همگام با پیشروان: جایگزینی بی‌درد برای فناوری 160 ساله

صد و شصت سال از زمان اختراع سرنگ و سوزن می‌گذرد و این فناوری همچنان به شکلی باورنکردنی به حیات خود ادامه می‌دهد. چنین عمر طولانی در دنیای پرهیاهوی فناوری در نوع خود رکورد جالبی به شمار می‌رود، چراکه اصول ساخت سرنگ و سوزن از زمان ابداع تاکنون تغییر قابل توجهی نداشته و عمده‌ترین تغییرات آن تنها در جنس مواد به کار رفته و ظرافت ساخت بوده است.

این فناوری با وجود دردی که برای همه‌ی ما خاطره انگیز و گاه وحشت آور است، خدمتی بزرگ برای بشریت بوده و اگر چنین اختراعی نشده بود، بدون شک واکسیناسیون به معنای امروزی وجود نداشت. اما گویا کم‌کم رقبای این فناوری دردناک، در حال پیشی گرفتن از آن هستند. مارک کندال نانوبرچسبی را معرفی می‌کند که با ابعادی حدود یک سانتی‌متر مربع قادر است بدون ایجاد هیچ دردی کیفیتی حتی بهتر از سوزن‌های قدیمی در واکسیناسیون ارائه کند. ویژگی مهم این فناوری، قیمت آن است که نه تنها افزایشی نسبت به سرنگ‌های قدیمی ندارد، بلکه می‌توان آن را بسیار ارزان تر در اختیار نیازمندان مناطق محروم دنیا قرار داد.

در ویدیوی زیر بیشتر با این فناوری آشنا شوید.

دانلود ویدیو

لطفا پیشنهادها و انتقادهای خود را برای هرچه بهتر شدن بخش جدید "همگام با پیشروان" در بخش نظرات یا ایمیل شخصی بنده بیان کنید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید