چرا نمایشگر آیفون جدید به یاقوت کبود مجهز نشد؟

اگر یادتان باشد، پیش از معرفی رسمی آیفون 6، گمانه‌زنی‌ها همگی حکایت از ارائه‌ی این محصول با محافظ نمایشگری از جنس یاقوت کبود داشتند؛ اما چه شد که اپل برنامه خود را تغییر داد؟ مقاله‌ای در وال ستریت ژورنال، به این پرسش، پاسخ داده است.

آیا می‌دانید اپل یک‌چهارم از منابع یاقوت کبود دنیا را مصرف می‌کند تا تنها از دوربین و سنسور اثر انگشت آیفون‌هایش محافظت کند؟ این آمار به شما نشان می‌دهد که تجهیز آیفون به پوشش نمایشگری از جنس یاقوت کبود، تا چه حد دور از دسترس است.

مقاله‌ای که به تازگی در وال‌استریت ژورنال منتشر شده، مدعی است که کمپانی GT Advanced Technologies، که مسئول تهیه‌ی یاقوت کبود مورد نیاز برای نمایشگر آیفون‌ها بوده، به هیچ هنوان آمادگی تأمین منابع مورد نیاز را نداشته است. در واقع این کمپانی اولین بلوک یاقوت کبود خود به وزن ۲۶۲ کیلوگرم را تنها چند روز پیش از عقد قرارداد با اپل ساخته بوده و بنابراین در موقعیت کاملاً بی‌ثباتی به سر می‌برده است. GT پیش ز این هیچگاه به صورت انبوه، یاقوت کبود تولید نکرده بود؛ تا این که این کمپانی با استخدام خیل عظیمی از کارمندان، توانست رتبه خود را در بین کمپانی‌ها افزایش دهد که البته همین موضوع هم برای GTدردسرساز شد. وال استریت گزارش می‌دهد که کارمندان نظافت‌چی اضافه کار می‌ماندند تا کف سالن‌ها را تمیز کنند؛ در حالی که عده‌ای از فرط بیکاری نمی‌دانستند چه کار کنند و از سوی دیگر بخشی از کارمندان هم به جای ان که مشغول فرستادن شمش‌های یاقوت کبود برای فروش در بازار باشند، به دلیل عدم کسب استانداردها، شمش‌های چندصد هزار دلاری را به بخش بازیافت بازمی‌گرداندند! البته در آن زمان گزارش‌هایی حکایت از این داشتند که اپل توانسته منابع لازم برای تولید آیفون با نمایشگر یاقوت کبود را به دست آورد؛ ولی به نظر می‌رسد، این گزارش‌ها چندان دقیق نبوده‌اند.

اپل به دلیل عدم امکان تأمین منابع توسط این کارخانه، دچار مشکل شد. در روزهای اول معرفی آی‌گجت‌ها، اپل همیشه با حجم تقاضای بسیار بالایی روبرو می‌شود و به همین دلیل این کمپانی همواره سعی می‌کند تا عناصر مورد نیاز برای تولید محصولات خود را از منابع متنوعی تولید کند، تا ریسک وابستگی به یک منبع را کاهش دهد. اما به نظر می‌رسد، صنعت ساخت یاقوت کبود، هنوز آنقدر به بلوغ نرسیده که بتوان برای تولید آیفون و سایر محصولات اپل روی آن حساب کرد. حداقل GT Advanced Technologies این آمادگی را نداشت.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید