مدیر اجرایی گوگل: اندروید از آیفون پیشی گرفته است

در رابطه با نبرد میان دو غول تلفن های هوشمند، دیروز از اریک اشمیت، مدیر اجرایی و مدیرعامل سابق گوگل، پرسیده شد که به نظر او کدام پیروز خواهند شد و او پاسخ های جالبی داد. در کنفرانس LeWeb در پاریس، در حضور مخاطبان علاقمند به تکنولوژی، اشمیت در پاسخ به این سوال گفت: "اندروید هم اکنون از iPhone جلوتر است." شرح کامل این کنفرانس را در ادامه بخوانید.

او این اظهار نظر را در جایی اعلام کرد که پر بود از آی فون و آی پد ومک(!) و به همین دلیل سخنانش، سکوت سنگینی به همراه داشت. سپس اشمیت تشریح کرد که معیار سنجشش چه بوده است:

[blockquote class="default"]تعداد محصولات تولید شده، ساندویچ بستنی (Android 4 Ice Cream Sandwich)، قیمت پایین تر و تنوع بیشتر در تولید کننده ها.[/blockquote]

واقعیت آن است که اندروید موفقیت بزرگی در بازار کسب کرده است، اما یک نقطه ضعف بزرگ این سیستم عامل نسبت به iOS که در این کنفرانس بیشتر مشهود بود: گزینه اول نبودن برای برنامه نویسان است. یعنی برنامه نویسان ترجیح می دهند نرم افزارهای خود را برای آیفون تولید کنند. شرکت سازنده نرم افزار یادداشت برداری حرفه ای، Evernote، اعلام کرد که برنامه جدیدی با نام Hello برای ذخیره مشخصات افراد تولید کرده که فعلا فقط برای آیفون ارائه شده است. مایک مک کیو، مدیر عامل این شرکت، حتی نگفت که کمپانی اش روی نسخه اندرویدی آن کار می کند. وی گفت: "ما روی آیفون تمرکز کرده ایم" و وقتی درباره اندروید از او سوال شد گفت: "باید ببینیم تا چه پیش می آید".

با این وجود اشمیت معتقد است که فروش بالایی که تلفن های اندرویدی دارند، همراه با عرضه نسخه 4 اندروید (ساندویچ بستنی)، آنها را پیروز میدان خواهد کرد.

اشمیت گفت:

[blockquote class="default"]در نهایت این میزان حجم تلفن ها در بازار است که تولیدکنندگان نرم افزار را به سمت خود می کشد.[/blockquote]

یکی از مخاطبین گفت، این که برنامه های iOS نسخه های اندرویدی را در بازار پشت سر گذاشته اند، نا امید کننده است. اما اشمیت در پاسخ گفت:

[blockquote class="default"]حدس من آن است که تا شش ماه دیگر شما دقیقا عکس این حرف را خواهید زد.[/blockquote]

اشمیت همچنین گفت حدود 200 میلیون تلفن اندرویدی تا کنون فروخته شده اند و روزانه 550 هزار گوشی جدید فروخته می شود.

یکی از انتقادهایی که به اندروید گرفته می شود این است که همیشه در پی رقابت با iOS است. موضوعی که استیو جابز همیشه آن را مورد انتقاد قرار می داد. اشمیت درباره این که آیا اندروید از iOS کپی برداری می کند یا نه صحبتی نکرد اما به طور کلی نظرش را در این باره گفت:

[blockquote class="default"]اندروید پیش از آن که iPhone به وجود بیاید، وجود داشت.[/blockquote]

موفقیت اندروید ریشه در سیاست های گوگل دارد. گوگل سیستم عاملش را رایگان عرضه می کند و تمام سرویس های گوگل را نیز وارد سیستم عامل اندروید کرده و در اختیار کاربران قرار می دهد. این سرویس ها تنها شامل Search نیست، بلکه Gmail، Google Apps، Google+، Google Music و Google Maps را نیز شامل می شود.

اشمیت گفت:

[blockquote class="default"]تمام برنامه های پر طرفدار به سمتی می روند که ترکیبی از ویژگی های محلی، همراه، و اجتماعی را داشته باشند و این یک تب زودگذر نیست. انسان ها حداقل از 10,000 سال پیش، متمایل به این سه مشخصه بوده اند و فکر نمی کنم این تبی باشد که به زودی از بین برود.[/blockquote]

ساندویچ بستنی به خاطر ویژگی های عمیقی که در اشتراک گذاری محتوا دارد به گوگل کمک بزرگی در این راستا خواهد کرد. اشمیت ادامه داد:

[blockquote class="default"]ما داشتیم گوشی ها را با کامپیوتر اشتباه می گرفتیم. فراموش کرده بودیم که اساسا گوشی ها برای ارتباط هستند.[/blockquote]

بستنی حصیری به تازگی با محصول جدید سامسونگ و گوگل، Galaxy Nexus ارائه شده است.

منبع: Cnet

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید