مهمترین دستاوردهای گوگل در زمان مدیریت اریک اشمیت

امروز Eric Schmidt مدیرعامل گوگل، تغییر سمت داد و Larry Page یکی از دو موسس گوگل جایگزین او شد.البته او گوگل را ترک نخواهد کرد و به عنوان مشاور و مدیر اجرایی گوگل فعالیت خود را ادامه خواهد داد و در زمینه قراردادهای تجاری و توسعه ارتباطات دولتی فعال خواهد شد. گوگل طی 10 سال مدیریت Schmidt پیشرفت و دستاوردهای بسیار ارزشمندی داشته است که در ادامه مهمترین آنها را گردآوری کرده ایم.

AdSense

224079-google-adsense_180سرویس تبلیغاتی AdSense که امروزه در بسیاری از وب سایت های دنیا استفاده می شود، در سال 2003 معرفی شد. وب سایت ها می توانند با استفاده از این سرویس کسب درآمد کنند. این سرویس که در واقع رابط بین تبلیغ دهنده و تبلیغ کننده است، آگهی مشتری را بصورت اتوماتیک در وب سایت هایی که تمایل دارند نمایش می دهد و مبلغی از هزینه تبلیغ را به صاحب وب سایت پرداخت می کند. این سرویس در سه ماه آخر سال 2010 حدود 30 درصد (8.44 میلیارد دلار) درآمد گوگل را به خود اختصاص داده است.

224079-youtube-logo._180jpegYouTube

زمانی که گوگل، YouTube را در سال 2006 خرید، یوتیوب بین سایت های اشتراک گذاری ویدیو محبوب بود ولی بسیاری معتقد بودند مبلغ 1.65 میلیارد دلاری که بابت خرید یوتیوب پرداخت شد، بیشتر از ارزش یوتیوب بود. اما یوتیوب طی چند سال اخیر پول را به گوگل جاری کرد و براساس اعلام گوگل هزینه خریدش را به گوگل بازگردانده است. در حال حاضر هر هفته در یوتیوب بیش از 3 میلیارد تبلیغ  نمایش داده می شود.

Google Maps

217180-google-maps-5-traffic-_180

سرویس نقشه برای گوگل پول ساز نبوده ولی لازمه سرویس های مهم دیگری همچون Latitude، Place، Map Navigation است. بسیاری از سرویس های محلی گوگل مانند HotSpot از Google Map استفاده می کنند و داشتن سرویس نقشه برای شرکتی همچون گوگل الزامی است. این سرویس برروی وسایل الکترونیکی قابل حمل به خوبی کار می کند و راهنمای سفر بسیاری از مردم است.

Gmail

208126-gmail_logo_original

اگرچه Gmail محبوب ترین و یا پرطرفدارترین سرویس ایمیل دنیا نیست و Hotmail و Yahoo کاربران بیشتری نسبت به Gmail دارند ولی هر روز به تعداد کاربران این سرویس افزوده می شود و از آنجایی که اکثر سرویس های گوگل به یکدیگر مرتبط شده اند و برای استفاده از آنها باید اکانت گوگل داشت این سرویس لازمه سرویس های دیگر مانند Gtalk یا مکالمه ویدیوی و صوتی و نوشتاری شده است.

Android

173927-verizon-droid-android-phone_original

گوگل در سال 2005 کمپانی اندروید را خرید و دو سال بعد سیستم عامل اندروید را برای تلفن های همراه هوشمند عرضه کرد. در آن زمان بالمر مدیرعامل مایکروسافت، خبر انتشار سیستم عامل گوگل را "کلماتی برروی کاغذ" نامید ولی تنها پس از گذشت دو سال از تولد اندروید، این سیستم عامل بیشترین سهم بازار تلفن های همراه هوشمند در امریکا را از آن خود کرد.

اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم عامل را می توانید در "راهنمای سریع ولی حرفه ای اندروید " مشاهده نمایید.

مشارکت با Verizon

219743-google-eric-schmidt-android_original

HTC Dream اولین تلفن هوشمند مجهز به سیستم عامل اندروید بود که در سال 2008 وارد بازار شد. ولی در حیقیقت اندروید زمانی معروف و محبوب شد که در اواخر سال 2009 توسط شبکه Verizon Wireless و با فشار تبلیغاتی برروی تلفن Motorola Droid فروش بالایی کرد و طرفدارن اندروید افزایش یافت. توافقات بین Verizon و Google تاثیر به سزایی در موفقیت و محبوبیت Android داشت.

iPhone Search

153871-iphone_googlevoice_secondary_180

مشارکت و توافق با اپل برای قرار دادن موتور جستجوی گوگل بعنوان موتورجستجوی پیش فرض iPhone، باعث رشد بسیار زیاد گوکل در مارکت موتورهای جستجوی موبایل شد و پس از آن با عرضه تلفن های اندروید، موتورجستجوی گوگل علاوه بر عنوان موتورجستجوی اول کامپیوترهای رومیزی، عنوان محبوب ترین موتور جستجوی مویایل را نیز از آن خود کرد. البته در حال حاضر شایعاتی مبنی بر جایگزینی Bing به جای Google در iPhone مطرح شده که هنوز صحت آن مشخص نشده است.

213435-chrome_originalChrome

مرورگر وب Chrome در سال 2008 بصورت رسمی ارائه شد، هرچند پس از گذشت دو سال از عرضه Chrome، هنوز سهم بالایی در مرورگرهای وب ندارد و پس Internet Explorer و Firefox در رتبه سوم قرار دارد، ولی رشد آن در این مدت زمان کم، کاملا محسوس است. گوگل برنامه های وسیعی برای Chrome دارد و قرار است نوت بوک های مبتنی بر Chrome OS و Google TV از این مرورگر استفاده کنند.

منبع: PC World

208126-gmail_logo_original

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات