راهنمای جامع خرید کارت حافظه و آشنایی با مشخصات آن (بخش دوم)

در خرید کارت حافظه شاید نتوان متوجه کیفیت واقعی حافظه‌های NAND به کار رفته در محصول شد اما به هر صورت می‌توان با توجه به مشخصات، کارت حافظه‌ی مناسب برای استفاده در وسایل مختلف را انتخاب کرد. سرعت، اهمیت و روش بیان آن موضوع بخش اول مقاله بود و در این بخش به باس ارتباطی، ابعاد فیزیکی، انواع شکاف‌های کارت حافظه و ظرفیت آن می‌پردازیم.

{autotoc}

در بخش قبلی در مورد سرعت کارت‌های حافظه صحبت کردیم. پارامتر اصلی سرعت و ظرفیت است اما اینکه بتوان کارت حافظه را در شکاف کارت حافظه‌ی یک ابزار قرار داد و از آن استفاده کرد، باید با درنظرگرفتن شکاف کارت حافظه، پهنای باند یا به عبارتی سرعت باس باشد. ابعاد فیزیکی هم طبیعتاً مهم است و در ادامه به بررسی تک‌تک موارد می‌پردازیم.

باس ارتباطی و سرعت کلاک و پهنای باند

منظور از باس، گذرگاه ارتباطی است. در سال 2006 با معرفی SDHC و نسخه‌ی دوم استاندارد کارت‌های SD، باس سریع‌تری با سرعت کلاک 50 مگاهرتز و پهنای باند دو برابر معرفی شد. سرعت این باس 25 مگابایت بر ثانیه بود و جایگزین باس قبلی با سرعت 12.5 مگابایت در ثانیه شد.

پهنای باند باس مشخص کننده‌ی سرعت حافظه نیست، باس سریع‌تر محدودیت‌های احتمالی در سرعت تبادل داده را از بین می‌برد

در سال 2009 با معرفی SDXC باس جدید UHS هم معرفی شد که برای کارت‌های SDHC و SDXC کاربرد دارد. سرعت این باس از 50 مگابایت بر ثانیه شروع می‌شود و به 104 مگابایت در ثانیه هم می‌رسد. نام این دو باس به ترتیب SDR50 و SDR104 است.

اینکه سرعت چه قدر باشد به فرکانس کاری باس بستگی دارد. در حالت عادی که فرکانس کاری باس 100 مگاهرتز است، پهنای باند 50 مگابایت بر ثانیه‌ای به دست می‌آید و اگر فرکانس کاری باس به 208 مگاهرتز برسد، سرعت به 104 مگابایت در ثانیه می‌رسد. پهنای باس 4 بیت است، 100 مگاهرتز را در 4 بیت یا نیم بایت ضرب کنید، همان 50 مگابایت مورد بحث به دست می‌آید.

bus-frequency-spped

باس دیگری که در سال 2009 معرفی شده در کارت‌های حافظه‌ی microSD کاربرد دارد. سرعت باس 50 مگاهرتز است اما در هر سیکل کلاک در هنگام رفت یک بخش 4 بیتی و در هنگام برگشت، بسته‌ی 4 بیتی دوم ارسال می‌شود. به عبارت دیگر یک باس با نرخ انتقال داده‌ی دو برابر یا Double data rate است. در این صورت با فرکانس کاری باس50 مگاهرتز ، پهنای باند 50 مگابایت بر ثانیه‌ای حاصل می‌شود و آن را به اختصار DDR50 می‌گوییم.

در نسخه‌ی سوم استاندارد SD که در سال 2011 منتشر شد، باس جدیدی با سرعت 156 مگابایت بر ثانیه معرفی شده که اگر از ارتباط چهار مسیره‌ی UHS-II استفاده شود، سرعت آن به 312 مگابایت بر ثانیه هم می‌رسد؛ البته به یک ردیف اضافی پین‌های فیزیکی برای ارتباط سریع‌تر نیاز است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

uhs-ii-card

کارت‌های حافظه‌ی کلاس 2، 4 و 6 که در بخش قبلی مقاله معرفی شد، با باس معرفی شده در سال 2000 که سرعت 12.5 مگابایت بر ثانیه پهنای باند دارد، سازگار هستند. کلاس 10 به باس HS در سال 2006 نیاز دارد و کارت‌های UHS هم به باس‌های سریع‌تر معرفی شده در سال 2009 نیاز دارند.

bus-speed-improvements

ابعاد و اندازه‌‌های کارت‌های حافظه

پخ گوشه کارت حافظه برای درست قرار گرفتن آن در شکاف حافظه طراحی شده است

اندازه هم طبق استاندارد مشخص می‌شود. کارت‌های SD در اندازه‌ی استاندارد، بزرگ‌ترین نوع هستند و ابعاد 32 در 24 در 2.1 میلی‌متری دارند. وزنشان هم حدود 2 گرم است. برای اینکه کارت در شکاف مربوطه در جهت درست قرار بگیرد، گوشه‌ی آن به شکل پخ طراحی شده است. لذا به صورت برعکس در شکاف کارت حافظه قرار نمی‌گیرد.sd-card-sizes

دومین سایز، miniSD نام دارد. ابعاد یک کارت حافظه‌ی مینی‌اس‌دی برابر با 21.5 در 20 در 1.4 میلی‌متر است و تنها 0.8 گرم وزن دارد. این سایز امروزه کمترین کاربرد را دارد. بیشتر وسایل از سایز استاندارد یا میکرو استفاده می‌کنند.

micoSD هم ابعادی معادل 15 در 11 در 1 میلی‌متر دارد و کوچک‌ترین مدل است که در گوشی‌ها و تبلت‌ها و دیگر وسایل کوچک به وفور به کار می‌رود. وزن آن هم تنها 0.25 گرم است.

برای استفاده از هر یک از سایزهای مذکور، تنها می‌توان از شکاف کارت حافظه‌ای با همان ابعاد استفاده کرد. البته آداپتورهای کوچکی برای تبدیل سایزهای کوچک‌تر به بزرگ‌تر موجود است.

microsd-multi-kit-adaptor

هر یک از شکاف‌های کارت حافظه از چه کارت‌هایی پشتیبانی می‌کنند؟

در مجموع شکاف کارت حافظه‌ی جدیدتر از کارت‌های قدیمی پشتیبانی می‌کند ولی برعکس آن درست نیست

شکاف SDHC از کارت‌های قدیمی SDSC یا به عبارت دیگر SD معمولی پشتیبانی می‌کند اما شکاف SD از کارت جدیدتر SDHC پشتیبانی نمی‌کند. استثنایی هم در مورد برخی ابزارها وجود دارد که با ارتقای میان‌افزار پشتیبانی لازم را به عمل می‌آورند. در محیط ویندوزهای قدیمی هم ممکن است برای استفاده از SDHC به نصب پچ‌های ارایه شده توسط مایکروسافت نیاز پیدا کنید، البته اگر ویندوز بروز نباشد.

شکاف کارت حافظه‌ی SDXC هم از تمام کارت‌های قدیمی پشتیبانی می‌کند. ویندوز XP سرویس پک 2 به بعد و نیز سیستم عامل مک نسخه‌ی 10.6.5 به بعد قادرند ازسیستم فایل exFAT و کارت‌های SDXC به طور کامل پشتیبانی کنند.

بهتر است پشتیبانی انواع شکاف از انواع کارت حافظه را در جدول زیر به صورت گرافیکی ببنید:

sdhc-sdxc-sd-capacity

انواع ظرفیت، SDHC و SDXC

کارت‌های حافظه هم درست مثل درایوهای حالت جامد، هارددیسک‌ها، فلش‌درایوهای USB ظرفیت‌های متفاونی دارند.

در ابتدای معرفی کارت‌های حافظه، اندازه‌ی استاندارد یعنی SDSC مخفف Secure Digital Standard Capacity معرفی شد که کارت‌های آن ظرفیتی بین 1 مگابایت تا 2 گیگابایت داشتند. البته ظرفیت 4 گیگابایتی هم خارج از استاندارد تولید شد.

SDHC یا کارت‌های حافظه با ظرفیت بالا (High Capacity) بعداً در سال 2006 در دومین نسخه‌ی استاندارد SD، معرفی و سپس تولید شدند و ظرفیتی بین 2 تا 32 گیگابایت دارند.

XC هم پسوند جدید کارت‌های حافظه است که در سال 2009 و در نسخه‌ی 3.01 استاندارد کارت‌های SD معرفی شد. XC مخفف Extended Capacity یا ظرفیت توسعه‌یافته است لذا ظرفیت فوق‌العاده‌ی 32 گیگابایت تا 2 ترابایت دارد. سیستم فایل کارت‌های XC معمولاً exFAT مایکروسافت است. 

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید