Response Time

زمان پاسخ گویی Response Time مدت زمانی است که یک پیکسل نیاز دارد تا از حالت فعال (مشکی ) به حالت غیر فعال (سفید) رفته و سپس مجددا به حالت فعال  (مشکی) بازگردد. به رابطه زمان پاسخگویی پیکسل با سرعت شاتر دوربین فکر کنید، این سرعتی است که کریستال پنل LCD نیاز دارد تا مانع تابش نور شود و یا برعکس نور را از خود عبور دهد. زمان پاسخ گویی براساس میلی ثانیه محاسبه می شود و هر چه کمتر باشد یعنی سریعتر بین حالت فعال و غیرفعال پیکسل رفته و در نتیجه تیره و تاری تصویر کمتر خواهد شد.

Response Time

بسیاری از تلویزیون های قدیمی و برخی از تلویزیون ها فعلی که زمان پاسخ گویی طولانی دارند  در تصاویر زنده و پویا مانند فیلم های اکشن، تصاویر ورزشی و بازی های کامپیوتری، تصاویر را تیره و تار نشان می دهند. بعنوان مثال زمانی که در حال تماشای بازی بستکبال هستید ممکن توپ را بصورت دنباله دار ببینید این مشکل بدلیل زمان پاسخ گویی بالای تصویر به وجود می آید، مشکلاتی نظیر دنباله دار شدن تصویر، تیره و تار شدن تصویر، پراکندگی و یا پخش شدگی یک شیء پویا در تصویر از جمله مشکلات ناشی از زمان پاسخگویی طولانی نمایشگر است.

کمپانی های سازنده نمایشگر ها نیز از اهمیت این خاصیت آگاه هستند وسعی بر این دارند تا محصولات خود را با Response Time کمتر راهی بازار کنند ولی در این میان همیشه صادق نیستند! متاسفانه سازمان و یا مکان درستی برای کنترل این خاصیت وجود ندارد از این رو برخی از شرکت ها زمان پاسخ گویی تصویر را به نحو دیگر محاسبه می کنند بعنوان مثال برخی از شرکت ها به جای محاسبه مدت زمان تغییر نور از رنگ سیاه به سفید و برگشت به سیاه تنها نصف آن یعنی مدت زمانی که پیکسل از رنگ سیاه به سفید می رود را اعلام می کنند! برخی نیز زمانی که پیکسل از رنگ خاکستری به خاکستری طی می کند را ملاک قرار می دهند که بسیار کمتر از عدد حقیقی Response Time است.

منابع: lcdtvbuyingquide | wikipedia | displaymate

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید