مقایسه دوربین HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2 - [بروز شد]

هرچند تلفن‌های هوشمند بهترین وسیله برای عکاسی نیستند، اما می‌توانند راحت‌ترین دریچه برای ثبت لحظه‌ها باشند. به‌همین دلیل است که سرمایه‌گذاری عظیمی بر روی این بخش متمرکز شده است. مقایسه دوربین‌های پرچمداران هوشمند، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های زومیت است که خوانندگان خود در انتخاب بهترین دوربین نقش دارند. با جدیدترین مقایسه با ما همراه شوید.

در ابتدا لازم می‌دانم که از دوست خوبم مسعود یوسف نژاد که زحمت اصلی تهیه این مقاله، یعنی آماده‌کرده عکس‌ها و نظرسنجی را کشیدند قدردانی کنم.

همه چیز برای نبرد بین تلفن‌های هوشمند اندرویدی آماده است و همه رقبا وارد گود شده‌اند. تا اینجای کار بررسی کامل گلکسی اس ۵، اچ‌تی‌سی وان ام ۸، اکسپریا Z2 را در زومیت مطالعه کرده‌اید و منتظر پرچمدار امسال ال‌جی هستیم. با این وجود تا قبل از عرضه جهانی این محصول تصمیم گرفتیم سه پرچمدار جدید اندرویدی را در مقابل یکدیگر قرار دهیم و برای آنکه جای خالی G3 احساس نشود، G2 را به لیست مقایسه خود اضافه کردیم.

نکاتی که پیش از شروع مقایسه باید به آن‌ها توجه کنید:

 • ۱. برای آنکه معیار صحیحی برای مقایسه داشته باشیم، از دوربین DSLR استفاده کردیم تا آن را الگوی مقایسه خود قرار دهید.
 • ۲. نام تلفن‌ها را مشخص نکردیم تا اگر به برند یا تلفن خاصی علاقه‌مند هستید، روی انتخاب بی‌طرفانه‌تان تاثیر نگذارد.
 • ۳. پس از سه روز از انتشار این مقاله، مشخص خواهیم کرد که تصاویر مربوط به چه تلفن‌هایی بوده‌اند.
 • ۴. در قسمت پایین هر تصویر، نظرسنجی مربوط به آن وجود دارد و از طریق آن می‌توانید به تلفنی که از نظر شما عکس بهتری گرفته است رای دهید.
 • ۵. برای آنکه به جزییات تصویر نیز توجه کرده باشیم، در برخی از تصاویر، یک برش ۱۰۰ درصد نیز قرار دادیم.
 • ۶. پس از اتمام این بخش بررسی کامل هر سه تلفن پرچمدار امسال را در مقاله‌ای جداگانه و مفصل ارایه خواهیم داد.
 • ۷. از آنجایی که فشرده‌سازی تصاویر روی حداقل تنظیم شده تا با افت کیفیت روبرو نشویم، حجم این صفحه زیاد است و برای لود شدن کامل تصاویر باید صبور باشید.
 • ۸. از هر کدام سوژه‌ها، با هر تلفن ۵ بار عکاسی شده و بهترین تصویر از بین‌ آن‌ها برای مقایسه انتخاب شده است.
 • ۹. پس از اتمام نظرسنجی، تمام تصاویر با رزولوشن بالا را در فلیکر زومیت آپلود خواهیم کرد.
 • ۱۰. تمامی عکس‌ها در حالت اتوماتیک و بدون روشن کردن HDR ثبت شده‌اند و از این رو عکس‌های اکسپریا Z2 در حالت اتوماتیک با رزولوشن ۸ مگاپیکسل ذخیره شده است.

حالا نوبت شماست که انتخاب کنید.

بروز رسانی، نتایج آزمایشات:

 • تلفن ۱ = گلکسی اس ۵
 • تلفن ۲ = اچ‌تی‌سی وان
 • تلفن ۳= اکسپریا Z2
 • تلفن ۴ = ال‌جی جی ۲

هرچهار تلفن در نوع خود جزو بهترین‌ها هستند و همانطور که در تصاویر نیز مشاهده کردید، عکس‌های بسیاری خوبی می‌گیرند. با این حال آنچه از این آزمایش‌ها می‌توان متوجه شد آن است که دوربین گلکسی اس ۵ هرچند در برخی شرایط قادر نیست رنگ‌ها را بصورت طبیعی و نزدیک به واقعیت ثبت کند، اما از نظر ذخیره جزییات تصویر و همچنین عکاسی در شرایط مختلف بهتر از رقبا عمل می‌کند و این نشان می‌دهد که سنسور ISOCELL سامسونگ بسیار خوب عمل کرده است. با این حال این دوربین در برخی شرایط تصاویر را بصورت اشباع شده و بعضا غیرطبیعی ثبت می‌کند. از نظر دوربین جلو بهترین گزینه بین این ۴ تلفن، HTC One است چراکه این تلفن به سنسور ۵ مگاپیکسلی مجهز شده است. پرچمدار امسال اچ‌تی‌سی در محیط‌های کم نور و تاریک خوب عمل می‌کند اما وقتی نور محیط زیاد باشد، تصاویر یا بسیار روشن  ذخیره می‌شوند یا به شکل عجیبی کم نور ضبط می‌شوند. این دوربین در محیط‌هایی که کنتراست در آن وجود دارد نیز اکسپوژر مناسبی دارد. نکته جالب توجه دیگر در این آزمایش مربوط به عملکرد ضعیف اکسپریا Z2 در حالت عکس‌برداری خودکار است که به نظر می‌رسد مربوط به ضعف‌های نرم‌افزار دوربین سونی باشد. هرچند این تلفن از سنسور بسیار خوب ۲۰.۱ مگاپیکسلی بهره می‌برد، اما در حالت عکاسی خودکار، عکس‌ها با رزولوشن ۸ مگاپیکسل ذخیره می‌شوند. نرم‌افزار این دوربین نیز در حالت خودکار آنطور که باید و شاید خوب عمل نمی‌کند و همانطور که در آزمایش‌ها مشاهده می‌کنید جزییات تصویر به خوبی ذخیره نشده‌اند. اما این تلفن حتی در حالت عکس‌برداری خودکار با رزولوشن ۸ مگاپیکسل نیز رنگ‌ها را دقیق‌تر و طبیعی‌تر از رقبا ذخیره می‌کند. با این حال اگر بخواهید از تمام توان دوربین ۲۰.۱ مگاپیکسلی Z2 بهره ببرید، باید از حالت عکاسی دستی استفاده کنید، البته در این حالت باید حرفه‌ای باشید و خودتان تنظیمات را اعمال کنید. مورد دیگر در مورد بازده ضعیف عکاسی Z2 در نور کم است چرا که در این حالت میزان ایزو روی مقدار زیادی تنظیم می‌شود و تصاویر با نویز بالایی ثبت می‌شوند. این در حالی است که اگر بصورت دستی عکاسی کنید، می‌توانید میزان ایزو را خودتان تنظیم کنید و عکس‌های به مراتب بهتری بگیرید. به این ترتیب دوربین سونی قدرت واقعی خود را زمانی نشان می‌دهد که بخواهید در حالت دستی عکاسی کنید. نکته جالب توجه آخر مربوط به LG G2 است با وجود اینکه این تلفن پرچمدار سال گذشته ال‌جی است؛ اما به خوبی توان رقابت با پرچمداران امسال دنیای موبایل را دارد. بدون شک ال‌جی بهبودهای قابل ملاحظه‌ای را در دوربین پرچمدار فعلی خود ایجاد کرده و دوربین G3 عکس‌های بهتری را ضبط خواهد کرد. انتظار می‌رود تا ماه آینده جی ۳ نیز به دستمان برسد  و در آن زمان، آزمایش مشابه‌ای را برای مقایسه جی ۳ با رقبا، ترتیب خواهیم داد. پیش‌بینی شما چقدر به واقعیت نزدیک بود؟

آزمایش ۱:

در تصاویر زیر دوربین باید قادر باشد تا رنگ سفید گلبرگ‌ها را به درستی بازسازی کند در حالی که پشت زمینه را نیز به‌خوبی محو کند تا گل به‌خوبی در عکس نمایان گردد. جزییات ثبت شده توسط سنسور که با زوم کردن بیشتر بر روی عکس‌ها در دسترس قرار می‌گیرد نیز ملاک دیگری برای انتخاب بهترین عکس این مجموعه است که در برش ۱۰۰ درصدی در ذیل قابل مشاهده است. به رنگ تنه درخت، گل‌های زرد پشت و سبزی سبزه‌ها نیز دقت کنید.

HTC One M8 vs Galaxy S5 vs xperia z2 vs G2

 نظرسنجی :

آزمایش ۱ برش ۱۰۰ درصد:

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

آزمایش ۲:

در این تصویر بازسازی درست رنگ‌ها، جزییات ثبت شده از برگ‌ها و گل‌ها و نویز پایین در قسمت‌های تاریک عکس مورد نظر بوده است.

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

آزمایش ۲ کراپ ۱۰۰ درصد:

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

آزمایش۳

رنج دینامیکی سنسورهای عکاسی در عکس‌هایی نظیر عکس زیر بیشتر از دیگر حالت‌ها به‌چشم می‌آیند. دوربین برتر باید قادر باشد که جزییات عکس را به‌درستی نشان دهد بدون آنکه روشنایی و تاریکی بیش از حدی در عکس دیده شود. حفظ کنتراست، رنگ و جزییات تصویر در چنین عکس‌هایی که منبع نور با شدت زیادی به سنسور و لنز می‌تابد، تعیین‌کننده بهترین در این دسته خواهد بود.

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

آزمایش ۴

محو شدگی صحیح پشت زمینه همراه با بازسازی درست رنگ گل‌ها، بدون تاریک شدن عکس و از دست رفتن جزییات، نکاتی است که ما را در این بخش یاری می‌کند. دقت به کنتراست تصویر دوربین‌ها و رنگ‌های سبز، زرد و سفید بهترین راهنما برای انتخاب عکس مورد نظر می‌باشد. این تصویر در نور شدید روز گرفته شده است.

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

آزمایش ۵

این عکس در نور روز اما در سایه شکار شده است تا دوربین‌ها توانایی خود را در بازسازی درست رنگ گلبرگ‌ها و برگ‌ها نشان دهند. حفظ جزییات تصویر با کمترین میزان نویز  (در نواحی برگ‌ها) نیز می‌تواند یکی دیگر از پارامترهای انتخاب برای شما باشد. عکس‌های ثبت‌شده توسط تلفن ۳ در نور روز همچنان با مقداری نویز همراه است که در این عکس به‌وضوح قابل مشاهده است!

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

آزمایش ۶

هر پنج دوربین رنگ سبز این سازه را به شکل متفاوتی نشان داده‌اند. هیچ یک به درستی پشت سازه را محو نکردند. با این حال کنتراست تصویر و نمایش جزییات سازه که کرد آن را می‌توان در تصویر مرجع بر روی سطح سازه مشاهده کرد، می‌‌تواند از ملاک‌های انتخاب باشد. به کنتراست عکس‌ها و شارپ بودن لبه سازه بیشتر دقت کنید.

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

 آزمایش ۷ دوربین جلو

شکار عکس های سلفی جدیدا به‌صورت شگفت آوری رواج پیدا کرده است. به‌همیت دلیل شرکت‌های سازنده به دنبال ارتقای دوربین‌های جلوی گوشی‌های خود رفته‌اند. در عکس زیر، به رنگ صحیح چهره و جزییات پوست صورت بیش از دیگر نکات دقت کنید. معمولا نویز فراوانی در عکس‌ها سلفی دیده می‌شود که گوشی‌ها برای رهایی از آن تلاش می‌کنند تصویر را تا حد امکان محو و مات کنند، انگار که عکس روتوش شده است. دقت کنید که دوربین بهتر دوربینی است که در عین حالی که جزییات پوست و مو را در عکس زیر حفظ می‌کند، نویز کمتری نیز در عکس‌های آن وجود داشته باشد.

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

 آزمایش ۸

عکس‌های زیر در استدیو و با نورِ مصنوعی متوسط گرفته شده‌اند. جزییات نقش پارچه‌ها، کنتراست جدول رنگ پشت، بازتاب کمتر نور تابیده شده بر روی شیشه و جدول رنگ، سطح نویز و نمایش درست رنگ‌ها از جمله مواردی هستند که شما را در انتخاب صحیح‌تر کمک می‌کنند. برای آنکه تصور بهتری از جزییات داشته باشید، کراپ تصویر نیز در ذیل آمده است تا به راحتی بتوانید این پارامتر مهم را بر روی عکس‌ها بررسی کنید.

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

آزمایش ۸ کراپ ۱۰۰ درصد

HTC One M8 با Xperia Z2، Galaxy S5 و LG G2

 

بروز رسانی، نتایج آزمایشات:

 • تلفن ۱ = گلکسی اس ۵
 • تلفن ۲ = اچ‌تی‌سی وان
 • تلفن ۳= اکسپریا Z2
 • تلفن ۴ = ال‌جی جی ۲

هرچهار تلفن در نوع خود جزو بهترین‌ها هستند و همانطور که در تصاویر نیز مشاهده کردید، عکس‌های بسیاری خوبی می‌گیرند. با این حال آنچه از این آزمایش‌ها می‌توان متوجه شد آن است که دوربین گلکسی اس ۵ هرچند در برخی شرایط قادر نیست رنگ‌ها را بصورت طبیعی و نزدیک به واقعیت ثبت کند، اما از نظر ذخیره جزییات تصویر و همچنین عکاسی در شرایط مختلف بهتر از رقبا عمل می‌کند و این نشان می‌دهد که سنسور ISOCELL سامسونگ بسیار خوب عمل کرده است. با این حال این دوربین در برخی شرایط تصاویر را بصورت اشباع شده و بعضا غیرطبیعی ثبت می‌کند. از نظر دوربین جلو بهترین گزینه بین این ۴ تلفن، HTC One است چراکه این تلفن به سنسور ۵ مگاپیکسلی مجهز شده است. پرچمدار امسال اچ‌تی‌سی در محیط‌های کم نور و تاریک خوب عمل می‌کند اما وقتی نور محیط زیاد باشد، تصاویر یا بسیار روشن  ذخیره می‌شوند یا به شکل عجیبی کم نور ضبط می‌شوند. این دوربین در محیط‌هایی که کنتراست در آن وجود دارد نیز اکسپوژر مناسبی دارد. نکته جالب توجه دیگر در این آزمایش مربوط به عملکرد ضعیف اکسپریا Z2 در حالت عکس‌برداری خودکار است که به نظر می‌رسد مربوط به ضعف‌های نرم‌افزار دوربین سونی باشد. هرچند این تلفن از سنسور بسیار خوب ۲۰.۱ مگاپیکسلی بهره می‌برد، اما در حالت عکاسی خودکار، عکس‌ها با رزولوشن ۸ مگاپیکسل ذخیره می‌شوند. نرم‌افزار این دوربین نیز در حالت خودکار آنطور که باید و شاید خوب عمل نمی‌کند و همانطور که در آزمایش‌ها مشاهده می‌کنید جزییات تصویر به خوبی ذخیره نشده‌اند. اما این تلفن حتی در حالت عکس‌برداری خودکار با رزولوشن ۸ مگاپیکسل نیز رنگ‌ها را دقیق‌تر و طبیعی‌تر از رقبا ذخیره می‌کند. با این حال اگر بخواهید از تمام توان دوربین ۲۰.۱ مگاپیکسلی Z2 بهره ببرید، باید از حالت عکاسی دستی استفاده کنید، البته در این حالت باید حرفه‌ای باشید و خودتان تنظیمات را اعمال کنید. مورد دیگر در مورد بازده ضعیف عکاسی Z2 در نور کم است چرا که در این حالت میزان ایزو روی مقدار زیادی تنظیم می‌شود و تصاویر با نویز بالایی ثبت می‌شوند. این در حالی است که اگر بصورت دستی عکاسی کنید، می‌توانید میزان ایزو را خودتان تنظیم کنید و عکس‌های به مراتب بهتری بگیرید. به این ترتیب دوربین سونی قدرت واقعی خود را زمانی نشان می‌دهد که بخواهید در حالت دستی عکاسی کنید. نکته جالب توجه آخر مربوط به LG G2 است با وجود اینکه این تلفن پرچمدار سال گذشته ال‌جی است؛ اما به خوبی توان رقابت با پرچمداران امسال دنیای موبایل را دارد. بدون شک ال‌جی بهبودهای قابل ملاحظه‌ای را در دوربین پرچمدار فعلی خود ایجاد کرده و دوربین G3 عکس‌های بهتری را ضبط خواهد کرد. انتظار می‌رود تا ماه آینده جی ۳ نیز به دستمان برسد  و در آن زمان، آزمایش مشابه‌ای را برای مقایسه جی ۳ با رقبا، ترتیب خواهیم داد. پیش‌بینی شما چقدر به واقعیت نزدیک بود؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید