بنیان‌گذاران گوگل از کاهش ساعت کاری افراد و افزایش رفاه عمومی سخن می‌گویند

بنیان‌گذاران گوگل از کاهش ساعت کاری افراد و افزایش رفاه عمومی سخن می‌گویند

اینکه دو بنیان‌گذار گوگل همراه با یکدیگر در مصاحبه‌ای حضور داشته باشند، چندان امر متداولی نیست، بنابراین زمانی که چنین اتفاقی رخ می‌دهد، مسلما پیگیری آنچه گفته می‌شود ارزش خاصی دارد. لری پیج و سرگی برین هفته‌ی پیش گفتگوی گرمی را طی یک مصاحبه در خصوص مسائل مختلفی از خودروهای بدون نیاز به راننده و هوش مصنوعی گرفته تا پروژه‌های مرتبط با حیطه‌ی سلامت و پیچیدگی‌های غیرضروری حکومت ارائه کردند.

 لری پیج، مدیرعامل فعلی گوگل، نیاز رهبران کسب و کارها برای داشتن راهبردی بیست ساله بجای راهبرهای ۴ ساله‌ی فعلی را به بحث گذاشت و به نقد برخی نظریات استیو جابز در این خصوص پرداخت. او همچنین به برخی باورهای عمومی نیز تاخت و بر اعتقاد خود مبنی بر اینکه جامعه‌ی نیازی ندارد که تمامی افراد بصورت تمام وقت کار کنند تاکید کرد.

اگر شما به واقع در حال فکر کردن در خصوص این مساله هستید که برای رسیدن به شادی و رضایت به چه چیز نیاز دارید -مسکن، امنیت، موقعیت مناسب برای فرزندان- انسان‌شناسان این آیتم‌ها را از پیش شناسایی کرده‌اند. برای ما کار سختی نیست که این آیتم‌ها را فراهم کنیم. مقدار منابعی که ما برای فراهم آوردن این موارد نیاز داریم، در اصل مقدار کاری که برای رسیدن به این مساله نیاز داریم بسیار کوچک است. در حال حاضر حدس من بر روی تنها ۱ درصد است. بنابراین چنین تصوری که لازم است همگان دیوانه‌وار کار کنند تا به رفع نیازهای خود نائل شوند صحیح نیست.

لری پیج،‌ یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل گوگل

البته لری پیج در ادامه این مساله را تصدیق می‌کند که افراد در حقیقت نیاز دارند که کاری انجام دهند و احساس کنند که به آن‌ها نیاز است. این‌ها نیازهای روانی هستند که در اصل از طریق کار کردن تامین می‌شود. یکی از راه‌حل‌هایی که پیج ارائه می‌کند از این قرار است که هفته‌ی کاری کاهش یافته و یک کار تمام وقت نیز به چندین کار پاره‌وقت تقسیم شود. پیچ چنین ادامه می‌دهد:

شما باید زمان کار را کاهش دهید. اگر همین الان از افراد بپرسیم که چه کسی از یک هفته تعطیلات بیشتر  استقبال خواهد کرد؛ مسلما همه افراد دست خود را بالا خواهند آورد. همینطور اگر در خصوص دو هفته تعطیلات یا هفته‌ی کاری چهار روزه نیز از آن‌ها سوال کنید، شاهد بلند شدن دستان‌شان خواهید بود. اغلب افراد کار کردن را دوست دارند اما در کنار آن، صرف زمان بیشتر با خانواده و تخصیص زمان بیشتر به علایق شخصی را نیز بسیار دوست دارند. بنابراین، آنچه گفته شد یکی از راه‌های مقابله با مشکل است. راه این است که شما راهی هماهنگ برای کاهش دادن هفته‌ی کاری بیابید و پس از آن، اگر شما اندکی استخدام کمتری را اعمال کنید خواهید توانست خود را با شرایط تطبیق داده و در عین حال افراد نیز کار خود را خواهند داشت.

لری پیج،‌ یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل گوگل

اگر آنچه گفته شد به اندازه‌ی کافی قانع‌کننده نبود، لری پیج در ادامه به مساله‌ی افزایش اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها علیه گوگل (که در کنفرانس Google I/O شاهد نمونه‌ای از آن بودیم) و سایر کمپانی‌های بزرگی که دست به نوین‌سازی زده‌اند نیز اشاره کرد. او برای پاسخگویی به این مساله، مستقیما تقصیر را بر گردن سیاست‌های دولتی و ادارات شهری انداخت و آن را از سر شرکت‌های تکنولوژی باز نمود.

اینگونه مسائل در واقع مشکلات حکومتی هستند؛ چراکه ما مجموعه‌ای عظیم از شغل‌ها را فراهم نموده و ساختمان‌های اداری فراوانی را برای اشتغال‌زایی ایجاد کرده‌ایم؛ هدف ما تامین شغل است و نه مسکن. [وقتی نیازهای اصولی نظیر مسکن توسط حکومت حل نشده باشد] مشخص است که به مشکلات عدیده‌ای بر خواهیم خورد. همچنین مجموعه‌ی عظیمی از افراد اجاره نشین هستند بنابراین مسلم است که این جامعه در افزایش قیمت اقتصادی مسکن مشارکت نخواهد کرد. چنین مساله‌ای مستقیما به آن‌ها آسیب خواهد زد و هیچ نفعی برای آن‌ها نخواهد داشت. من تصور می‌کنم که مشکلات اصلی و ساختاری ما اینگونه مسائل هستند.

لری پیج،‌ یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل گوگل

سرگی برین که اکنون نظارت بر بخش Google X را بر عهده دارد بیشتر بر پروژه‌های بلند مدت ده ساله‌ی گوگل (Moonshots) تمرکز دارد. او بطور مشخص در خصوص خودروی بدون نیاز به راننده‌ی گوگل صحبت کرد که در خصوص آن باور دارد که چنین پروژه‌ای می‌تواند بصورت بالقوه مالکیت بر خودرو را برای بسیاری افراد غیرضروری کند. برین می‌گوید:

برای نمونه به خودروهای خودکار و بدون نیاز به راننده نگاه کنید، من امیدوارم که این پروژه منجر شود که حمل و نقل در سراسر جهان با تحول روبرو گردد. چنین طرحی می‌تواند نیاز به مالکیت خودروی شخصی، پارکینگ و ازدحام جاده‌ای را کاهش دهد. اگر این طرح در جای خود موفق شود، ما بینهایت شادمان خواهیم بود.

سرگی برین،‌ یکی از بنیان‌گذاران و مدیران گوگل

نظر شما در خصوص نگرش مدیران گوگل به آینده‌ی جهان ما چیست؟ 


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید