استفاده از رنگدانه‌ها برای ساخت سطوح ضد‌باکتری قابل استفاده حتی در تاریکی

عفونت‌های بیمارستانی یکی از معمول ترین بیماری‌هایی است که افراد بستری شده در بیمارستان به آن دچار می‌شوند. این عفونت‌ها در بسیاری از موارد نیز از انواع مقاوم شده هستند که برای بیماران خطرات و البته هزینه‌ی گزافی را در پی خواهد داشت. امروزه سرمایه‌گذاری زیادی نیز برای استفاده از روش‌های غیر‌عامل در مبارزه با این عفونت‌ها صورت گرفته است که در آن‌ها اجسام و وسایل مورد استفاده بدون نیاز به هیچ استریل شدنی به صورت خودبخود ضد باکتری هستند و میکروب‌ها توان زیست و رشد بر روی آن‌ها را ندارند. یکی از جدیدترین این روش‌های استفاده از سطوح پوشش داده‌شده با سیلیکون، رنگدانه‌ها یا ذرات طلاست که خواص ضد‌میکروبی از خود نشان می‌دهند.

این فناوری که در دانشگاه College London ابداع شده است، از ذرات طلا به همراه رنگدانه‌های متیلن بلو بهره می‌برد. هنگامی که این رنگدانه‌ها در معرض نور قرار می‌گیرند، الکترون‌های آن به حالت برانگیخته در می‌آیند که این منجر به تولید رادیکال‌های بسیار واکنش پذیر اکسیژن می‌شود. این رادیکال‌های اکسیژن قادرند با حمله به دیواره‌ی سلولی باکتری‌های آن‌ها را نابود کنند و محیط را به طور کاملاً بی خطر استریل نگه دارند.

برای ساخت این ماده از یک حلال شیمیایی استفاده شد تا سطح سیلیکون را دچار تورم کند و متیلن بلو و ذرات طلا بتوانند به درون سطح نفوذ کرده و خواص ضدمیکروبی را به سطح بدهند. این سطح پس از اعمال ذرات در حمامی از crystal violet قرار گرفت تا لایه‌ای بسازد که رنگدانه‌ها بتوانند بر روی آن متصل شوند.

در آزمایش‌هایی که تابه حال بر روی این سطوح صورت گرفته است، بیشترین خواص ضد میکروبی ممکن، در طی 3 تا 6 ساعت در زیر نور لامپ‌های فلوئوروسنت معمولی مشاهده شده است، که بسیار شگفت‌آور است.

مورد شگفت‌آور دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که حتی در زمانی که سطح در تاریکی قرار می‌گرفت تا زمانی حدود 18 ساعت خواص ضد‌میکروبی خود را حفظ می‌کرد. این نخستین باری است که خواص ضدمیکروبی یک سطح بدون حضور نور چنین عملکرد فوق العاده‌ای را از خود نشان می‌دهد که البته نحوه‌ی عملکرد آن هنوز جای پرسش دارد.

به علاوه باید گفت که ساخت این سطح قیمت بالایی نیز ندارد و دوام خوب و ویژگی‌های آن نیز حتی با وجود تمیز‌کاری حفظ می‌شود. این فناوری می‌تواند در بسیاری از کاربردهای پزشکی و ابزارهای بیمارستانی یا حتی فناوری‌های خانگی همچون صفحه‌کلید یا صفحه‌ی تلفن همراه شما به کار برده شود تا امکان انتقال بیماری‌ها از طریق این ابزار‌ها به حداقل ممکن کاهش یابد.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید