افزایش ۵۰ برابری حجم ترافیک اطلاعات کشور تا دو سال آینده

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور گفت: براساس اهداف برنامه‌ی پنجم توسعه باید میزان دسترسی به اینترنت باندپهن تا پایان سال آینده به ۱۸ میلیون نفر برسد و حجم ترافیک مصرفی کشور نیز تا دو سال آینده ۵۰ برابر افزایش خواهد یافت!

نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در حوزه دسترسی به اینترنت باندپهن از برنامه‌های مدنظر کشور عقب هستیم، گفت:

براساس اهداف برنامه پنجم توسعه باید میزان دسترسی به اینترنت باندپهن به 18 میلیون نفر تا پایان سال آینده برسد که هم اکنون این رقم 7.5 میلیون است و سال گذشته 3.5 میلیون نفر بوده است؛ حال با برنامه‌های افزایش پهنای باند و مجوز نسل‌های سوم و چهارم موبایل امیدواریم این اهداف محقق شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به طراحی شبکه ملی اطلاعات که انواع خدمات را در ساختاری بر بستر پردازش ابری ارائه خواهد کرد ادامه داد:

هم اکنون در حوزه دولت الکترونیک نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و امیدواریم برای سال آینده، دولت اعتباراتی را به این طرح اختصاص دهد تا خدمات دولت الکترونیک بر بستر شبکه ملی اطلاعات پیاده سازی شود.

وی با بیان اینکه توسعه شبکه را در 3 لایه فیبر، مایکروویو و ماهواره خواهیم داشت به موقعیت استراتژیک ایران اشاره کرد و گفت:

حدود 3.4 ترابیت اطلاعات از پروژه کابل دریایی ایران اروپا جابجا می‌‌شود؛ در همین حال پروژه دیگری در این زمینه به زودی افتتاح می‌شود که ترافیک اطلاعات از عراق به ایران و از آنجا به آذربایجان و ارمنستان انتقال داده می‌شود.

جهانگرد پیش‌بینی کرد که حجم ترافیک دیتا تا پایان سال آینده به 4 ترابیت برسد که هم اکنون این رقم 180 گیگابیت بر ثانیه است و باید 50 برابر شود؛ این رقم در مورد ترافیک استانی 20 ترابیت و برای ترافیک بین استانی باید به 60 ترابیت بر ثانیه برسد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رشد ترافیک دیتای موبایل در کشور گفت: «طی ماههای اخیر ترافیک دیتای موبایل 10 تا 20 ترابیت بر ثانیه برآورد شده است.»

وی با اشاره به پایش محلی انجام شده از سوی مرکز آمار ایران با همکاری سازمان فناوری اطلاعات گفت: «براساس این بررسی‌ها، 30 درصد مردم ایران دسترسی به باند پهن دارند و 100 خانوار ایرانی دارای ابزارهای ارتباطی هستند. ضریب نفوذ موبایل از حیث گوشی و سیم کارت در ایران بیش از 100 درصد است.»

رئیس سازمان فناوری اطلاعات از شناسایی 1500 سرویس در کشور خبر داد که در 14 خوشه دسته بندی شده و بر لزوم کاربردی کردن نرم افزارهای مرتبط با این خدمات تاکید کرد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به آنچه پیش روی دنیای امروز است که از آن به "بیگ دیتا" تعبیر می شود گفت:

برآوردها حاکی از آن است که تا سال 2020 جمعیت جهان به 7.6 میلیارد نفر می‌رسد و نزدیک به 50 میلیارد ابزارهای متصل خواهیم داشت که سهم هر فرد در پیرامون خود 7 ابزار ارتباطی متصل خواهد بود.

وی رشد سالانه این ابزارهای ارتباطی را 30 درصد عنوان کرد که با پدیده بیگ دیتا اتفاق می افتد و گفت: «حجم داده دنیا براساس برآورد موسسات بین المللی 5 زتا است که این حجم تا سال 2020 به 8 زتا می‌رسد.»

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید