استیو جابز تأثیرگذارترین شخص 25 سال اخیر به انتخاب شبکه CNBC

شبکه CNBC در بیست و پنجمین سالگرد تاسیس خود فهرستی را با نام 25 چهره مهم و اثرگذار ارائه نموده است. این فهرست شامل نام افرادی مانند وارن بافت، اپرا وینفری و تنی چند از افراد موفق سال‌های اخیر می‌شود. اما چه کسی در رتبه اول این لیست قرار دارد؟

زندگی حرفه‌ای استیو جابز بنیان‌گذار اپل با یادآوری سال‌های آغاز کار او با وازنیاک، معرفی مک و تصمیم جابز در انتخاب جان اسکالی دستمایه کلیپی قرار گرفته که CNBC آن را منتشر ساخته است.

مقاله مرتبط:

جابز بر اثر کودتایی که در هیئت مدیره بر علیه او شکل گرفت از شرکتی که خود بنیان‌گذار آن بود اخراج شد و شاید این بهترین اتفاقی بود که برای او، اپل و مشتریان افتاد. او سپس شرکت NeXT را تاسیس کرد، پیکسار را خرید و در هر دو به موفقیت‌هایی دست یافت. بعد‌ها پیکسار توسط دیزنی خریداری شد و این امر موجب شد تا جابز بزرگترین سهامدار دیزنی لقب بگیرد. درست زمانی که اپل تا ورشکستی فاصله زیادی نداشت جابز به عنوان مشاور به اپل بازگشت و پس از مدتی به عنوان مدیرعامل معرفی شد.

قهرمانی که به خانه بازگشته بود پایه‌گذار چندین محصول موفق دیگر با تمرکز روی طراحی و عملکرد شد. آی‌مک، آی‌پاد و آی‌فون جزو این محصولات بودند. او با معرفی آی‌پد شاخه جدیدی در محصولات را معرفی کرد. استیوجابز در نهایت با ابتلا به سرطان درگذشت. در ادامه ویدیو منتشر شده توسط شبکه CNBC را با هم می بینیم.

 به خاطر درخواست بعضی از کاربران عزیز برای زیرنویس،  صحبت‌های موجود در این ویدیو را ترجمه کرده و به صورت متن در ذیل ویدیو قرار داده ام. امیدوارم رضایت شما خوانندگان محترم جلب گردد. با احترام، محسن کریمی

زیرنویس:

گوینده: پیشرو، خلاق، خوش ذوق، نابغه، استیو جابز نگاه ما به تکنولوژی و اپل را تغییر داد.

والتر آیزکسون نویسنده زندگینامه استیو جابز: استیو جابز شرکت خود را از گاراژ متعلق به خانواده‌اش آغاز کرد و آن را تبدیل به با ارزش‌ترین شرکت تاریخ کرد.

گوینده: در شرایطی که او که در سیلیکون ولی بزرگ می‌شد، جابز تبدیل به ترکیب عجیبی از مهندسان کالیفرنیایی و فرهنگ هیپی شد. او به اندازه‌ای که بازاریاب و ایده پرداز بود، برنامه نویس نبود. رویای بزرگش فروش دست ساخته‌های دوستش استیو وازنیاک بود.

والتر ایزکسون: او به اندازه کافی باهوش بود که بداند به استیو وازنیاک و دیگران که مهندسان سخت افزار و نرم افزار به مراتب بهتری بودند، نیاز دارد و کاری که او می‌توانست انجام دهد جمع کردن تمام این افراد کنار هم برای ایجاد یک تجارت بود.

گوینده: و چه تجارتی او ایجاد کرد؟ بیش از هر فرد دیگری جابز افرادی را برای کار روی کامپیوترهای شخصی اختصاص داد، او ماشین‌هایی ظریف ساخت که شبیه به اسباب بازی بودند.

والتر ایزکسون: وقتی که او اپل را بنیان گذاری کرد، تکنولوژی در دهه70 با سرعت به جلو حرکت می‌کرد، اما او کسی بود که گفت: بیایید محصولاتی ساده و زیبا بسازیم. او ارتباط بین هنر و فناوری را برقرار کرد.

گوینده: اما شخصیت مدیریتی او به سادگی محصولاتش نبود.

یان فورت سردبیر بخش فناوری CNBC :  «من با افراد نزدیک او در مورد شخصیت مدیریتیش صحبت کردم، بله او بسیار حساس بود، او می توانست با افراد خیلی رک باشد، او به خوبی استعدادها را شناسایی می‌کرد و عمیقا به کیفیت محصولاتی که اپل قصد تولید انها را داشت، باور داشت.»

والتر ایزکسون: قوانین عادی در مورد شخصیت استیو جابز صدق نمی‌کرد، او فردی خاصی بود، او قدرت تحریف واقعیت را داشت و می توانست کاری کند که افکارش در عمل به واقعیت بپیوندند.

گوینده: در نهایت در سال 1987 و در جریان جنگ قدرت با هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت جان اسکالی که خودش او را به اپل اورده بود، جابز شرکتی را که ساخته بود، ترک کرد.

والتر ایزکسون: وقتی استیو از اپل رفت او شرکت کامپیوتری خود به نام NeXT را راه اندازی کرد. او به شدت علاقه خود را به رسیدن به کمال نشان می‌داد و چیزی که در آنجا آموخت این بود که ساخت یک علامت تجاری نقش بسیار مهمی در بازار دارد.

یان فورت سردبیر بخش فناوری CNBC : او این درام فوق العاده را داشت که از شرکت خودش بیرون انداخته شود به پیکسار که یک استودیوی انیمیشن‌سازی کوچک متعلق به جورج لوکاس بود را خریداری کند و آن را تبدیل به یک شرکت قدرتمند در صنعت انیمیشن‌سازی نماید و سپس بازگشت به اپل و نجات آن را تجربه نماید.

گوینده: در سال 1997

والتر ایزکسون: او گفت که تمام پروژه‌ها باید تعطیل شوند و باید روی کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها برای کاربران خانگی و کارمندان متمرکز شویم.

گوینده: اما تمرکز جابز فقط روی کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها نبود، او عاشق موسیقی بود، باب دیلن، بیتلز، جابز می خواست که آن‌ها را با خود همراه کند. سال 2001 بود.

والتر ایزکسون: او به سمتی حرکت کرد که هیچ‌کس انتظارش را نداشت، او با آی‌پاد صنعت موسیقی را دگرگون کرد همانطور که قبلا صنعت کامپیوتر‌های شخصی را دگرگون کرده بود.

یان فورت سردبیر بخش فناوری CNBC : آی‌پاد بطور ذاتی طوری طراحی شده بود که شما مجبور باشید یک مک هم خریداری کنید و این چیزی بود که استیو جابز به دنبال آن بود. او در تلاش بود که مردم از ویندوز به سمت مک مهاجرت کنند. البته این استراتژی تا قبل از زمانی بود که او و تیمش تصمیم گرفتند که آی‌پاد روی ویندوز هم کار کند.

گوینده: آی‌پاد جابز را به سوی خلاقیت دیگرش راهنمایی کرد.

استیو جابز: و ما آن را آی‌فون خطاب می‌کنیم.

والتر ایزکسون: یکی از نکات جالب در مورد آی‌فون این است که همه در اپل می دانستند که آن جایگزین ای‌پاد خواهد شد، آی‌پاد تجربه موفقی بود؛ اما استیو جابز نگران این موضوع بود که وقتی مردم یاد بگیرند که آهنگ‌های مورد علاقه خود را در گوشی هایشان ذخیره کنند در این صورت موقعیت آی‌پاد به خطر می‌افتاد، بنابر‌این استیو گفت که ما باید خودمان آن را جایگزین کنیم قبل از آن که دیگران این کار را انجام دهند.

بکی کوییک مجری برنامه Sqauwk Box: من به دنیای اکوسیستم اپل از طریق گوشی و آی‌پد خودم همچنین لپ تاپی که داشتم، وارد شدم. همه چیز بطور هماهنگ با هم کار می‌کردند و من می‌توانستم موزیک‌هایم را در یکجا داشته باشم و این واقعا منو وابسته به اپل می‌کرد.

گوینده: اما کار جابز هنوز تمام نشده بود، تشخیص سرطان او در سال 2003 سرعت خلاقیتش را افزایش داد.

والتر ایزکسون: من فکر می‌کنم که طی سال‌های 2003 تا 2010 برای بسیاری از مردم سوال ایجاد شده بود که چرا استیو جابز از صنعتی به صنعت دیگر ( از کامپیوترها به موسیقی و از موسیقی به تلفن همراه و ...) در حرکت است؟ و بطور کامل صنایع را متحول می کند؟ او یکبار دیگر این کار را با معرفی تبلت‌ها به انجام رساند. هیچکس تصورش را نمی‌کرد که اپل این کار را انجام دهد.

بکی کوییک مجری برنامه Sqauwk Box : فرزند 2.5 ساله من می توانست به راحتی آی‌پد را مثل من در اختیار بگیرد و با آن کار کند و وقتی او محصولی می‌ساخت که یک کودک 2.5 ساله قادر به کار با آن است همین امر توضیح می‌دهد که چرا او تا این حد موفق بود.

گوینده: نه تنها بعنوان یک تولید کننده و بازاریاب بلکه بعنوان یک خرده فروش بسیاری او را هم‌رده با سام والتون می‌دانند. اپ استور، آی‌تونز و فروشگاه های زیبای اپل.

یان فورت سردبیر بخش فناوری CNBC : اپل با تجربه زیادی که داشت توانست رویای بسیاری را به واقعیت تبدیل کند و استیو جابز کاری کرد که این تجارت برای او مهم تر از زندگیش شده بود.

گوینده: در آگوست 2011 او از مدیریت اپل کناره گیری کرد، 6 هفته بعد او فوت کرد.

والتر ایزکسون: به نظر من برای یک نسل بعد از ما و حتی یک قرن از الان به بعد استیو جابز نامی خواهد بود که در یادها باقی می‌ماند بعنوان فردی که صنعت کامپیوتر‌های شخصی، موسیقی، انیمیشن، خرده‌فروشی‌ها، صنعت نشر، تبلت‌ها همه و همه را متحول کرد و بدون شک در یادها خواهد ماند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید