9 قابلیت گوشی‌های ویندوز فون که در آیفون نمی‌یابید!

سیستم‌عامل مایکروسافت رویکردی منحصر به فرد برای گوشی‌های هوشمند و ابزارهای همراه دارد. ویندوز فون به جای نمایش ردیف‌هایی از آیکون برنامه‌ها، مانند آن چیزی که در آیفون می‌بینیم، دارای قابلیت «کاشی‌های زنده» است که با اطلاعات مربوط به برنامه‌های کاربر تازه می‌شود. این تنها بخشی از داستان برتری‌های ویندوز فون به آیفون است چرا که این گوشی‌ها قابلیت‌هایی دارند که در آیفون اپل هیچ خبری از آن نیست!

سیستم‌عاملی که مایکروسافت برای گوشی‌های هوشمند نوشته، از تجربیات بالای تیم برنامه‌نویسی این کمپانی به خوبی بهره برده و می‌تواند گوشی‌هایی با صفحات بزرگ‌تر را به خوبی پوشش دهد. در عوض نمایشگر آیفون هرچقدر هم که بزرگ شود، باز هم همان نمایشگر 4 اینچ را دارد در حالی که ویندوز فون به خوبی از نمایشگرهای 4.5 اینچ یا بزرگ‌تر پشتیبانی می‌نماید.

اگر شما هم همانند میلیون‌ها نفر در جهان از برنامه‌های بسته‌ی نرم‌افزاری آفیس استفاده کرده و به آن خو گرفته‌اید، در گوشی‌های ویندوزی نیازی به تغییر رویه و استفاده از برنامه‌های جایگزین یا مشابه ندارید، چرا که مایکروسافت قابلیت‌های این بسته را به گوشی‌های هوشمند خود نیز آورده است. این موضوع در حالی است که مایکروسافت هنوز برنامه‌های آفیس خود را بر بستر آیفون ارائه نکرده و کاربران به ناچار باید از برنامه‌هایی نظیر iWork استفاده کنند.

با شخصی سازی صفحه‌ی خانگی ویندوز فون می‌توانید نحوه‌ی نمایش برنامه‌ها در قابلیت «کاشی‌های زنده» را به نحو دلخواه تعیین نمایید. این در حالی است که کاربران آیفون از تغییر در نحوه‌ی نمایش صفحه‌ی خانگی آیفون محروم هستند.

گوشی‌های ویندوز فون با بهره از قابلیت «کاشی‌های زنده» قادر به نمایش و به روزرسانی‌های بلادرنگ محتوای صفحه خانگی هستند. در حالی که گوشی‌های آیفون تنها به نمایش اعلان مربوط به برنامه‌ها و نهایتاً تعداد آن‌ها بسنده می‌نمایند.

برای شارژ کردن گوشی‌های ویندوز فون می‌توانید از کابل‌های USB معمولی استفاده کنید. این در حالی است که اپل کابل مخصوص و درگاه ویژه‌ی «آذرخش» (Lightning) را دارد، موردی که اگر آن را گم کنید یا در جایی باشید که چنین کابلی نیست، پیدا کردنش دشوار و اغلب پرهزینه است.

گوشی‌های ویندوزی دارای قابلیت کیف پول الکترونیکی هستند که به کاربر اجازه می‌دهد تنها با استفاده از گوشی، هزینه‌های خود را بپردازد. هر چند این قابلیت هنوز در تمامی اپراتورهای شبکه مخابراتی (آن هم فقط در امریکا و برخی از کشورها) فعال است، اما از این جهت چند سر و گردن بالاتر از آیفون است.

گوشی‌های ویندوز فون دارای تراشه‌ی NFC (اتصالات میدان نزدیک) هستند، به همین روی می‌توانید به سادگی هر چه تمام‌تر برنامه‌ها، اطلاعات و تصاویر دلخواه را بین دو گوشی منتقل کنید. قابلیتی که در آیفون هرگز نخواهید یافت!

برخی گوشی‌ها نظیر نوکیا لومیا و گوشی‌های ویندوزی کمپانی HTC دارای شارژرهای بی‌سیم هستند که دیگر نیازی به کابل و این حرف‌ها ندارد. و کاربر تنها با قرار دادن گوشی خود بر روی صفحه‌ای مخصوص باتری گوشی خود را شارژ می‌نماید.

گوشی‌های ویندوز فون دارای قابلیتی برای استفاده‌ی کودکان با نام «Kids Corner» است. با فعال سازی این قابلیت، برخی برنامه‌ها و کاربری‌های گوشی مسدود خواهد شد تا به کودکان آسیب‌های روانی وارد نشود. این قابلیت به خصوص برای افرادی که گوشی خود را در اختیار کودکان دلبندشان قرار می‌دهند مناسب است. از این گذشته می‌توانید محتوای قابل استفاده کودک را مشخص کرده و بخش‌های حساس گوشی را با تعریف کلمه عبور مسدود نمایید.

به نظر شما گوشی‌های آیفون دارای چه قابلیت‌هایی هستند که ویندوز فون مایکروسافت فاقد آن است؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید