کیم داتکام، موسس مگا آپلود اعلام ورشکستگی کرد

کیم‌داتکام، موسس وب‌سایت به اشتراک گذاری مگا آپلود، پس از موفق نشدن در انتخابات مجلس نیوزلند، خود را ورشکسته می‌داند. او هم‌اکنون منابع مالی کافی برای ادامه‌ی پرونده دعاوی‌اش را نیز ندارد.

کیم داتکام، موسس مگا آپلود است که سال ۲۰۱۲ میلادی به جرم نقض قوانین کپی‌رایت به دستور پلیس فدرال آمریکا در کشور نیوزلند دستگیر شد. داتکام اوایل سال جاری میلادی موفق به آزاد کردن بخشی از منابع مالی ضبط شده‌ی خود در بانک‌ها شد، اما پرونده‌ی دعاوی و پرداخت حقوق وکلای مدافع، هزینه بسیار زیادی برای داتکام داشته، به طوری‌که از سال ۲۰۱۲ میلادی، ۱۰ میلیون دلار برای رفع اتهامات خرج کرده است. تیم وکلای مدافع داتکام هفته‌ی گذشته بدون اعلام دلیل، از کار دست کشیدند. وی اتهامات مطرح شده در مورد پول شویی، اخاذی و تلاش برای زیرپاگذاشتن قوانین کپی‌رایت را رد کرده و همچنین علت عدم ادامه‌ی کار وکلا را نیز به پایان رسیدن منابع مالیش خوانده است.

اگرچه داتکام بخشی از منابع مالی ضبط شده‌ی خود را ابتدای سال در اختیار گرفت، اما هنوز بسیاری از حساب‌های بانکی وی مسدود است. پس از مسدود شدن سرویس مگاآپلود، داتکام سرویس اشتراک‌گذاری دیگری را با نام مگا، در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی کرد که در ماه مارس سال جاری ۱۶۴ میلیون دلار ارزش‌گذاری شده بود. اما وی سهمی در این کمپانی ندارد. ۱۶.۲ درصد از سهام این کمپانی در اختیار همسر داتکام است که پیش از هم جدا شدند.

مشکلات مالی تنها مساله‌ی داتکام نبوده و حزب سیاسی وی نیز موفق به گرفتن یک کرسی از مجلس نیوزلند نشد.

براساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا، مگاآپلود تا زمان بسته شدن ۱۷۵ میلیون دلار درآمد داشته و این وب‌سایت ۵۰۰ میلیون دلار ضرر به تولیدکنندگان محتوای دیجیتال وارد کرده است.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید