ساعت‌هوشمند نابینایان با قابلیت مسیریابی از طریق انعکاس صوت تولید می‌شود

اساتید دانشگاه وِیک فارست درصدد تولید ساعت‌هوشمندی هستند که با الگوبردای از قابلیت‌های مسیریابی خفاش و شاپرک در حال توسعه است. در این ساعت از انعکاس امواج صوتی برای تشخیص موانع در مسیر استفاده خواهد شد.

 دو تن از اساتید دانشگاه ویک فارست در حال جمع‌‌آوری گروهی از دانشجویان برای تولید ساعتی با استفاده از الگوی مسیریابی مورد استفاده در شاپرک‌ و خفاش براساس انعکاس امواج صوتی هستند. نابینایان با استفاده از این ساعت‌هوشمند قادر خواهند بود تا از موانع موجود بر سر راه به‌راحتی اطلاع پیدا کنند.

این ساعت، HELP نام دارد که اختصار (Human Echo Location Partner) است. این پروژه‌ برگرفته از ایده‌ی پروفسور زیست‌شناسی، ویلیام کانر است که در مورد استفاده از انعکاس صدا توسط شاپرک‌ها و خفاش‌ها مطالعه می‌کند. کانر پس از مشورت با یکی از اساتید دانشگاه در رشته‌ی علوم کامپیوتر، تصمیم به پیاده سازی این ایده گرفت. پروفسور کانر با همکاری پول پائوکا، در حال گردآوری گروهی از دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته‌ی علوم کامپیوتر و زیست شناسی هستند تا این ساعت را تولید کنند.

جک جینس، یکی از دانشجویان رشته‌ی علوم کامپیوتر که در این طرح مشارکت کرده، در این خصوص گفت:

ما سوالاتی را در مورد نحوه‌ی استفاده از این ایده برای مسیریابی نابینایان مطرح کردیم. ما راهکارهای مختلفی را در نظر گرفتیم.

یکی از راهکارهایی که مورد توافق واقع شده، تولید یک ساعت با استفاده از میکروپردازنده‌ی Arduino Lilypad و کدی است که توسط جینس توسعه یافته است. این ساعت با استفاده از سنسورهای صوتی، فاصله‌ی باقی مانده تا موانع را محاسبه کرده و در صورتی احتمال برخورد کاربر، از طریق لرزش دستگاه، او را آگاه می‌کند.

هزینه‌ی مورد نیاز برای تولید نمونه‌ی اولیه‌ی این ساعت بالغ بر ۶۰ دلار است. تیم توسعه دهنده‌ی این ساعت در پی آن است تا محصول تولیدی خود را تا حد امکان کوچک و زیبا تولید کند. تیم توسعه‌دهنده‌ی این ساعت در نظر دارد تا یک باتری خورشیدی را نیز به ساعت اضافه کند.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید