با استفاده از فناوری چاپ 3 بعدی، تنها طی 24 ساعت یک پهپاد واقعی بسازید!

روزی روزگاری در مدت زمان 24 ساعت تنها چیزی که می‌توانستیم چاپ کنیم، چاپ کردن نگاتیو‌های عکاسی بود! اما امروزه به لطف حضور فناوری چاپ 3 بعدی، آن روزهای سخت و طاقت‌فرسا به تاریخ پیوسته است. یک پروژه پژوهشی که با پشتیبانی دانشگاه شفیلد انگلستان شروع به کار کرده قصد دارد در آینده‌ای نزدیک این امکان را فراهم آورد تا هر کسی بتواند ظرف مدت 24 ساعت یک پهپاد شخصی و کاملا واقعی داشته باشد.

ایده پشت این برنامه این است که به محققان امکان دسترسی از راه دور به پهپاد‌ها را فراهم نماید. از این پهپادهای پرینت شده می‌توان در امور گوناگون مانند ارسال محموله‌های گوناگون، انجام عملیات تجسس و حتی انجام امور مختلف تحقیقاتی بهره جست. قابلیت پرینت کردن این نوع پهپاد بدان معنی است که چنانچه در شرایط طوفانی یا آتش سوزی جنگل یکی از این وسایل پرنده از بین برود، جای هیچ نگرانی نیست. تنها کاری که باید انجام داد این است که یک نسخه جدید را پرینت نمود!

نسخه اولیه این پهپاد که در حال حاضر از آن استفاده می‌شود از جنس ترموپلاستیک تهیه شده است. طول بال‌های این وسیله پرنده حدود 1.5 متر و وزن آن نیز چیزی در حدود دو کیلوگرم است. با این وجود، تیم تحقیقاتی دانشگاه شفیلد، در حال کار بر روی نسخه‌های مستحکم‌تر این پهپاد است که احتمالا از جنس نایلون مقاوم ساخته خواهد شد.

البته هنوز بخشی از قسمت‌های مورد نیاز برای ساخت این پهپاد را نمی‌توان با استفاده از فناوری چاپ 3 بعدی ساخت. اما این فناوری راه را برای انجام امور گوناگون در این مورد به خوبی هموار کرده است. احتمال دارد تیم تحقیقاتی که بر روی این پروژه کار می‌کنند، پس از تکمیل کار خود، نقشه‌های ساخت آن را به طور رایگان منتشر نمایند. در صورت بروز چنین اتفاقی، هر کسی در گوشه و کنار دنیا که یک پرینتر 3 بعدی در اختیار دارد می‌تواند طی 24 ساعت یک پهپاد واقعی مختص به خود داشته باشد. با این اوصاف، آینده بسیار دیدنی‌تر خواهد شد. شاید هر کدام از ما نیز بتوانیم پهپاد مختص به خود را داشته باشیم.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید