ارتقا پهنای باند اینترنت موبایل ایران طی یک ماه گذشته

حتما با Speedtest و Pingtest که محبوب‌ترین سرویس‌ها برای سنجش پهنای باند اینترنت و کیفیت سرویس‌دهی ISP شما هستند آشنا هستید. Net Index نام سرویس دیگری از کمپانی Ookla است که وضعیت پهنای باند اینترنت خانگی و موبایل در شهرها و کشورهای مختلف را نشان می‌دهد. پهنای باند اینترنت همراه در ایران طی یک ماه اخیر رشد قابل توجهی داشته است. با زومیت همراه باشید.

 سرویس متن باز Net Index که وضعیت پهنای باند اینترنت خانگی و همراه در کشورها و شهرهای مختلف جهان را به صورت ماهانه نشان می‌دهد و در کنار آن اطلاعات تکمیلی چون لیست پرسرعت‌ترین شهرها، مناطق و ISPهای برتر را نشان می‌دهد، یکی از ابزارهای محبوب برای بررسی وضعیت اینترنت در نقاط مختلف جهان است.

روش کار این سرویس بر مبنای اطلاعات به دست آمده از وضعیت اتصال کاربرانی است که سرعت یا پایداری اینترنت خود را با استفاده از سرویس‌های دیگر اوکلا، یعنی Speedtest و Pingtest آزمایش می‌کنند. بدین طریق اطلاعاتی نزدیک به واقعیت به دست می‌‌آید که نشان‌دهنده میانگین پهنای باند اینترنت در هر کشور یا منطقه است.

netindex-iran-1

اگر در این سرویس روی کشور ایران کلیک کنید و در سمت چپ، گزینه اینترنت موبایل را انتخاب کنید، خواهید دید که هم‌اکنون پهنای باند اینترنت موبایل در ایران ۱.۱۸ مگابیت بر ثانیه است که کشور ما را در بین ۱۱۰ کشور دارنده این فناوری در جایگاه ۱۰۸-ام قرار می‌دهد. مطمئنا این جایگاه چندان رضایت‌بخش نیست ولی وقتی به نموداری که دربالای صفحه وجود دارد نگاه می‌کنید، امیدوار می‌شوید. با راه‌اندازی اینترنت 3G ایرانسل و همراه اول و بهبود کیفیت اینترنت همراه رایتل، طی یک ماه جولای تا آگوست شاهد رشدی ۳۱۰ درصدی در پهنای باند همراه در کشور هستیم. در ماه جولای پهنای باند اینترنت موبایل ۰.۳۸ مگابیت بر ثانیه بوده که حال با گذشت تنها یک ماه به ۱.۱۸ مگابیت بر ثانیه رسیده است. شاید این آمار و ارقام کمی از واقعیت دور به نظر برسند، چرا که اغلب افرادی که از سرویس Speedtest که منبع معیار Net Index است، استفاده می‌کنند به اینترنت پرسرعت‌تری نسبت به میانگین جامعه دسترسی دارند، ولی میزان رشدی که در سرعت اینترنت همین افراد به وجود آمده را می‌توان به کل جامعه تعمیم داد. در واقع می‌توان گفت که شما هر پهنای باندی که پیشتر روی اینترنت موبایل خود داشته‌اید هم‌اکنون تقریبا سه‌برابر شده و این در حالی است که هنوز دو اپراتور همراه اول و ایرانسل به طور کامل و پایدار پوشش‌دهی خود را تکمیل نکرده‌اند. امید می‌رود با بهبود وضعیت اینترنت 3G در کشور شاهد افزایش بیشتر سرعت اتصال به اینترنت همراه نیز باشیم.

در ستون سمت راست پرسرعت‌ترین شهرها و مناطق دارای دسترسی به اینترنت همراه مشخص شده‌اند که با کلیک بر روی آن لیست بلندبالایی را مشاهده خواهید کرد. در ادامه ۲۰ مورد از پرسرعت‌ترین آنها را برای شما آورده‌ایم.

netindex-iran-2

همان طور که مشاهده می‌کنید منطقه حصار با تجربه اتصال با پهنای باند ۳.۱۴ مگابیت بر ثانیه در صدر لیست قرار گرفته و پس از آن نیز منطه گلستان و شهر قم قرار  گرفته‌اند. در این لیست غالبا نام محله‌های مختلف تهران دیده می‌شود، اما چند شهر دیگر چون قم، عباس‌آباد، ارومیه و تبریز نیز در این لیست ۲۰ تایی وجود دارند.

برای جزئیات بیشتر می‌توانید خودتان به وب‌سایت Net Index رفته و اطلاعات دیگر را در آن مشاهده کنید یا به مقایسه وضعیت پهنای باند خانگی و موبایل در کشورهای مختلف بپردازید.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما نیز پس از ارائه اینترنت 3G توسط دو اپراتور مخابراتی بزرگ کشور، شاهد تغییر در سرعت اتصال اینترنت موبایل خود بوده‌اید؟ در بخش نظرات، دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید