مصاحبه با طراح ارشد اکسپریا Z2 سونی

سونی اخیرا گفتگویی را با طراح ارشد تبلت جدید خود، «اکسپریا Z2 تبلت» انجام داده و از او در باره موارد مختلف مرتبط با طراحی این محصول و چالش‌های پیش روی تیم طراحی آن، پرسش کرده است. دفتر سونی در ایران، متن ترجمه شده آن را در اختیار زومیت قرار داده که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

متن گفتگو سونی با طراح ارشد تبلت Xperia Z2 Tablet:

ما در سونی به طراحی محصولاتی ممتاز که زیبایی، کارایی و فناوری را گرد هم آورد، افتخار می‌کنیم. به همین دلیلی است که برندۀ تعداد بسیار زیادی جوایز طراحی در سال‌های گذشته شده‌ایم. Xperia Z2 Tablet تنها یکی از جدیدترین محصولات ماست که این میراث یکتای سونی در طراحی را دنبال می‌کند.

ما به تازگی این فرصت را یافتیم تا با کارین هارنستام، طراح ارشد Xperia Z2 Tablet نشستی داشته باشیم و دربارۀ اینکه در هنگام طراحی نازک‌ترین و سبک‌ترین تبلت ضد آب جهان چه روی داد با او صحبت کنیم.

۱. اولویت‌هایی که در هنگام طراحی Xperia Z2 Tablet در ذهنتان داشتید چه بود؟

در هنگام طراحیXperia Z2 Tablet  هدف اصلی‌ما بهبود ویژگی‌های طراحی موفق نسل قبل این تبلت، یعنی Xperia Tablet Z بود و می‌خواستیم آن را نازک‌تر و سبک‌تر از جدش بسازیم. سیستم طراحی OmniBalance به ما اجازه داد دستگاهی کاملا‌ً متقارن خلق کنیم که مستقل از چگونگی نگه‌داشتن آن، حسی راحت و سبک دارد. تمرکز دیگر ما ایجاد محصولی بود که کیفیتی ممتاز به معنای واقعی داشته باشد. فکر می‌کنم از کلید روشن/خاموش آلومینیومی گرفته تا شیشۀ آبدیدۀ بادوام جلویی، می‌توانید ببینید که توجه ویژه‌ای به طراحی Xperia Z2 Tablet شده است.

Xperia Z2 Tablet

۲. Z2 Tablet واقعاً زیباست، در هنگام طراحی آن با چه چالش‌هایی مواجه شدید؟

دشوارترین چالش ساخت سخت‌افزاری بود که حسی یکپارچه، مستحکم و ممتاز داشته باشد ولی هم‌زمان از نهایت نازکی ممکن اطمینان حاصل کنیم. برای دستیابی به این هدف، نهایت تلاشمان را کردیم تا تعداد اجزایی را که در شکل‌گیری اسکلت به‌کار گرفته شده و بخش‌های خارجی که رویه‌ها و کناره‌های دستگاه را به یکدیگر می‌پیوندد، کم کنیم.  پشت دستگاه از لایۀ بسیار نازکی از فایبرگلاس با کفیت ساخته شده است؛ با قالب‌گیری مستقیم آن درون قاب تبلت، توانستیم بدون جداسازی پنل‌های پشتی و کناری، جدارۀ خارجی را بسازیم. این راهکار نه‌تنها دستگاه را مستحکم‌تر کرد، بلکه ظاهری ممتاز و همه‌جانبه به طراحی داد.

۳. شما تلاش زیادی را برای نازک و سبک کردن این تبلت جدید به حداکثر میزان ممکن انجام دادید. ولی چرا؟

مصرف‌کنندگان سبکی و فناوری ساده‌گرا را دوست دارند. این امر در دست گرفتن و جابه‌جایی دستگاه را آسان‌تر کرده و همچنین نشانۀ کوچکی از شکوه است؛ به‌ویژه در فضای فناوری. فراتر از این، می‌خواستیم تبلتی را خلق کنیم که علاوه بر القای  حسی عالی در دست مصرف‌کننده، ظاهری زیبا نیز داشته باشد. فکر می‌کنم با تلفیق سخت‌افزاری با ضخامت ۶٫۴ میلی‌متر و صفحه‌نمایش ۱۰٫۱ اینچ با طراحی OmniBalance و ویژگی‌های ساده‌گرایانه، قطعاً به این هدف دست یافتیم.

۴. فکر می‌کنید که این روند برای فناوری‌های نازک و سبک ادامه خواهد یافت؟ چه زمانی متوقف خواهد شد و اگر دستگاه‌ها به کوچک‌تر شدن ادامه دهند، چه چالش‌هایی پیش روی طراحان خواهد بود؟

محصولات فناوری ممتاز که باریک وسبک بوده و در عین حال مستحکم وبادوام باشند، برای مصرف‌کنندۀ نهایی بیش از پیش مهم می‌شوند. این نیاز شدیدی را برای به‌روز بودن و به‌کارگیری تازه‌ترین تکنیک‌های تولید از سوی تیم‌های طراحی و همین‌طور مهندسی ایجاد می‌کند. چگونگی ترکیب محصولی که نه‌تنها از فناوری عالی و طراحی برازنده بهره ببرد بلکه کاربردی نیز باشد، چالشی بی‌نظیر و هیجان‌انگیز برای ماست.

تبلت اکسپریا Z2 سونی

۵. گاردین Xperia Z2 Tablet را به‌عنوان «رقیبی جدی» برای Apple iPad Air توصیف کرد. از دیدگاه طراحی نظر شما دربارۀ این مقایسه‌های مستقیم چیست؟

هر دو محصول روی طراحی نازک تمرکز دارند ولی جدای از آن فکر می‌کنم این دو محصول در زبان طراحی کاملاً متمایز هستند و فناوری‌های ساخت کاملاً متفاوتی در آن‌ها استفاده شده است.

در ادامه می‌توانید ویدیو رسمی سونی برای معرفی اکسپریا Z2 تبلت و همچنین ویدیو بررسی زومیت از این تبلت را مشاهده کنید:

لینک دانلود تیزر رسمی Xperia Z2 Tablet

لینک دانلود بررسی ویدیویی زومیت از Xperia Z2 Tablet

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات