ایمجینیشن با تراشه‌ی 64 بیتی جدید خود ARM را به چالش می‌کشد

با وجود تمام تلاش‌های اینتل، ARM همچنان سلطان بلامنازع دنیای موبایل باقی مانده است، اما به نظر می‌رسد Imagination Technologies که یک تولیدکننده‌ی بزرگ دیگر در این میان بوده و تنها 51 مایل از آرم فاصله دارد، امیدوار است بتواند در آینده‌ی نزدیک موجب ایجاد تحول در این وضع شود.

 Imagination Technologies که بخاطر تکنولوژی چیپ‌های گرافیکی PowerVR خود مشهور است تصمیم گرفته با چیپ مبتنی بر معماری MIPS جدید 64 بیتی خود، رقیب شناخته شده‌تر خود یعنی آرم را با چالشی اساسی مواجه کند. این شرکت وعده داده که چیپ Warrior I6400 توسعه یافته توسط آن‌ها، یک واحد پردازش مرکزی بسیار کم‌مصرف و در عین حال کاملا قدرتمند برای گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیا به شمار خواهد رفت. به ادعای خود Imagination Technologies این چیپ 64 بیتی "برتری‌های فنی" مورد نیاز را در مقابل سایر رقبا بخصوص آرم در اختیار دارد.

با توجه به این مساله که اندروید ال از تراشه‌های تولید شده بر این مبنا پشتیبانی خواهد کرد، Imagination امیدوار است که تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند از آرم روی برگردانده و با توجه به مزیت‌های غیرقابل چشم‌پوشی ادعا شده برای چیپ این شرکت، به مشتریان Imagination بدل شوند. اما در نهایت چنین مساله‌ای چه نفعی برای مصرف‌کننده خواهد داشت؟ امید می‌رود سرعت بیشتر دستگاه‌ها و مصرف پایین‌تر انرژی از مزایای مستقیم این چیپ‌های جدید باشد اما با ورود این معماری کاملا جدید به عرصه‌ی رقابت، فضا برای پیشرفت هرچه بیشتر بازتر شده و افراد قادر خواهند بود به مقایسه‌ی شایستگی‌های دو معماری متفاوت در مقابل یکدیگر بپردازند.

MIPS ATF

یک سال پیش کمپانی Imagination Technologies کمپانی MIPS را به مبلغ 100 میلیون دلار از آن خود کرد. MIPS رقیب آرم و اینتل بوده و صاحب معماری خاص خود برای ابزارهای موبایل بود. MIPS همچون آرم در زمینه طراحی پردازنده فعالیت می‌نمود که الحاق آن به ایمجینیشن موجب یکپارچگی بیشتر سیستم روی یک چیپ این شرکت با گرافیک PowerVR شده است. تراشه‌های 32 یا 64 بیتی MIPS براساس معماری کلی RISC ساخته می‌شوند و از این بابت نیز شبیه به ARM هستند، اما معماری داخلی آنها با یکدیگر متفاوت است. MIPS به اندازه ARM محبوب و معروف نیست، اما تا کنون نیز ابزارهای بسیاری مبتنی بر تراشه‌های این شرکت راهی بازار شده‌اند.

باید منتظر ماند و دید آیا شاهد داغ‌تر شدن رقابت چیپ‌های پردازشی خواهیم بود؟ به نظر می‌رسد اینتل هنوز از راه نرسیده مجبور خواهد شد با یک رقیب قدرتمند دیگر نیز دست و پنجه نرم کند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید