اسناد بنیانگذاری اپل به قیمت 1.6 میلیون دلار در یک حراجی به فروش رفت

اپل یک کمپانی کامپیوتری است که تا چند سال پیش همیشه زیر سایه IBM و مایکروسافت بود. اما تاثیرگذاری این شرکت بر روند شکل گیری کامپیوتر ها در قرن بیستم انکارناپذیر است. مکینتاش سیستم عامل برجسته ای که رقیب ویندوز بود توانست جایگاه خود را حفظ کند. اما با ورود به قرن بیستم اپل به آرامی رویکردی جدیدی را در پیش گرفت و با مدیریت غیر معمول استیو جابز توانست اساسا تکانی به بازار بدهد و خود را به یکی از محبوب ترین تولیدکنندگان موبایل، تبلت و لپ تاپ تبدیل کند. حال که هیچ یک از بنیان گزاران این کمپانی دیگر در آن سمتی ندارند، سند تاسیس آن به حراج گذاشته شده است.

اصل قراردادی که استیو جابز، استیو وزنیاک و رونالد وین در سال 1976 برای تاسیس اپل امضا کرده بودند، در یک حراجی با قیمتی بیش از ده برابر ارزش تخمینی فروخته شد.

وقتی پتک حراج در مرکز کتب و اسناد دستنوشته Sotheby در روز سه شنبه زده شد، مبلغ قرارداد، 1،594،500 دلار بود، در حالی که کارشناسان قیمت آن را 150،000 دلار تخمین زده بودند.

قیمت پایه 70،000 دلار بود و تنها پس از ده دقیقه قیمت پیشنهادی، هفت رقمی شد. پیشنهاد نهایی یک خریدار ناشناس بود که 1.35 میلیون دلار برای این سند و 244،500 دلار نیز برای اسناد تکنولوژیک تاریخی این شرکت پرداخت کرد.

سند قانونی امضا شده به وسیله سه بنیان گذار اپل در اصل متعلق به وین بود، که پس از آن که توانست وزنیاک را متقاعد کند تا HP را ترک کرده، به اپل بپیوندد، به عنوان پاداش 10% از سهام شرکت را دریافت کرد.

بر اساس قانونی در سانتا کلارا که شامل حراج روز سه شنبه هم می شد، وین بابت سهمش از اپل، 800 دلار دریافت کرد. البته بعد از پایان حراج او 1500 دلار دیگر نیز دریافت کرد. اما جالب است بدانید که او 11 روز پس از دریافت آن 10% سهام، تصمیم گرفت از شراکت در اپل صرف نظر کند و این کمپانی را ترک کند. اگر او این کار را انجام نمی داد، الان سهامش حدود 36 بیلیون دلار ارزش داشت.

امروز هیچ یک از پایه گزاران اپل در این کمپانی نیستند. وزنیاک که از سال 1987 بازنشستگی رسمی خود را اعلام کرد و جابز نیز استعفای خود از مدیریت اجرایی شرکت را در ماه آگوست به دلیل بیماری که متاسفانه نتوانست بر آن غلبه کند امضا کرد.

جابز در 5 اکتبر 2011 در سن 56 سالگی از دنیا رفت.

منبع: appleinsider

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید