سیمانتک: با وجود آسیب‌پذیری بیشتر iOS نسبت به اندروید اما هکرها تمایل بیشتری به پلتفرم گوگل دارند

احتمالاً شما مطلب اخیر زومیت در رابطه با گزارش شرکت NQ مبنی بر افزایش ۱۶۳ درصدی بدافزارهای موبایلی را خوانده‌اید. در این گزارش به این نکته اشاره شده بود که اندروید بیش از سایر پلتفرم‌ها مورد حمله قرار گرفته است. اما این به معنی امنیت پایین‌تر اندروید نسبت به iOS نیست. اغلب این گزارش‌ها توسط کمپانی‌های امنیتی موبایل و در مورد آنچه که آن‌ها به آن علاقه بیشتری دارند، منتشر می شوند. اما چیزی که بیش از این گزارش‌ها اهمیت دارد، این است که اندروید یک پلتفرم امن، با آسیب‌پذیری های کشف شده اندک است.

طبق آخرین مطالعه‌ای که در همین زمینه و توسط سیمانتک (یک شرکت امنیتی دیگر) انجام شده است، اغلب برنامه‌نویسان بیمار (افرادی که بدنبال ساخت بدافزار هستند) ترجیح می‌دهند از پلتفرم اندروید استفاده نمایند. همچنین این گزارش این حقیقت را که iOS آسیب‌پذیرتر از اندروید می‌باشد را تأیید می‌نماید.

امروزه، آسیب‌پذیری تلفن همراه، ارتباط کمی به بدافزارهای موبایلی دارد ( یا به عبارتی هیچ ارتباطی ندارد). در حقیقت، زمانی که iOS بیشترین اسناد آسیب‌پذیری را در سال ۲۰۱۲ داشت، تنها یک تهدید برای این پلتفرم ایجاد شده بود. در مقایسه، سیستم‌عامل اندروید نیز تنها با ۱۳ آسیب‌پذیری گزارش شده مواجه بود که بیشترین میزان بدافزار نوشته شده در میان تمامی سیستم‌عامل‌ها به شمار می‌رفت. به نظر می‌رسد میزان آسیب‌پذیری یک فاکتور مهم برای بدافزارهای موبایلی است. اما عواملی نظیر سهم اندروید از بازار امروز، کدباز بودن پلتفرم، روش‌های توزیع چندگانه در دسترس برای آن و امکان تعبیه بدافزار در برنامه ها، آن را به یک سکوی پرش مناسب برای نویسندگان بدافزار تبدیل کرده است.

بر عکس تصور عمومی، پلتفرمی که امن‌تر از سایر پلتفرم‌ها باشد، بیشتر توسط بدافزار‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد. گوگل محبوبترین پلتفرم موبایلدنیا را در اختیار دارد و از همین رو می‌تواند بیشتر مورد توجه هکرها قرار بگیرد. در گزارش سیمانتک بر این نکته نیز تأکید شده است که با اینکه رفع آسیب‌پذیری‌های اندروید به راحتی با ارائه به‌روزرسانی‌ها توسط گوگل امکان‌پذیر است، ولی در اغلب موارد این به‌روزرسانی‌ها خیلی دیر به دست کاربران می‌رسد.

یکی از تصورات غلط رایج در میان کاربران این است که اغلب بدافزارها در App Store و یا Google Play Store وجود دارند. در حالی که با وجود موارد ایزوله و نمونه‌ های مطمئنی که در این مکان‌ها قرار می‌گیرد، فروشگاه‌های رسمی اپلیکیشن‌ها، اغلب ایمن و قابل‌اطمینان هستند. البته گوگل به اشخاص ثالث نیز اجازه راه‌اندازی فروشگاه را می‌دهد که طبیعتاً این فروشگاه‌ها تحت نظارت گوگل نبوده و محلی مستعد برای گسترش بدافزارها می‌باشند. با این حال، اجتناب از دریافت برنامه‌های این فروشگاه‌ها که از کنترلی مطمئن برخوردار نیستند، کاری ساده و عقلانی می‌باشد. اینطور نیست؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید