مصاحبه اختصاصی زومیت با مدیر بازاریابی خاورمیانه و افریقا اچ‌تی‌سی

امروز در حاشیه‌ی نشست خبری معرفی محصولات سری Eye اچ‌تی‌سی در ایران، فرصت آن را پیدا کردیم تا مصاحبه‌‌ی اختصاصی با «نیراج ست»، مدیر بازاریابی این شرکت در خاورمیانه و افریقا داشته باشیم. در ادامه همراه زومیت باشید.

نیراج ست، مدیر خاورمیانه و افریقای اچ‌تی‌سی است که پیش از این سابقه‌ی کار در سامسونگ به عنوان مدیر بازاریابی موبایل در خاورمیانه، JVC به عنوان دستیار بازاریابی و RHQ را دارد. در خلال این مصاحبه نیراج‌ ست، نکسوس ۹ را به ما نشان داد. نکسوس ۹ از همان زبان طراحی خاص اچ‌تی‌سی بهره‌ می‌برد؛ چه از نظر شکل و شمایل ظاهری و چه از نظر کیفیت ساخت. فریم دور دستگاه و کاور یکدست پشتی با لنز بزرگ دوربین به خوبی در این محصول به چشم می‌خورند. کالایی با کیفیت و مرغوب. در این مصاحبه‌ پرسش‌هایی در باره‌ی آینده محصولات سری وان، تبلت اختصاصی اچ‌تی‌سی و استراتژی‌های بازاریابی اچ‌تی‌سی پرسیدیم که در ادامه می‌توانید متن کامل آن را مشاهده کنید.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و وب‌سایت‌های معتبر دنیا، تلفن‌های HTC One M8 و HTC One M7 هر کدام در زمان خود، بهترین گوشی‌های هوشمند بازار محسوب می‌شدند، اما به نظر می‌آید که این تلفن‌ها به اندازه‌ی رقبای خود که عموما هم از کیفیت پایین‌تری بهره می‌برند، فروش نداشته‌اند. دلیل این موضوع چیست؟

من اینطور فکر نمی‌کنم، این موضوع را به این شکل در نظر بگیرید، زمانی که ۱۰۰۰ دلاری سرمایه گذاری می‌کنید یک انتظار دارید و زمانی که ۱۰ هزار دلار سرمایه گذاری کرده‌اید، انتظار دیگر. بصورت استاندارد باید بین ۳ تا ۴ درصد از قیمت هر محصول را خرج بازاریابی و تبلیغات کرد. بعضی از شرکت‌های رقیبِ ما، ۱۳ درصد یا بیشتر خرج تبلیغات می‌کنند تا بتوانند محصول خود را به فروش برسانند. در برخی از شرایط حتی ضرر هم می‌دهند. اما کالای ما آنقدر کیفیت مطلوبی دارد که با هزینه‌ی بازاریابی منطقی به راحتی قادر به فروش آن‌ هستیم.

ما اخیرا سرمایه‌گذاری بیشتری کرده‌ایم و انتظار فروش بالاتری نیز داریم.

از طرفی HTC One M8 یک تلفن رده‌بالا و گران قیمت است که از 4G پشتیبانی می‌کند و شاید بسیاری از کاربران نیازی به آن نداشته باشند یا از آنجایی که شبکه‌ی 4G در ایران راه‌اندازی نشده است، نسبت به خرید تلفن‌های 3G اقدام کنند. با این حال فروش M8 در ایران و جهان راضی کننده بوده است و این محصول نسبت به هزینه‌های بازاریابی که برای آن شده، فروش بسیار خوبی داشته است.

ما کمپین‌های پیوسته و بهینه‌ای را اجرا می‌کنیم که اخیرا یکی از آن‌ها در ایران به پایان رسید و بعدی نیز از هفته‌ی آینده اجرا می‌شود.

اما گزارش مالی اچ‌تی‌سی در سه‌ماهه‌ی گذشته نشان می‌دهد که با وجود رشد درآمد و سود، همچنان سوددهی شرکت زیاد نیست.

ما در دو فصل گذشته سودده بوده‌ایم و بسیار فراتر از انتظارات شرکت فروش داشته‌ایم. استقبال از محصولات سری One و دیگر محصولات اچ‌تی‌سی بسیار خوب بوده است. این در حالی است که درآمد شرکت‌های رقیب ما با کاهش روبرو بوده است. آمار و ارقام به خوبی این موارد را تایید می‌کنند.

کدامیک از محصولاتی که امروز معرفی کردید را بیشتر دوست دارید؟ HTC Desire Eye یا Camera RE؟

سوال جالبی کردید هر دو را خیلی دوست دارم، مخصوصا اینکه هر دو در شاخه‌های متفاوتی هستند، مثلا اگر دو تلفن هوشمند معرفی کرده بودیم شاید راحت‌تر می‌شد یکی را انتخاب کرد. تلفن Desire Eye بسیار خوب است و از هر نظر یک تلفن عالی به شمار می‌رود با این حال من Camera RE را بیشتر دوست دارم، چون من به عکاسی بسیار علاقه دارم و علاوه بر آن اهل بیرون رفتن هستم. این دوربین بسیار جذاب و دوست داشتنی است و می‌توان با آن لحظه‌های ناب زندگی را ضبط کرد.

در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید؟

بله من یک Camera RE همیشه در کیفم دارم و هر زمان به آن نیاز داشته باشم سریع از آن استفاده می‌‌کنم. با این دوربین می‌توان به راحتی فیلم یا عکس گرفت بدون نیاز به آنکه تلفن را از جیب یا کیف خود در بیاروید.

من فکر می‌کنم تنها مشکل تلفن M8  دوربین آن است. در مقایسه‌هایی که ما انجام دادیم دوربین M8 کمی ضعیف‌تر از رقبایش عمل کرد، نظر شما در این باره چیست؟

اگر منظور شما، رزولوشن است که رزولوشن بالاتر در موبایل کاربرد زیادی ندارد چرا که مردم تصاویر را در شبکه‌های اجتماعی و با رزولوشن پایین‌تر به اشتراک می‌گذارند.

نه برای من هم رزلوشون بالا اهمیتی ندارد من کیفیت کلی تصاویر گرفته شده مخصوصا در نور مناسب یا محیط‌های پر نور را مد نظر دارم.

من خودم از M8 استفاده می‌کنم و عکس‌های بسیار خوب زیادی گرفته‌ام و به نظر من اولتراپیکسل بسیار خوب عمل می‌کند، اما شاید تلفن‌های دیگر باشند که کیفیت بهتری داشته باشند، ولی این به بدان معنی نیست که کیفیت M8 خوب نباشد.

پس عدم استفاده از فناوری اولتراپیکسل در سری Desire Eye و همینطور M8 Eye برای بازار چین، به این معنی نیست که شما این فناوری را کنار گذاشته‌اید؟

در سری Eye ما بر روی مگاپیکسل بالاتر تمرکز می‌کنیم و به همین دلیل از اولتراپیکسل استفاده نکردیم؛ اما این به آن معنی نیست که ما دیگر از اولتراپیکسل استفاده نخواهیم کرد یا تکنولوزی بدی بوده است. سری One همچنان به اولتراپیکسل مجهز خواهد شد. البته شاید در آینده ما فناوری بهتری را جایگزین آن کنیم یا اولتراپیکسل را بهبود بخشیم که در حال حاضر نمی‌توانم در مورد آن اظهار نظر کنم.

در واقع ما در اولتراپیکسل بر روی جزییات بیشتر تمرکز می‌کنیم ما تصور می‌کنیم که کاربران M8 از تلفن و عکس‌های آن برای اهدافی استفاده می‌کنند که اولتراپیکسل برای آن‌ها مناسب است.

پس شما به استفاده از اولتراپیکسل در محصولات آینده خود ادامه خواهید داد؟

بله پس از این هم اگر محصولی از خانواده One عرضه شود به دوربین اولتراپیکسل مجهز خواهد شد. اما از آنجایی که به خلاقیت خود ادامه خواهیم داد ممکن است در آینده انواع دیگری از فناوری تصویر برداری را معرفی کنیم. اما در حال حاضر و در شرایط فعلی ما اولتراپیکسل را در HTC One بکار خواهیم برد.

neeraj

اچ‌تی‌سی شرایط گارانتی خاصی را در برخی از کشورهای اروپایی دارد که به موجب آن اگر در طول گارانتی مشکلی برای تلفن پیش بیایید، آن را بصورت رایگان با یک تلفن نو عوض می‌کند به جای آنکه نسبت به تعمیر آن اقدام کند. آیا برنامه‌ای دارید که چنین خدماتی را در بازار کشور نیز ارائه کنید؟

ما این سرویس را Swap Policy می‌نامیم. راستش را بخواهید ما در حال حاضر بدون اینکه این موضوع را جایی اعلام کرده باشیم، سرویس تعویض تلفن را در ایران و تحت شرایطی پیاده کرده‌ایم. اما پیاده سازی Swap Policy در کشورهای مختلف کار ساده‌ای نیست چون کشورها، قوانین خاص خود را دارند که ارائه این سرویس را مشکل می‌کند. اما بله ما مایل هستیم تا این سرویس را بطور کامل در بازار ایران نیز پیاده کنیم. در حال حاضر نیز این سرویس به روش‌های مختلفی در ایران هم انجام می‌شود.

من طرح Power To Go را دوست دارم و بعضی اوقات، شب‌ها که تلفن به شارژ است آن را فعال می‌کنم چرا که از ایده‌ی پشت آن بسیار خوشم می‌آید، برایم جالب است بدانم که آیا این طرح دستاوردی داشته است؟ آیا خروجی علمی خاصی از آن بدست آمده است یا مثلا در پرژوهش عملی مشخصی از آن استفاده شده است؟

ما دستاوردهای بسیاری در این باره داشته‌ایم در بخشی از ویدیویی که امروز پخش کردیم نیز به آن اشاره کردیم. ما قصد داریم در آینده نزدیک اطلاعات جامعی درباره‌ی دستاوردهای آن ارائه کنیم. این طرح، ثمره‌ی زیادی برای ما نیز داشته است، این طرح موجب بروز احساسات مثبت بسیاری از کاربران نسبت به اچ‌تی‌سی نیز شده است. پروژه‌های بسیاری برپایه‌ این سرویس در سطح بین‌المللی انجام شده است. با این حال ما زیاد از موفقیت‌های این طرح نمی‌گوییم چرا که قرار نیست از این سرویس استفاده‌ی بازاریابی شود، این طرح براساس فلسفه‌ و تفکر اچ‌تی‌سی و برای کمک به علم و بشر ایجاد شده است.

از آنجایی که شما با مشارکت گوگل نسبت به ساخت نکسوس ۹ اقدام کرده‌اید برنامه‌ای دارید که تبلت اختصاصی خودتان را عرضه کنید؟

ممکن است، اما نمی‌توانم الان به این پرسش، پاسخ دهم.

همکاری گوگل با تولیدکنندگان ابزارهای اندرویدی برای ساخت ابزارهای سری نکسوس باعث رونق تجارت تولیدکنندگان می‌شود، این موضوع برای اچ‌تی‌سی نیز صدق می‌کند؟ این همکاری برای شما مفید بوده است؟

نکسوس ۹ هنوز بصورت عمده وارد بازار نشده است و در بسیاری از مناطق دنیا یافت نمی‌شود. پس الان نمی‌شود در مورد این موضوع صحبت کرد و تاثیر آن را بررسی کرد. اما این یک همکاری زیبا بین اچ‌تی‌سی و گوگل است. ما یکی از شرکای تجاری قدیمی گوگل هستیم و اخیرا نیز ارتباط خود را قوی‌تر از قبل کرده‌ایم. نکسوس ۹ از جنبه‌ی مصرف کننده‌ نیز نشان می‌دهد که گوگل از اچ‌تی‌سی خواسته است تا محصول فوق‌العاده با کیفیت  و مرغوبی را بسازد. همانطور که در اینترنت نیز حتما دیده‌اید، بسیاری از بررسی‌ها نشان می‌دهند که نکسوس ۹ یکی از بهترین محصولاتی است که گوگل تا به امروز عرضه کرده است. این یعنی ما موفق شده‌ایم دقیقا همان محصولی که گوگل انتظار داشته است را تولید کنیم. آن‌ها از ما خواستند تا محصول فوق‌العاده مرغوبی را تولید کنیم و تنها شرکتی که قادر به ساخت چنین محصولی بود، اچ‌تی‌سی است. پس این یک نوع بازی دیگر است، که به نظر من یک حرکت بزرگ و بسیار خوب برای اچ‌تی‌سی به شمار می‌رود. مایل هستید نکسوس ۹ را ببینید؟

البته! نکسوس ۹ دستگاه خوش ساخت و باکیفیت به نظر می‌رسد، چه زمانی وارد بازار ایران می‌شود؟

فکر می‌کنم ژانویه‌ی سال ۲۰۱۵ وارد بازار ایران شود.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات