمان با افزایش نگرانی‌ها در مورد ویروس زیکا

بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ در شهر ریودوژانیرو در کشور برزیل برگزار خواهد شد. در حال حاضر این کشور درگیر مقابله با ویروس زیکا بوده و خبرهای زیادی از گسترش این ویروس در برزیل به گوش می‌رسد که فروش بلیط‌های المپیک را تحت تاثیر خود قرار داده است. با زومیت همراه باشید.

بر اساس آمار منتشر شده توسط سایت Ticketbis فروش بلیط‌های المپیک در فاصله‌ی زمانی اکتبر ۲۰۱۵ تا ژانویه‌ی ۲۰۱۶ هفته‌ای به طور متوسط ۸.۸۵ درصد رشد از خود نشان می‌دهد. با این حال از نیمه‌ی ژانویه تا نیمه‌ی فوریه‌ی سال ۲۰۱۶ هم زمان با اوج خبر‌های زیکا، درآمد حاصل از فروش این بلیط‌ها به میزان ۵۶.۴ درصد کاهش داشته است. تحلیل‌گران امیدوارند فروش بلیط‌های المپیک در ماه‌های باقیمانده به آغاز این مراسم روند خود را تغییر دهد. مطمئنا هشدارها در رابطه با سفر به مناطق آلوده به ویروس زیکا مخصوصا برزیل تاثیر مستقیمی بر فروش بلیط‌های المپیک گذاشته است.

در طرف مقابل آمارهای سایت Tripping امیدوارکننده به نظر می‌رسند. جست‌و‌جوی تورهای مسافرتی با مقصد برزیل در هفته‌ی دوم ماه فوریه رشد ۴۹.۸ درصد نسبت هفته قبل از خود و ۱۲ درصدی نسبت دو هفته‌ی قبل از خود را نشان می‌دهد. مسئولین برزیلی امیدوارند تا از طریق جذب توریست و علاقه‌مندان به بازی‌های ورزشی هزینه‌های خود را پوشش دهند و سایه‌ی شوم زیکا را از کشور خود بردارند.

سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده که نزدیک به ۳ الی ۴ میلیون فرد مبتلا به ویروس زیکا در کشورهای قاره‌ی آمریکا حضور دارند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ یا CDC اعلام کرده در مناطقی با ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا ریسک ابتلا به ویروس زیکا به دلیل شرایط زیستی سخت‌تر پشه‌ی آلوده به این ویروس، کمتر است. با این حال هر روز به تعداد مناطقی که نمونه‌ای از زیکا در آن جا به ثبت رسیده افزوده می‌شود.

اگرچه زیکا ویروسی کشنده‌ای محسوب نمی‌شود و تنها ۲۰ درصد از مبتلایان علائم خاص این ویروس را از خود نشان می‌دهند، ولی عوارض این ویروس می‌تواند زندگی نسل آینده‌ی مردم این مناطق را تحت تاثیر قرار دهد. پژوهشگران نشانه‌هایی از رابطه‌ی این ویروس با ناهنجاری میکروسفالی در نوزادان و بیماری گیلن باره پیدا کرده‌اند. بنابر همین مستندات سازمان بهداشت جهانی زنان باردار را از مسافرت‌های غیرضروری به کشورهایی مثل برزیل منع کرده‌ است.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید