ویندوز 8 از صفحات نمایش مشابه نسل سوم آیپد پشتیبانی خواهد کرد

اگر تولیدکنندگان سخت افزاری با مایکروسافت همراهی کنند، اپل دیگر تنها تبلت سازی نخواهد بود که از صفحات نمایش Retina استفاده می‌کند. بدین ترتیب شاهد خواهیم بود که تبلت‌های ویندوز 8 نیز در کنار iPad از رزولوشن بالای تصویری صفحات نمایش Retina بهره خواهند برد. بنابراین باید به زودی شاهد تبلت‌های ویندوز 8 مجهز به صفحه نمایش با رزولوشن فوق العاده  1536*2048 پیکسل خواهیم بود.

این خبر را دیوید واشنگتن، مدیر ارشد برنامه شرکت مایکروسافت از طریق پست وبلاگی خود منتشر کرد. بدین ترتیب، تراکم پیکسل نمایشگر تبلت‌های ویندوز 8 که به زودی از راه خواهند رسید حداقل 135DPI خواهد بود. یعنی کیفیتی بسیار بالاتر از کیفیت نمایشگر اغلب تبلت‌های موجود در بازار.

حال بیایید برخی از کلیدی ترین موارد ذکر شده در وبلاگ آقای واشنگتن را بررسی نماییم:

تراکم پیکسل 135DPI و بیشتر

با توجه به اینکه قرار است بسیاری از تبلت‌های مبتنی بر ویندوز ۸ دارای کیفیت تصویری 135DPI و بیشتر باشند، می‌توان به این نتیجه رسید که دوره تبلت‌های HD از راه رسیده است، تبلت‌هایی که در صفحه 11.6 اینچی‌شان رزولوشن تصویری 1080*1920 پیکسل را داشته و تراکم پیکسل‌شان 190DPI است؛ یا اینکه تبلت quad-XGA با صفحه نمایش 11.6 اینچی با کیفیت 1440*2560 و تراکم پیکسلی 253DPI.

البته در مقام مقایسه، تبلت‌های اپل دارای صفحه 9.7 اینچی، با رزولوشن  1536*2048 و تراکم 264 پیکسل در اینچ خواهیم بود.

درباره صفحه نمایش جدید iPad

بسیاری کنجکاو شده‌اند تا اطلاعات بیشتری درباره صفحه نمایش نسل جدید تبلت‌های اپل بدست آورند. دیوید واشنگتن در ادامه پست وبلاگی خود اشاره می‌کند که اپل از مقیاس 200 درصد بهره می‌برند. در واقع این مقیاس به معنی این است که تراکم پیکسل‌های New iPad نسبت به آیپد 2 دو برابر است و همین باعث می‌شود تصاویر در New iPad بسیار شارپ‌تر از iPad2 به نمایش درآیند.

بزرگنمایی

برنامه‌های ویندوز 8 قادرند کلیه فضای موجود در صفحه را با ارائه محتوای بیشتر پر کنند. بنابراین، برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان قادر خواهند بود طوری نرم‌افزارهای خود را ارائه کنند که در محیطی با صفحه گسترده تر، محتوای بیشتری را در اختیار کاربر قرار دهند.

در حقیقت در حال حاضر برنامه‌ها آنچنان که باید و شاید از تغییر صفحه نمایش بهره نمی‌برند

اینکه در ویندوز 8 فضای بیشتری برای محتوای برنامه‌ها در اختیار برنامه نویسان خواهد بود، به هیچ وجه بدین معنی نیست که تمامی نرم افزارها می‌توانند از این قابلیت بهره ببرند. در واقع برای برنامه‌هایی که کادر مخصوص و کوچکی دارند، با افزایش کیفیت صفحه نمایش، تنها بخش‌های خالی برنامه افزایش می‌یابند. از سوی دیگر اکثر وب‌سایت ها به گونه ای طراحی می‌شوند که تمام اجزای سایت را می‌توان در همان کادر کوچک یافت و نیازی به صفحه عریض نیست.

حداقل کیفیت تصویری نمایشگر

مایکروسافت صفحه‌ای با رزولوشن 768*1024 پیکسل را به عنوان حداقل کیفیت تصویری در نظر گرفته است. این ابعاد به حدی است که رابط کاربری مترو و کلیه اجزای صفحه نمایان باشند. صفحاتی با کیفیت پایین تر مثل 600*800 پیکسل نیازمند ظاهر ساده‌تر ویندوز و محتوای کمتری در صفحه می‌باشند. گفتنی است وب‌سایت‌های امروزی براساس رزولوشن 768*1024 پیکسل طراحی می‌شوند. دیوید واشنگتن، ابراز می‌دارد که با توجه به آمار و ارقام های بدست آمده، تنها 1.2 درصد از کاربران فعال ویندوز 7 دارای نمایشگرهایی با کیفیت کمتر از 768*1024 هستند.

حداقل کیفیت تصویری نمایشگر و Snap

وضوح تصویری که قادر است تمامی قابلیت‌های ویندوز 8 را به خوبی نمایش دهد ابعاد 768*1366 پیکسل است. این ابعاد را از آنجا انتخاب کرده‌اند که از نظر افقی به حد کافی بزرگ است تا کادر مخصوص برنامه‌های گیره شده (snap) که 350 پیکسل جای می‌گیرد در کنار بخش مربوط به برنامه اصلی با پهنای 1024 پیکسل قرارگیرند؛ اگر این دو عدد را با هم جمع بزنید به همان عدد کلیدی 1366 می‌رسیم.

windows-8-screen-sizes-pixe

به نظر شما با توجه به این گفته ها، آیا تبلت‌های ویندوز 8 دستگاه‌های پرطرفداری خواهند بود؟

منبع: Cnet | لینک مطلب

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید