مدیاتک تراشه‌ی ۱۰ هسته‌ای Helio X30 را معرفی کرد

با وجود اینکه گزارش مالی مدیاتک برای سه ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی نتایج چندان خوبی را در برنداشت، این کمپانی تایوانی همچنان در حوزه‌ی تحقیق و توسعه برای تولید تراشه‌های جدید سرمایه‌گذار می‌کند. مدیاتک پس از تراشه‌ی هلیو ایکس ۲۰، حال نسل جدید تراشه‌ی پرچمدارش را با نام هلیو ایکس ۳۰ معرفی کرده است.

مدیاتک با اضافه کردن مودم‌های 4G LTE روی تراشه‌های خود نسبت به گذشته پیشرفت بسیاری را به خود دیده است، چراکه تولیدکنندگان در مرحله‌ی طراحی گوشی‌هوشمند خود کار بسیار ساده تری را در طراحی ماژول‌های داخلی دارند. ضمنا این موضوع باعث شده تا میزان مصرف انرژی نیز بصورت بسیار چشم‌گیری کاهش یابد. مدیاتک حال پس از معرفی تراشه‌ی پرچمدار هلیو ایکس ۲۰، تراشه‌ی دیگری را با نام هلیو ایکس ۳۰ معرفی کرده است.

هلیو ایکس ۲۰ با بهره‌گیری از ده هسته ی پردازشی که شامل سه نوع هسته است، همراه شده، حال آن که هلیو ایکس ۳۰ از وجود چهار لایه هسته‌ی پردازشی استفاده خواهد کرد. از جمله‌ی هسته‌های مورد استفاده در تراشه‌ی هلیو ایکس ۳۰ می‌توان به دو هسته‌ی Cortex-A53 با فرکانس ۱.۰ گیگاهرتز، دو هسته‌ی Cortex-A53 با فرکانس ۱.۵ گیگاهرتز و دو هسته‌ی پردازشی با بهره‌گیری از Cortex-A53 با فرکانس حداکثری اشاره کرد. در چهارمین گروه چهار هسته‌ی پردازشی Cortex-A72 با فرکانس ۲.۵ گیگاهرتز قرار گرفته‌اند. هدف از این معماری این است تا تراشه برای وظایف مختلف پردازشی که به آن سپرده می‌شود، هسته‌های مناسبی را انتخاب کرده و از این‌رو تعادل خوبی بین سه فاکتور مصرف انرژی، وظایف سپرده شده و حرارت تولید شده برقرار می‌کند. برای درک بهتر موضوع می‌توان عملکرد این تراشه را با جعبه دنده‌ی مورد استفاده در خودروها مقایسه کرد؛ هر گروه از هسته‌ها نشان از شماره‌ی خاصی از دنده دارند. کاربردهای مختلف هسته‌های مختلفی را به کار خواهند گرفت. برای مثال وظایفی نظیر  همگام‌سازی ایمیل‌ها با استفاده از هسته‌های A53 یک گیگاهرتزی انجام خواهد شد. در صورت نیاز به قدرت پردازشی بالاتر وظیفه به هسته‌های قدرتمندتر انتقال یافته و در صورت کاهش بار پردازشی دوباره هسته‌های ضعیف‌تر به کار گرفته خواهند شد.

با توجه به تغییرات در ارگونومی گوشی‌های هوشمند جدید که به سمت کاهش ضخامت پیش می‌روند، خنک کردن گوشی‌ها با توجه به هسته‌های پردازشی قدرتمند بسیار سخت می‌شود، از این‌رو مدیاتک سعی کرده تا تراشه‌ی جدیدش را مبتنی بر سیاست‌های کاهش مصرف انرژی و تولید حرارت کمتر طراحی کند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید