آیا رانندگی با عینک گوگل خطرناک است؟

بنا به آمار و ارقام استفاده از انواع ابزارهای ارتباطی جدید برای تماس‌های تلفنی و مطالعه یا ارسال پیامک از دلایل عمده‌ی حواس پرتی راننده و بروز سوانح و فجایع رانندگی است. به همین خاطر پلیس راهنمایی و رانندگی در اغلب کشورها مجازات‌های سنگینی را برای این دسته از رانندگان در نظر گرفته است. در عین حال «بن پار» یکی از نویسندگان سایت CNET، معتقد است استفاده از عینک گوگل به خصوص در حین رانندگی در بزرگراه‌ها نباید از نظر قانون ممنوع شود. در ادامه نقطه نظرات وی در این باره آمده است.

من از شهر لس‌آنجلس تا سانفرانسیسکو را در حالی که عینک گوگل بر چشم داشتم رانندگی کردم و هیچ اتفاق نا گواری برایم نیفتاد.

این نخستین موردی است که در حین رانندگی با عینک گوگل باید به آن توجه داشته باشید؛ منظورم استفاده از آن در جاده‌های بین شهری و بزرگراه‌هاست. مورد دوم اینکه استفاده از این عینک، پاسخ‌گویی به تماس‌های تلفنی و سایر قابلیت‌های پیش‌بینی‌نشدۀ دستگاه در حین رانندگی مشکلی خاصی برای ما ایجاد نمی‌کند.

یکی از نویسندگان سایت The Verge نیز در مطلبی به صورت اجمالی به بررسی استفاده از عینک گوگل در حین رانندگی پرداخته است، با این وجود آزمایش آن‌ها در مسافتی کوتاه صورت گرفته است. به همین خاطر بر آن شدم تا شال و کلاه کرده و عینک گوگل به چشم، آخر هفته را از شهر بیرون زده و به سانفرانسیسکو بروم.

google-glass-01

عینک گوگل از آن دست گجت‌هایی نیست که در حین روز حواس شما را پرت کند. به خصوص زمانی که اعلانی دریافت می‌کنید، دستگاه با پخش صدای خاصی به شما اطلاع می‌دهد. و تا زمانی که عینک خود را لمس نکرده یا سرتان را بالا و پایین نکنید، این پیام نمایش داده نمی‌شود.

زمانی که مشغول رانندگی بودم کوشیدم به این پیام‌ها توجهی نکنم تا اینکه خودرو را در پارکینگ مخصوص کنار جاده نگه داشتم. البته ممکن است لازم باشد تا تنظیمات حرکتی این عینک را قدری تغییر دهید تا در حین بالا و پایین پریدن در زمان عبور از پستی و بلندی جاده، عینک خود به خود فعال نشود. من درجه آن را بر روی عدد ۲۱ تنظیم کرده‌ام.

در حالی که نور شدید خورشید موجب می‌شود تا نگاه کردن به صفحه نمایش عینک دشوار گردد، می‌توانید از عینک ضد آفتاب استفاده کنید. بدین ترتیب هیچ مشکلی در خواندن اعلانات عینک گوگل حتی در زیر آفتاب سوزان لس‌آنجلس نخواهید داشت. از سویی، شرایط محیطی موجب شد تا صدای دستگاه را در حین عبور از ترافیک و سر و صدای شهر متوجه نشوم ولی در کل متوجه اعلانات دستگاه می‌شدم.

اغلب تعاملات من با این عینک زمانی صورت گرفت که در جاده بودم و از طریق واکنش‌های صوتی دستگاه متوجه دریافت پیام و سایر موارد می‌شدم. در عین حال عکس‌برداری از محیط بسیار ساده بود هر چند که می‌توانستم تنها از جاده‌ی پیش رو عکس بگیرم.

s becfa777-c53f-4809-908f-508822445e95-0 610x450

از این گذشته، برقراری تماس‌های تلفنی نیز در حد یک تصویر کوتاه و زودگذر بود که مشکلی برایم ایجاد نکرد. به شخصه در حین سفر از قابلیت پخش زنده (Live Stream) هرگز استفاده‌ای نکردم، به نظرم این کار موجب حواس پرتی در رانندگی می‌شود.

هر زمان که جی‌پی‌اس (GPS) فعال بود، قابلیت مسیریابی به خوبی کار می‌کرد. البته داشتن یک نقشه‌ی فعال در گوشه‌ی بالا سمت راست، شباهتی به فیلم‌های علمی-تخیلی ندارد. در کل، بیشتر به بلندگوی عینک توجه داشتم تا صفحه نمایش آن؛ استفاده از نقشه تا حدی موجب حواس پرتی من می‌شد.

از طرف دیگر باید اذعان کنم که قابلیت مسیریابی در بستر عینک بسیار خوب و کاربردی است که هنوز در مرحله‌ی آزمایشی خود قرار دارد. به هر حال هیچ پیشنهاد نمی‌کنم در حال حرکت در ترافیک خیابان‌های شلوغ یا دور زدن به چپ و راست چشمتان را به این نقشه بدوزید!

تنها عاملی که ممکن است استفاده از آن را در این عینک آن هم در حین رانندگی مناسب ندانم، توجه به نمایشگر آن است که موجب پرت شدن حواس شما از جاده‌ای که در پیش دارید می‌شود؛ موردی که بسیار خطرناک است. البته عنایت داشته باشید، هر نوع حواس پرتی در حین رانندگی خطرناک است، مثلاً صحبت و شوخی با مسافران یا کار با گوشی تلفن یا حتی چشم دوختن به مناظر اطراف نیز کار درستی نیست.

آیا این موضوع بدان معنی است که استفاده از عینک گوگل در حین رانندگی باید کلاً منع گردد؟ نه! به نظرم چنین اتفاقی نباید بیفتد چرا که راه‌های جایگزینی نظیر نگاه کردن به گوشی تلفن همراه به مراتب خطرناک‌تر از عینک گوگل است. تازه، برای دریافت یا ارسال پیام از طریق عینک گوگل نیازی به برداشتن نگاه خود از جاده ندارید و همه‌ی امور از طریق فرامین صوتی صورت می‌گیرد.

google-glass-02

یعنی برقراری تماس تلفنی، ارسال پست الکترونیکی و حتی جستجو در گوگل نیز تنها با فرامین صوتی میسر است. البته من در طول این سفر شش ساعته چیزی را جستجو نکردم و در بیشتر مسیر حواسم به جاده بود و بیشتر سعی کردم مثل کار با هندزفری، از این عینک استفاده کنم. جالب اینکه در تمام طول سفر نیازی به لمس کردن گوشی نبود؛ که نقطه‌ی مثبت آن است.

آیا به نظر شما رانندگی در جاده و بر سر داشتن عینک گوگل خطرناک است؟ به نظرم که اگر به طریقه‌ی مسئولانه‌ای از این فناوری استفاده کنیم هیچ خطری در پی ندارد. اما مانند هر گجت دیگر، ممکن است از آن استفاده نادرست شود. تازه استفاده از این عینک به نسبت کار با تلفن همراه رویکرد سالم‌تری است. به نظرم سیاستمداران باید استفاده از عینک گوگل را با استفاده از گوشی تلفن همراه مقایسه کنند و بعد تصمیم گیری نهایی را صورت دهند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید