نکاتی که قبل از خرید تلویزیون سه بعدی باید بدانید

امسال فیلم های سینمایی سه بعدی بسیاری در پرده سینماهای دنیا به نمایش درآمدند، Avatar, Alice in Wonderland و Clash of the Titans از جمله فیلم های سه بعدی پر فروش امسال بودند و خبر خوب و یا شاید هم بد این است که می توانید تجربه تماشای این فیلم ها بصورت سه بعدی را در خانه نیز داشته باشید اما برای خرید تلویزیون سه بعدی اصلا عجله نکنید و قبل از تصمیم به خرید تلویزیون 3D به نکاتی که در ادامه آماده است توجه کنید.

بدلیل تازه بودن تکنولوژی و بازار تلویزیون های سه بعدی برای خرید 3D HDTV ها نباید عجله کرد، اولین تلویزیون سه بعدی توسط Toshiba با عینک سه بعدی Active Shutter در اوایل امسال وارد بازار شد.

برای آشنایی با تکنولوژی های مختلف پخش تصاویر سه بعد، مقاله ای که پیش تر تحت نام "3D در خانه: تکنولوژی های پخش - بخش اول" منتشر شده است را مطالعه کنید.

در نهایت هم اگر واقعا علاقمند به خرید تلویزیون HDTV سه بعدی هستید حتما به نکات زیر دقت کنید:

به اندازه کافی فضا دارید؟

برای ورود به دنیای سه بعدی، نیاز به فضای بسیار بزرگی دارید! برای لذت بردن از تماشای فیلم های سه بعدی نیاز به صفحه نمایش بزرگ و فاصله زیاد از تلویزیون دارید. به همین دلیل است که اکثر تولید کننده های تلویزیون های 3D سایز کوچکتر از 42 اینچ را تولید نمی کنند.

از طرف دیگر فاصله شما تا تلویزیون نیز براساس سایز تلویزیون و وضوح تصویر آن متفاوت است برای بدست آورن این فاصله در تلویزیون های 1080p باید سایز تلویزیون را در عدد 1.56 ضرب کنید و برای تلویزیون 720p می بایست سایز تلویزیون را در عدد 2.3 ضرب کنید، عدد حاصل فاصله مناسب شما از تلویزیون خواهد بود. برای نمونه اگر قصد خرید تلویزیون 42 اینچ با وضوح تصویر 1080p را داشته باشید باید آن را در اتاقی قرار دهید که بتوانید حداقل 1.66 متر از آن فاصله بگیرید.

آیا می توانید به اندازه کافی هزینه کنید؟

تلویزیون های سه بعدی نسبت به دو بعدی حدود 20 تا 30 درصد گران تر هستد و برای خرید یک تلویزیون سه بعدی می بایست بین 1.5 میلیون تا 4 میلیون تومان هزینه کنید.

علاوه بر خود تلویزیون برای پخش تصاویر سه بعدی نیاز به پخش کننده Blu-Ray سه بعدی دارید که حدود 400,000 تومان برایتان خرج بر می دارد، همچنین برای هر نفر نیز می بایست یک عینک سه بعدی خریداری کنید یا به عبارتی برای هر عینک حدود 120,000 تومان هزینه کنید.

محتوای بسیار کمی برای تماشا وجود دارد

کانال های ماهواره بسیار کمی برنامه های خود را بصورت سه بعدی  پخش می کنند، و اکثر آنها فقط برخی از گزارش های ورزشی و یا حیات وحش را بصورت 3D پخش می کنند، فیلم های سه بعدی Blu-Ray نیز واقعا کم هستند. البته برای بازی های ویدیویی اوضاع کمی بهتر است و سونی اعلام کرده است که تا پایان سال، حدود 20 عنوان بازی سه بعدی روانه بازار خواهد کرد.

منبع: Wired

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید