دوربین فوق‌العاده لومیا 1020 قابلیت‌هایش در دانش پزشکی را نیز نشان داد

خانواده محصولات لومیا به داشتن دوربین‌های فوق‌العاده معروف هستند و دوربین 41 مگاپیکسلی لومیا 1020 همچنان تحسین همه را بر می‌انگیزد و این‌بار نوبت دانشمندان است تا از توانایی‌های این گوشی بگویند. با زومیت همراه باشید تا به یکی از کاربرد‌های این گوش هوشمند در دنیای پزشکی بپردازیم.

حسگر 41 مگا‌پیکسلی لومیا 1020 قادر به تهیه عکس‌هایی است که دوربین سایر گوشی‌ها به سادگی قادر به رقابت با آن نیستند. در قبال امکانات فوق‌العاده‌ای که گوشی در اختیار شما قرار می‌دهد و البته دوربین قدرتمند آن، قیمت 610 دلاری آن زیاد به نظر نمی‌رسد.

جان گراف و مارک لی‌چن، پژوهشگران دپارتمان پاتولوژی دانشکده پزشکی اروین وابسته به دانشگاه کالیفرنیا، مقاله‌ای در مجله علمی Histopathology منتشر نموده‌اند که در آن به گوشی هوشمند لومیا 1020 لقب فتومیکروسکوپ (Photomicroscope) داده‌اند. این دو پژوهشگر توضیح داده‌اند که چگونه این گوشی بر مشکلاتی که اغلب در فرایند عکاسی بوسیله گوشی‌های هوشمند از عدسی‌های میکروسکوپ پیش می‌آیند، غلبه کرده است.

لومیا 1020 با داشتن تثبیت‌کننده تصویر نوری، قابلیت زوم بدون افت کیفیت و رزولوشن بالای تصویر موفق به ثبت تصاویری می‌شود که ما را قادر به مشاهده جزئیاتی می‌سازند که حتی در فتو میکرو‌گراف‌های (photomicrograph) عادی قابل تشخیص نیستند.

فتو میکرو‌گراف‌ها در بررسی نمونه‌های بافت زنده برای تشخیص بیماریهایی مانند سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند. روش معمول برای ثبت تصاویری با رزولوشن بالا از نمونه‌هایی که توسط میکروسکوپ در حال مشاهده هستند، قرار‌دادن یک پایه‌ ثابت و نصب دوربین روی آن است. گراف و لی‌چن به این نتیجه رسیده‌اند که با وجود قابلیت‌های موجود در لومیا 1020 دیگر نیازی به این روش سنتی نیست.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید