مقایسه دوربین آیفون 5s با گلکسی اس 4

همانطور که در مقاله بررسی عمیق A7، اشاره کردیم، از هفته پیش بررسی آیفون 5S را آغاز کردیم تا به زودی شاهد مقاله مفصل بررسی پرچمدار امسال اپل باشید. در همین راستا دوربین 8 مگاپیکسلی این تلفن را با گلکسی اس 4 که هنوز یکی از بهترین‌های بازار حداقل در زمینه کیفیت عکس برداری است مقایسه کردیم، نتیجه با آنچه که پیش از بررسی تصور می‌کردیم، فرسنگ‌ها فاصله دارد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


پیش از ادامه مطلب نظر شما را به نکات زیر جلب می نماییم:

  • تمام تصاویر در حالت تماما خودکار گرفته شده اند و تنها برروی بخش‌های مختلف تصویر به صورت دستی فوکس شده است.
  • در هیچ کدام از تصاویر فلاش دوربین فعال نبوده است.
  • سرعت آماده به کار نرم افزار دوربین آیفون 5s به مراتب سریعتر از گلکسی اس 4 است، اس 4 بین 2 تا 3 ثانیه زمان نیاز دارد تا فعال شود اما در آیفون 5 این زمان حدود 1 ثانیه است.
  • سرعت شاتر هر دو دوربین بسیار سریع است اما آیفون 5s سریعتر از S4 عکس می‌گیرد.
  • تمام صحنه‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید، حداقل 4 بار عکس برداری شده‌اند و بهترین بین 4 عکس برای هر دوربین انتخاب شده و با دیگری مورد مقایسه قرار داده شده است.
  • فلش دوگانه آیفون حقیقتا کمک بزرگی در ثبت تصاویر در نور کم می‌باشد که بهتر از فلش S4 عمل می‌کند.
  • صحنه‌های انتخاب شده در این مقایسه در نور مناسب آفتاب  و یا در عکس‌های انتهایی در نور ملایم طبیعی، نزدیک به غروب آفتاب انتخاب شده‌اند.
  • شما می‌توانید تصاویر با رزولوشن بالا را در صفحه فلیکر زومیت ببینید.

تصویر 1

همانگونه که در تصویر مشاهده می‌کنید آیفون توانسته است تا حد زیادی رنگ‌ها را درست تشخیص بدهد و همچنین جزییات مناسبی از تصویر را ذخیره کرده است.

S4 در این تصویر با آنکه جزییات مناسبی از تصویر را ذخیره کرده است اما در تشخیص درست رنگ‌ها دچار اشتباه شده است که البته این مدل خطا به شرایط بستگی دارد و برای دوربین‌های ابزارآلات موبایل بارها پیش می‌آید.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 2

هر دو گوشی هوشمند در این تصویر یک اثر هنری زیبا از خود به جای گذاشته‌اند و توانسته‌اند جزییات، رنگ و فوکوس درستی بر روی سوژه داشته باشند. البته به‌نظر می‌رسد رنگ‌ها در عکس ثبت شده توسط آیفون کمی به سمت اشباع شدن می‌رود که در کراپ تصویر به خوبی قابل مشاهده است.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 3

در تصویر شماره ۳ برای برداشت بهتر به سراغ برش تصویر می‌رویم. برش تصویر نمایانگر قدرت تفکیک پذیری بهتر S4 نسبت به 5S است که با توجه به سنسور ۱۳ مگاپیکسلی آن در مقابل سنسور ۸ مگاپیکسلی آیفون امری واضح است. البته در باقی موارد هر دو گوشی به‌خوبی و شانه به‌شانه یکدیگر عمل کرده‌اند.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 4

تصویر شماره ۴ اوج هنر الگوریتم پردازشی سامسونگ در تشخیص محیط، نور و رنگ‌ها را به رخ می‌کشد. تصویر گرفته شده توسط S4 بی‌شباهت به کیفیت تصاویر گرفته شده توسط یک دوربین DSLR نیست. آیفون در این عکس  در تشخیص رنگ‌ها و کلیت تصویر اشتباه کرده است. هر چند که هر دو گوشی از نظر محو کردن پشت زمینه عکس و ثبت جزییات تصویر مشابه عمل کرده‌اند.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 5

رنگ‌های این تصویر به‌خصوص در رنگ زرد مربوط به گل‌ها توسط کهکشانی سامسونگ بهتر و صحیح‌تر تشخیص داده شده است. رنگ‌های تصویر گرفته شده توسط آیفون اپل به‌خصوص در نواحی زرد رنگ اندکی از حالت واقعی فاصله دارد. در باقی موارد هر دو گوشی مشابه یکدیگر عمل کرده‌اند.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 6

هر دو گوشی در این تصویر بسیار مشابه یکدیگر عمل کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد آیفون جزییات تصویر را شارپ‌تر، به‌ واسطه فوکوس بهتر ذخیره کرده در حالی که بازتولید رنگ‌ها و گستره آن‌ها در اس ۴ بهتر انجام گرفته است.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 7

 اگر به برش تصویر نگاه کنید متوجه جزییات بیشتری در تصویر شکار شده توسط اس۴ می‌شوید اما از طرف دیگر رنگ‌ها در آیفون به واسطه تشخیص بهتر صحنه و رنج دینامیکی وسیع‌تر، صحیح‌تر ثبت گردیده است.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 8

الگوریتم تشخیص Exposure آیفون به‌درستی  در این عکس عمل نکرده است و تصویر خروجی از نظر سطح روشنایی، رنگ و کنتراست دچار مشکل می‌باشد. اما S4  با ثبت جزییات خوب از تصویر و به کمک الگوریتم پردازشی درست خود توانسته است خروجی نسبتا مطلوبی داشته باشد. اگر به برش تصویر بیشتر دقت کنید سطح نویز تصویر گرفته شده توسط آیفون به مراتب بیشتر است که حاکی از اعمال اشتباه Exposure و نهایتا خطا در تشخیص مناسب Iso برای این تصویر می‌باشد.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 9

تصویر زیر تفاوت الگوریتم تشخیص پارامترهای صحنه را در این دو گوشی به وضوح نشان می‌دهد. Overexpose شدن در S4 منجر شده است که آسمان به کلی سفید گردد در حالی که نقاط تاریک‌تر عکس به‌خوبی نمایان شده‌اند. اما در آیفون دقیقا برعکس این اتفاق صورت گرفته به شکلی که آسمان به‌خوبی در عکس نمایان است در حالی که نقاط دیگر تصویر تاریک و با کنتراست  کم شکار شده‌اند. به‌نظر می‌رسد در تصاویری از این قبیل که گستره نور وسیع است یا شدت نور در جای جای عکس به شدت متفاوت است، الگوریتم پردازشی S4 به‌مراتب بهتر از آیفون عمل می‌کند.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 10

همان مواردی که در عکس بالا اشاره شد در این عکس نیز قابل مشاهده است با این تفاوت که چون نور مستقیم به سنسور نتابیده، آیفون بهتر از عکس گذشته عمل کرده است اما هنوز در نواحی سرسره، روشنایی تصویر به قدر کافی نبوده و از جزییات تصویر کم شده است. عملا چون در نواحی تیره‌تر، آیفون تلاش کرده با کمی محو سازی و اعمال فیلتر پایین‌گذر از نویز تصاویر بکاهد در عوض از جزییات به‌خصوص در قسمت فرش شده کاسته شده است. حتی حفره‌های موجود در آخرین پله یا پایین‌ترین پله به‌‌خوبی دیده نمی‌شود.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

تصویر 11

نوری که از پشت ساختمان به سنسور تابیده باعث شده است که رنج دینامیکی روشنایی تصویر به شدت بالا رود. از آنجا که حالت HDR در هیچ یک از دوربین‌ها فعال نبوده است، هوشمندی الگوریتم پردازشی برنده نهایی  این تصویر را تعیین می‌کند. همانگونه که مشاهده می‌کنید، S4 با فدا کردن آسمان، بقیه نقاط تصویر را بهتر نشان داده است در حالی که آیفون نتوانسته‌ است بخش اصلی تصویر را به خوبی نشان دهد ولی جزئیات آسمان را به درستی نمایش داده است.

iPhone 5s vs Galaxy S4

برش 100 درصد:

iPhone 5s vs Galaxy S4

نتیجه‌گیری

آیفون 5S و گلکسی S4‌هر دو از سنسور پیشرفته سونی بهره می‌برند که تفاوت اندکی میان آن‌ها موجود است. سنسور آیفون جدیدتر و همچنین بزرگ‌تر می‌باشد که با عنایت به ۸ مگاپیکسل بودن آن، از پیکسل‌های بزرگ‌تری نسبت به سنسور S4 بهره می‌برد. همین عامل باعث می‌شود که کیفیت عکس‌های آیفون در نور بسیار کم قدری از S4 بهتر باشد. اما  همانگونه که در عکس‌ها ملاحظه می‌کنید، با اینکه S4 از سنسور کوچک‌تر و قدیمی تری نسبت به آیفون استفاده می‌کند به دلیل الگوریتم نرم‌افزاری بهتر توانسته است در نور طبیعی، نور نسبتا کم و در حالت منظره HDR، عکس‌های بهتری ثبت کند. حقیقتا با توجه به تست‌های فراوان صورت گرفته، الگوریتم پردازش عکس S4 یکی از بهترین الگوریتم‌هایی است که بر روی دوربین‌‌های ابزارآلات هوشمند و حتی دوربین‌های کامپکت دیده شده است. اما به‌‌دلیل عدم بهره‌گیری از لرزش‌گیر اپتیکال، S4 در نور بسیار کم از رقبای اصلی خود عقب می‌افتد.

 شما کیفیت عکس برداری کدامیک را بهتر می‌دانید؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید