اولین پردازنده Cortex-A57 توسط TSMC آماده تولید انبوه شد

تلفن‌های هوشمند به زودی شاهد یک پردازنده قدرتمند مبتنی بر معماری Cortex-A57 شرکت آرم خواهند بود. TSMC اعلام نموده که با همکاری ARM یک تراشه Cortex-A57 را نهایی نموده که آماده تولید انبوه است. این تراشه جدید دارای لیتوگرافی 16 نانومتری است و از فناوری FinFET بهره می‌برد.

پردازنده‌های مبتنی بر معماری Cortex-A57 قرار است با همان میزان مصرف انرژی، سه برابر سریعتر از پردازنده‌های فعلی عمل کند. یا به عبارتی A57 نزدیک به 5 برابر مصرف انرژی کمتر را با همان سرعت پردازنده‌های فعلی ارائه می‌کند.

TSMC اعلام نموده که آنها طی 6 ماه توانسته‌اند تراشه مبتنی بر معماری A57 را از مرحله طراحی به محصول نهایی تبدیل کنند. البته هنوز دقیقا مشخص نشده که تراشه‌های A57 چه زمانی وارد بازار خواهند شد، اما TSMC آمادگی خود برای تولید انبوه این تراشه را اعلام کرده است.

همکاری مشترک ARM و TSMC منجر به بهینه سازی پردازنده‌های 64 بیتی ARMv8 با کمک فناوری FinFET شرکت TSMC شده است. این دو کمپانی با همکاری یکدیگر توانسته‌اند پردازنده بهینه شده Cortex-A57 را به همراه کتابخانه‌های اولیه برای استفاده مشتریان و بهره بری از فناوری 16 نانومتری FinFET آماده کنند.

اگر با نسل‌های مختلف معماری هسته‌های ARM آشنایی ندارید نگاهی به مقاله اختصاصی زومیت با عنوان «آرم چیست و چه تفاوتی با x86 دارد» بیندازید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات