۱۳ تیر: آغاز بزرگترین نبرد زرهی تاریخ

۷۱ سال پیش در چنین روزی نبرد کورسک میان نیروهای نظامی آلمان نازی و نیروهای شوروی در منطقه کورسک در نزدیکی شهر مسکو آغاز شد. نبرد کورسک یکی از نبردهای اصلی در طول جنگ جهانی دوم بود و آدولف هیتلر را برای نخستین بار مجبور به صدور فرمان عقب نشینی کرد. بدلیل حضور گسترده یگان های زرهی و شرکت بیش از شش هزار تانک جنگی در این نبرد ، نبرد کورسک را به بزرگترین نبرد زرهی تاریخ تا کنون تبدیل شده است.

۷۱ سال پیش در چنین روزی یعنی 4 جولای 1943 بزرگترین نبرد زرهی تاریخ که تا حدود حتی نتیجه جنگ را در جبه شرق مشخص کرد، آغاز شد. در این روز ۶ هزار و ۳۰۰ تانک زرهی آلمان و شوروی ، ۲ میلیون ۲۴۰ هزار سرباز پیاده نظام و ۴ هزار و ۴۰۰ هواپیمای جنگی با یکدیگر به نبرد پرداختند. نبرد کورسک به دو بخش اصلی تقسیم بندی می‌شود: بخش نخست فاصله زمانی 5 جولای تا 12 جولای 1943 که ماشین زرهی آلمان یکی از سنگین‌ترین یورش‌های زرهی را به خطوط دفاعی شوروی وارد کردند ولی نتوانستند در مقابل استراتژی‌های تدافعی ژنرال خارکوف کاری از پیش ببرند و بخش دوم که از 12 جولای تا 23 آگست 1943 یعنی حدود یک ماه و یک هفته بطول اتفاق افتاد و در آن نیروهای زرهی شوروی به خطوط دفاعی آلمان‌ها حمله کردند. در این نبرد بزرگ نیروهای آلمانی متحمل شکست سنگین شدند و آدولف هیتلر مجبور به صدور فرمان عقب نشینی شد.

3

در نبرد کورسک از سمت نیروهای آلمان نازی 912460 سرباز ، 2928 تانک زرهی ، 9966 مسلسل و خمپاره انداز و 2110 هواپیمای جنگی در مقابل نیروهای شوروی شامل 1910361 سرباز ، 5128 تانک زرهی ، 25013 مسلسل و خمپاره و 2792 تا 3549 هواپیمای جنگی شرکت داشت.

1

آدولف هیتلر این نبرد را با کمی تاخیر آغاز کرد و شاید همین موضوع باعث شد تا ژنرال خارکوف فرصت کافی برای مستحکم کردن خطوط دفاعی خود پیدا کند. ولی این تاخیر آلمان‌ها نیز دلیل موجهی داشت و آن آماده شدن تانک‌های پلنگ (پنتر) بود تا بتوانند در مقابل تانک‌های تی-32 روسی مقابله کنند. البته در این نبرد آلمان‌ها از غول ترسناک دیگری نیز به‌نام ببر (تایگر1) استفاده کردند ولی حتی این تانک فوق سنگین و غول 54 تنی آلمان‌ها نیز نتوانست در مقابل یورش نیورهای شوروی مقاومت کند.

2

4

شکست آلمان‌ها در این نبرد آغازی بود بر عقب نشینی‌های آن‌ها از خاک شوروی تا شکست کامل در برلین.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید