راهنمای سفر به برزیل از زبان پل ارواین

آخرین دسته بلیط‌های مسابقات جام جهانی 2014 برزیل، هفته قبل به فروش رسید و این گونه که به نظر می‌رسد تماشاگران و فوتبال دوستان مشتاق، بار سفر بسته و برای شروع این بازی‌ها لحظه شماری می‌کنند. در این مقاله اطلاعات کاربردی را در باره سفر به برزیل از زبان فردی با تجربه مشاهده خواهید کرد.

از آنجایی که این بازی‌ها در دوازده شهر مختلف در کشور برزیل برگزار خواهند شد و تعدادی از بازدید‌کنندگان تیم مورد علاقه خود را در طول این مسابقه یک ماهه در شهرهای مختلفی دنبال خواهند کرد، زمان آن فرا رسیده تا تماشاگران برای این سفر و فعالیت‌های جانبی که قصد دارند در مدت اقامت‌شان در کشور برزیل انجام دهند، برنامه ریزی کنند. از این رو توجه شما را به نکات و توصیه‌هایی که توسط یک فرد کار آزموده در این زمینه ارائه می‌شود، جلب می‌کنیم.

پائول ارواین (Paul Irvine) خود یازده سال گذشته را در شهر ریو ساکن بوده و به خوبی با آداب و فرهنگ این مردمان آشنایی پیدا کرده است. در این مطلب نکات مهم و کلیدی که در طول این سفر به کار مسافران خواهند آمد را به صورت خلاصه دسته‌بندی کرده و بیان می‌کنیم. در مرور این نکات ما را همراهی کنید. 

ویزای خود را زودتر دریافت کنید

مراحل دریافت ویزا را پشت گوش نیانداخته و زودتر دست به کار شوید. بهتر است پیش از شروع سری به کنسولگری محلی برزیل زده و مدارک و اسنادی را که برای این کار مورد نیاز است شناسایی و از پیش آماده کنید؛ از جمله رسید پرواز و پاسپورت که برای کسب ویزا و اجازه اقامت به آنها نیاز خواهید داشت. ارواین پیشنهاد می‌دهد این پروسه را دست کم سه هفته قبل از مسافرت شروع کنید. اما خبر خوب برای تماشاگران جام‌جهانی این است که اگر بلیط مسابقات را داشته باشند، از ویزای اقامت موقت رایگان بهره‌مند خواهند شد. تماشاگران خارجی می‌توانند این را به عنوان یک جایزه در نظر بگیرند که از سوی کشور برزیل به میهمانانش ارائه می‌شود. البته برای دریافت این ویزا، رسید بلیط خریداری شده را دم‌ِدست داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با مراحل اخذ ویزای جام‌جهانی، می‌توان سری به وبسایت متعلق به کنسولگری برزیل زده و اطلاعات تکمیلی را دریافت کرد.

سعی نکنید همه شهرها را در طول یک سفر بازدید کنید

شاید اکنون به نظر برسد بازدید از شهر ریو، جنگل‌های بارانی آمازون و البته تماشای مسابقات همگی به صورت یک‌جا امکان پذیر خواهد بود. اما اشتباه نکنید؛ چنین چیزی ممکن نخواهد بود. برزیل کشوری است گسترده؛ مسافرت بین این شهرها، حتی با هواپیما حداقل دو ساعت به طول خواهد انجامید. این کار تنها باعث سردرگمی و خستگی شده و روز شما را تلف خواهد کرد. اگر مایلید در یک روز از چندین شهر بازدید کنید، بهتر است در نهایت برای هر روز یک فهرست دو سه تایی انتخاب کنید.

مسیرهای سیستم حمل‌و‌نقل عمومی را از پیش شناسایی کنید

به محض آنکه به مقصد نهایی خود در برزیل وارد شدید، برنامه‌ریزی را شروع کرده و از گشت و گذار و رانندگی بی هدف در شهر جدا بپرهیزید. بنا به نظر ارواین، ترافیک در برزیل گیج‌کننده است؛ به علاوه با تعداد زیادی قوانین نانوشته و ناگفته همراه شده که افراد تازه‌وارد با آنها آشنایی ندارند. در عین حال در بسیاری از شهرهای برزیل پیاده‌روها وضعیت مناسبی نداشته و در نتیجه بهترین کار این است که از خدمات حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کرده تا در شهر محل سکونت‌تان جابجا شوید. برای آشنایی بیشتر به وب‌سایت‌هایی که در مورد شهر مزبور پیدا می‌کنید، سری زده و اطلاعات بیشتر و تکمیلی را دریافت کنید. از این رو پیشنهاد می‌دهد از مسئولین هتل یا افراد آگاه که این اطلاعات را در اختیار دارند کمک بگیرید.

پیش از سفر پول خود را تبدیل کرده، یا از کارت‌های اعتباری استفاده کنید

آن‌دسته از مسافران که قصد دارند هزینه‌ها را با دلار بپردازند، بهتر است از پیش آگاهی داشته باشند که این واحد پولی در همه جای برزیل مورد قبول واقع نخواهد شد، به علاوه اگر قصد استفاده از رئال (واحد پول کشور برزیل) را دارید، از قبل نسبت به تبدیل پول خود اقدام کرده یا از کارت‌های اعتباری و یا عابر بانک استفاده کنید. اما نکته مهم، اگر به سراغ باجه خودپرداز می‌روید، حتماً دور و اطراف را به خوبی بررسی کنید؛ به قول معروف چهار چشمی اطراف را بپایید؛ چرا که اکنون طعمه خوبی برای دزدان هستید. یکی از مکان‌هایی که استفاده از این کارت‌ها خطرآفرین خواهد بود، فرودگاه است. همه بانک‌های بین‌المللی شعباتی در شهرها دارند؛ پس بهتر است از یکی از آنها که در شهر واقع شده استفاده کنید. همچنین در صورت امکان، مبالغ اندکی پول نقد نیز به همراه خود داشته باشید؛ به ویژه اگر در یک منطقه خلوت و نا آشنا حضور دارید، جایی که ممکن است خرد‌کردن 50 یا 100 رئال به راحتی امکان‌پذیر نباشد.

نکات مهم فرهنگی و آداب معاشرت را مد نظر داشته باشید

براساس گفته‌های ایرواین، فرهنگ برزیلی تفاوت چندانی با آداب و رسوم آمریکایی ندارد؛ اما کمی تلاش برای درک بهتر آن هم ضرر نداشته و شما را در موقعیت بهتری قرار می‌دهد. در مورد زبان اگر شما تعداد اندکی واژه پرتغالی بلد باشید بد نیست؛ تنها عبارات اصلی و پایه‌ای همچون سلام، خداحافظ، ممنونم و اسم من...است کافی است؛ برزیلی‌ها نسبت به عدم آگاهی شما یا تلفظ اشتباه کلمات بسیار بخشنده بوده و حتی به شما کمک می‌کنند. همچنین این آشنایی به شما در درک بهتر آداب و رسوم محلی نیز یاری می‌رساند. به عنوان مثال به این نکات توجه کنید: در رستوارن لازم نیست مبلغی به عنوان انعام به صورت حساب اضافه کنید؛ همچنین به رانندگان تاکسی هم انعام ندهید. در ماشین را محکم به هم نکوبید و این را هم بدانید که اکثر مراسم‌ها و اتفاقات در برزیل کمی دیرتر از زمان تعیین شده شروع می‌شود؛ پس صبر پیشه کنید. این‌ها نکات ریزی است که رعایت آنها بهتر است؛ البته لازم نیست در توجه به این جزئیات نیز زیاده‌روی کنید.


در مجموع تک بعدی به این سفر ننگرید؛ چرا که فرصتی عالی برای بازدید و آشنایی بیشتر با این کشور که مهد تمدن‌های کهنی است در اختیار شما قرار گرفته است. فرصت پیش آمده را غنیمت شمرده و از آن نهایت استفاده را ببرید. امیدواریم هموطنان عزیزی که در این سفر، تیم ملی را همراهی می‌کنند نیز از مشاهده مسابقات لذت برده و با خاطراتی خوش به وطن بازگردند.

تمامی مقالات مرتبط با فناوری‌ها، اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌ها و حواشی جام جهانی را در این صفحه مشاهده نمایید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات