گوگل سیستم پرداخت NFC را بصورت آزمایشی راه اندازی می کند

همانطور که پیش تر در معرفی تلفن همراه Nexus S گوگل اعلام کردیم، گوگل در این تلفن هوشمند فناوری NFC را معرفی کرد که قرار بود جای کیف پول و کارت های اعتباری را بگیرد، حال گوگل رسما اعلام کرده که قصد دارد سیستم پرداخت الکترونیکی موبایل را در برخی از فروشگاه های نیویورک و سان فرانسیسکو آزمایش کند.

 پیش تر در معرفی Nexus S گوگل بیان کردیم Near Field Communication یا NFC نوعی ارتباط بی سیم با رنج کم است که بین وسایل مختلف الکترونیکی برقرار می شود تا به دریافت و ارسال اطلاعات سرعت دهد. یکی از مهمترین موارد استفاده NFC پرداخت مطمئن و سریع وجه است یعنی به جای استفاده از کارت اعتباری در هنگام خرید می توان از تلفن همراه مجهز به NFC استفاده کرد. از طریق NFC ارتباط بی سیم و سریع با گوشی شما برقرار می شود و پس از تایید شما برروی گوشی پرداخت انجام می گردد.

NFC روی فرکانس 13.56MHz کار می کند و سرعت انتقال اطلاعات آن نیز 424 Kbit/Second است، ارتباط وسایل الکترونیکی مختلف از طریق NFC بسیار ساده، سریع و مطمئن است، ارتباط بین دو وسیله سازگار با NFC در فاصله حدود 4 سانتی متر برقرار می شود دلیل محدود کردن فاصله کارکرد NFC، بالا بردن امنیت ارتباط بی سیم است همچنین کاربر می تواند امکانات مختلف امنیتی NFC را برای اطمینان بیشتر بکار گیرد.

NFC می تواند در بسیاری از وسایل الکترونیکی بکار گرفته شود و اموری همچون پرداخت و انتقال وجه، انتقال اطلاعات از دوربین های دیجیتال و یا ارتباط با تلویزیون و غیره را انجام دهد.

براساس گزارش Bloomberg گوگل قصد دارد هزاران صندوق فروشگاهی مجهز به NFC را در مناطق مختلف امریکا نصب و راه اندازی کند. صندوق های جدید فروشگاهی مجهز به سیستم VeriFone هستند و قادرند با تلفن های مجهز به تراشه NFC ارتباط برقرار کنند. گوگل امید دارد با توسعه سیستم NFC، بازار پرداخت موبایل را در دست گیرد.

سرویس NFC گوگل در آینده با سیستم پرداخت موبایلی که توسط Ebay Paypal و ISIS در حال توسعه و ساخت است، رقابت خواهد کرد. گوگل NFC را با سرویس دهنده های شبکه های بی سیم مانند AT&T و Verizon بصورت آزمایشی در امریکا اجرا خواهد کرد.

موفقیت سرویس NFC گوگل و یا هر سرویس پرداخت موبایل دیگر بستگی به این دارد که تولید کننده های تلفن های همراه از فناوری NFC در گوشی های تولید خود استفاده کنند.

در حال حاضر تنها Nexus S گوگل که توسط سامسونگ ساخته شده است دارای فناوری NFC است، البته نوکیا و برخی از تولید کننده های دیگر تلفن همراه اعلام کرده اند که گوشی های مجهز به NFC تولید خواهند کرد.

منبع: IT ProPortal

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید