فروش کروم‌بوک‌‌، آیپد‌ را در حوزه‌ی آموزش پشت سر گذاشت

کروم‌بوک‌های گوگل در جریان سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۴ میلادی، فروش آیپدهای اپل را در حوزه‌ی آموزش پشت سر گذاشت. در فصل سوم گوگل موفق به فروش ۷۱۵٫۰۰۰ کروم‌بوک شد، در حالی که تنها ۷۰۲٫۰۰۰ آیپد در حوزه‌ی آموزش به فروش رسیده است.

براساس گزارش منتشر شده توسط IDC در مورد جزئیات خرید‌های انجام شده توسط نهادهای آموزشی، کروم‌بوک‌های گوگل، آیپد اپل را پشت سر گذاشته است. اطلاعات ارائه شده توسط روزنامه‌ی انگلیسی فایننشال تایمز نیز حکایت از این دارد که در حال حاضر کروم‌بوک‌ها بیش از یک چهارم بازار محصولات به فروش رفته در حوزه‌ی آموزش را به خود اختصاص داده‌اند. دلیل این موضوع روشن است. مهم‌ترین علت فروش بیشتر کروم‌بوک‌ها قیمت ۱۹۹ دلاری آن‌‌ها است، در حالی که نسل پیشین آیپد‌ ایرهای اپل با وجود کاهش قیمت، به قیمت ۳۷۹ دلار به فروش می‌رسد. مضاف بر قیمت کمتر کروم‌بوک‌ها، این محصولات از وجود کیبورد سخت‌افزاری نیز بهره می‌برند، در حالی که برای تهیه کیبورد فیزیکی برای آیپد ایر، باید هزینه‌ی بیشتری پرداخت کرد. مدیریت و نگه‌داری‌ کروم‌بوک‌های گوگل نیز در مقایسه با آیپد بسیار آسان‌تر است.

قیمت پایین‌تر، وجود کیبورد فیزیکی و همچنین جذابیت کمتر کروم بوک‌ها در مقایسه با آیپد را باید عمده‌ترین دلایلی خواند که منجر به فروش بیشتر این محصولات شده است. دپارتمان‌های IT در نهادهای آموزشی برای استفاده از گجت‌ها در زمینه‌ی آموزش، محدودیت‌هایی را در ابزار‌های خود اعمال می‌کنند. آیپد‌های اپل به دلیل برخورداری از جذابیت بیشتر، بیش از کروم‌بوک‌ها توسط دانش‌آموزان مورد کند و کاو قرار می‌گیرند. همین موضوع باعث شد تا قرارداد همکاری اپل با شماری از مدارس لس‌آنجلس ادامه پیدا نکند. از آن پس این مدارس ترکیبی از کروم‌بوک‌ها و لپ‌تاپ‌های ویندوزی را در اختیار دانش آموزان خود قرار دادند.

اپل در فروشگاه اپلیکیشن‌های خود بیش از ۷۵٫۰۰۰ اپلیکیشن در حوزه‌ی آموزش دارد که البته باید iTunes U را نیز به این مجموعه اضافه کرد. گوگل نیز برای تقویت مواضع خود در این حوزه، بخش جدیدی را با عنوان Play for Education راه‌اندازی کرده که به بیان بهتر نمایی اختصاصی برای نمایش اپلیکیشن‌های گوگل‌پلی در حوزه‌ی آموزش است. خریداران گجت‌ها در حوزه‌های مختلف، ابتدا قابلیت‌های نرم‌افزاری گجت مورد نظر خود را مدنظر قرار می‌دهند و در مرحله‌ی بعدی به سراغ سخت‌افزار مورد استفاده در ابزار مورد نظر می‌روند. از این‌رو افزایش ابزار‌های نرم‌افزاری مورد استفاده توسط گوگل باعث استقبال از کروم‌بوک‌ها شده است.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید