بررسی Kinect ایکس باکس

شرکت Nintendo با ساخت کنسول Wii موج عظیمی را در سال 2006 برپا کرد. دلیل محبوبت آن نیز نه گرافیک بالای HD و نه جزئیات زیاد تصویر بود Wii در عوض هیجان بسیار زیاد ایجاد کرده بود. مهم ترین دلیل جذب مخاطب Wii در دسته های Motion Control آن بود که برای اولین بار بازیکن را در مقابل بازی قرار داد. پس از چندی مایکروسافت و سونی نیز به دنبال ساخت کنترل های شبیه به Wii شدند تا مخاطب بیشتری را جذب کند در ادامه به بررسی Kinect مایکروسافت خواهیم پرداخت.

کنسول بازی Wii نه کیفیت و گرافیک 360 XBOX و PlayStation 3 را دارد و نه عناوین بازی های آن به اندازه این دو کنسول است ولی فروش کلی آن تقریبا به اندازه مجموع دو کنسول مایکروسافت و سونی است دلیل اصلی آن نیز ارائه روش جدید بازی کردن بود. در Wii بجای اینکه دکمه های دسته  بازی را فشار دهید و جهت های چپ و راست دسته را برای حرکت کردن بفشارید، دست خود را به همراه کنترل گر تکان می دهید. بعنوان مثال در بازی تنیس وقتی توپ به سمت کارکتر شما در بازی می آید شما باید در مقابل تلویزیون عکس العمل نشان دهید. شتاب، قدرت و زاویه برخورد توپ همگی توسط حرکت و ضربه شما با دستی که کنترلر Wii در آن است انجام می شود. این قابلیت، کنسول Wii را همه پسند کرد بزرگ و کوچک، پیر و جوان از بازی های Wii لذت می برند. علاوه برآن بسیاری کنسول Wii را برای کارهای همچون نرمش کردن دوست دارند تصور کنید در مقابل تلویزیون ایستاده اید و با یک ورزش کار نرمش می کنید و حرکات شما توسط کنسول تجزیه و تحلیل شده و درست و غلط بودن آن به شما هشدار داده می شود.

در این چهار سالی که Wii وارد بازار شد 75 میلیون دستگاه از این کنسول در سراسر دنیا به فروش رسید تا بالاخره مایکروسافت و سونی نیز دست به کار شدند و سعی به ساخت راه حل های مشابه کردند.

برخلاف PlayStation Move سونی که از یک کنترلر به نام PlayStation Eye برای تشخیص و محاسبه موقیعت استفاده می کند Kinect مایکروسافت هیچ کنترلر فیزیکی ندارد که در دست خود بگیرید.

ایده پیاده شده در Kinect این است که بدن انسان کنترلر است. بازی ها و نرم افزارهای سازگار با Kinect تصمیم می گیرند که چگونه از دوربین و میکروفون Kinect جهت پردازش حرکات و صدای شما استفاده کرده و آنها را به دستورات درون بازی تبدیل کنند.

Kinect چطور کار می کند.

Kinect دارای یک دوربین RGB، یک سنسور تشخیص عمق که حرکت شما را تشخیص می دهد و یک میکروفن است. Kinect موقعیت 48 نقطه کلیدی در اناتومی بدن را می سنجد و با تشخیص و دنبال کردن حرکات این نقاط، موقعیت دقیق بدن انسان را بدست می آورد. علاوه بر این به کمک سنسور تشخیص عمق و دوربین RGB موقعیت بصورت سه بعدی بدست می آید.

microsoft-kinect-e1-650x387

به کمک میکروفن داخلی Kinect دستورات صوتی نیز قابل پردازش خواهند بود و بعنوان مثال شما می توانید کنسول Xbox 360 خود را با دستورات صوتی هدایت کنید.

اما تمام اینها شرایط ایده آل و شاید روایی در مورد Kinect  است آیا تمام این موارد به طور کامل و دقیق در Kinect انجام می شوند؟

رنگ ارغوانی  برای بازی های سازگار با Kinect

پیش از این تمام بازی های XBOX در جعبه به رنگ سبز عرضه می شدند ولی از این به بعد بازی های که نیاز به Kinect دارند به رنگ ارغوانی وارد بازار می شوند. پس اگر بازی در جعبه ارغوانی بود برای بازی کردن نیاز به Kinect دارد.

Kinect purple-420-100

برخی از بازی ها که قابل بازی کردن با هر دو حالت یعنی کنترلرهای معمولی XBOX و Kinect هستند با یک برچسب "Better with Kinect" منتشر می شوند. مایکروسافت این کار را برای جلوگیری از گمراه شدن مشتریان انجام می دهد.


قیمت Kinect چقدر است؟

Kinect در زمان انتشار با قیمت حدود 200 دلار وارد بازار شد ولی در حال حاضر قیمت آن حدود 150 دلار است که در کنار آن یک مجموعه از بازی های کوچک به نام Kinect Adventures نیز بصورت مجانی به خریدار داده می شود تا مشتریان با قابلیت های Kinect بیشتر آشنا شوند.

بدون شک قیمت Kinect بسیار زیاد است تنها کمی ارزان تر از خود کنسول XBOX 360 است این درحالی است که PlayStation Move قیمت بسیار پایین تر و حدود 65 دلار دارد.

NewXbox360withKinectBundle

البته با توجه به امکانات Kinect قیمت آن خیلی غیرمعقول نیست. Kinect می تواند تا شش نفر را در یک اتاق تشخیص دهد ولی دو نفر می تواند بصورت همزان بازی کنند. ولی در PlayStation اگر بخواهید دو نفره بازی کنید می بایست دو کنترلر 65 دلاری Move تهیه کنید. ولی اگر بخواهید تنها بازی کنید خوب جریان فرق می کند و تفاوت قیمت خیلی زیاد می شود.

راه های اتصال Kinect به Xbox 360

دو روش برای اتصال Kinect به Xbox 360 وجود دارد، اگر Xbox 360 شما از نوع جدید و باریک است یک پورت مخصوص اتصال به Kinect  در آن وجود دارد که از طریق اتصال به آن هم برق و هم اطلاعات منتقل خواهند شد.

Kinect Data and Power Cable

ولی اگر کنسول Xbox 360 شما قدیمی است می توانید Kinect را به یکی از دو پورت USB کنسول خود وصل کنید ولی اتصال برق Kinect را نیز بصورت جداگانه باید انجام دهید.

Kinect USB Cable

برای استفاده از Kinect می بایست بین 2.5 تا 3 متر از آن فاصله بگیرید وگرنه درست کار نمی کند پس اگر در یک اتاق کوچک از کنسول خود استفاده می کنید Kinect در آن قابل استفاده نخواهد بود.

ما سعی کردیم جاهای مختلف را امتحان کنیم تا Kinect در حداقل فاصله کار کند و بهترین جا را در بالای تلویزیون به جای روی کنسول یافتیم ولی تغییر چندانی نکرد و هنوز حدود 2.5 متر فاصله نیاز بود.

در مجموع نصب و راه اندازی Kinect بسیار ساده است و براحتی قابل انجام است بلافاصله بعد از اتصال آن به XBOX و روشن کردن هر دو همه چیز آماده استفاده خواهد بود.


رابط کاربری Kinect

Kinect رابط کاربری و منوهای خود را دارد که از طریق داشبورد XBOX 360 قابل دسترس است. و تمام قابلیت های Kinect از طریق همین منو قابل کنترل و تنظیم است.

بالافاصله پس از روشن کردن Xbox 360 و در صفحه ورود اگر به تلویزیون نگاه کنید و دست تکان دهید، Kinect چهره شما را تشخیص می دهد و بصورت خودکار شما را به اکانتان لاگین می کند. وقتی که در داشبورد XBOX هستید اگر به تلویزیون نگاه کنید و دوباره تکان کوچکی به خود دهید، وارد منوی Kinect خواهید شد.

در این منو شما می توانید به کنترل های Kinect دسترسی داشته و همچنین قادر خواهید بود به تمام محتویات سازگار با Kinect مانند بازی های که در کنسول نصب کرده اید، Sky Player، Last fm، Zune Music و بسیاری از سرویس های­ دیگر دست یابید.

شما با داشتن Kinect هنوز هم می توانید با استفاده از دسته های سابق کنترگر وارد قسمت های مختلف شده و یا گزینه خاصی را از منو ها انتخاب کنید ولی آنچه مایکروسافت می خواهد این است که با اشاره دست وارد قسمت های مختلف شوید.  اگر شما دست خود را به سمت تلویزیون بگیرید یک آیکون دست برروی صفحه ظاهر می شود سپس اگر دست خود را حرکت دهید آیکون دست نیز روی صفحه جابجا می شود اگر تمایل داشتید گزینه خاصی را انتخاب کنید دست خود را مشت کنید.

Kinect Interface

یک دایره کنار آیکون دست وجود دارد که نشان می دهد چقدر می بایست دست را مشت کرده نگه دارید تا گزینه انتخاب شود. این زمان کمی زیاد و خسته کننده و آزار دهنده است. در بعضی از بازی ها مانند Dance Central این مشکل بیشتر به چشم می خورد انتخاب گزینه های مطلوب با دست کمی سخت و آزار دهنده است. در نهایت به نظر شخصی من جابجا شدن در منو های مختلف با دسته های کنترلر قبلی XBOX ساده تر و راحت است و دلیلی برای استفاده از دست نمی بینیم.

کنترل صدا در Kinect

زمانی که از سرویس هایی همچون Sky Player و یا Zune Music استفاده می کنید امکانات صداری Kinect بسیار جالب توجه هستند. وقتی عبارت Xbox را به زبان بیاورید لیست از دستورات ممکن بصورت یک منو روی صفحه ظاهر می شود بعنوان مثال اگر در حال پخش موزیک و یا فیلم هستید منوی باز شده شامل دستورات Pause/Play/Stop/Rewind/Fastforward/faster/Slower خواهد بود.

Kinect Microphone


کارایی و بازده Kinect

قابلیت های جذاب Kinect انکار ناپذیر هستند، Kinect یک سیستم فوق العاده است اما برای لذت بردن واقعی شما ممکن است بخواهید حقایق و مشکلات آن را نیز بدانید.

[div class="notice" class2="typo-icon"]اگر شما بدنبال این هستید که در مقابل صفحه تلویزیون بایستید و حرکاتی که می خواهید را انجام دهید و بلافاصله کاراکتر بازی حرکات شما را سریع، کامل و بدون تاخیر انجام دهد، مجبوریم شما را ناامید کنیم چون در بسیاری از بازی ها این امر امکان پذیر نیست.[/div]

Kinect در واقع کمتر برای انجام، انعکاس و نمایش دقیق حرکات شماست و در واقع کنترلریست که توسط حرکات بدن شما کار می کند.

بعنوان نمونه در بازی Fighters Uncaged زمانی که مبارزات را با حرکات خود انجام می دهید تاخیر قابل ملاحظه تا نمایش تاثیر آنها وجود دارد و  ضربات و مشت زدن های شما برروی صفحه با تاخیر نمایش داده می شود.

این مشکل در بازی های دیگر نیز وجود دارد بعنوان نمونه در بازی کوچک River Rush که در  Kinect Adventure وجود دارد شما می بایست کج شوید و یا بپرید تا موانع را رد کنید اما کاراکتر شما در بازی به خوبی و در زمان مناسب حرکات شما را منعکس نمی کند و تاخیر انجام حرکات قابل مشاهده و آزاردهنده است.

Kinect Jump

همچنین مهم نیست شما چقدر و به چه ارتفاعی می پرید کارکتر بازی شما همیشه به اندازه مشخصی می پرد. و این موضوع خوشایند نیست. این ایراد به این دلیل ارخ می دهد که در بسیاری از بازی ها انمیشن ها بصورت ثابت و از قبل تعیین شده اند و حرکات از قبل ذخیره شده اند و قادر نیستند دقیقا حرکات شما را انجام دهند.

در بسیاری از بازی ها تاخیر Kinect تاثیری ندارد

در بسیاری از بازی ها تاخیر در انجام حرکات مشکل ساز نیست  بعنوان مثال در بازی Dance Central شما می بایست حرکات را براساس موزیک انجام دهید و تاخیر در آن نقشی ندارد. فقط می بایست فاصله بین حرکان و نوع حرکت به موقع و براساس موزیک انجام شود. بازی های بسیاری برای سلامت و ورزش نیز وجود دارد که مشکل تاخیر و لگ در آنها تاثیری ندارد از آن جمله می توان به Ultimate Workout و یا Biggest Loser اشاره کرد. در این بازی ها تنها می بایست موقعیت بدن و تعادل به خوبی حفظ شود و نیازی به حرکات سریع و یا مشت لگد زندن نیست.


[inset side="right" title=""] تصور کنید که در یک بازی یوگا شما حرکات را انجام دهید و بعد Kinect آنها را تجزیه و تحلیل کند و سپس اشتباهات شما را اعلام کند. در واقع Kinect برای اینگونه امور خوب است.[/inset]

در واقع Kinect کنسول XBOX 360  را برای استفاده کننده های معمولی و بازیکن های غیرحرفه ای نیز جذاب کرده است و در حقیقت بازار هدف آن حرفه ای های بازی های کامپیوتری نیست.

دقت Kinect

زمان نسبتا زیادی طول می کشد تا با کار کردن با Kinect عادت کنید فاکتور تاخیر و لگ را هم کنار بزاریم باز هم گرفتن توپ پینگ پنگ در بازی سخت است چون می بایست خود را جای کاراکتر داخل بازی بگذارید و تصمیم بگیرید و بجای آن حرکت کنید زمانی که تاخیر انتقال دستورات را نیز به آن اضافه کنید بازی کردن با Kinect دشوارتر می شود.

در حقیقت ما بیشتر دوست داشتیم که خود را داخل بازی تصور کنیم نه خارج ولی در کل چنین احساسی به ما دست نداد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای همه اتفاق بیافتد این است که زمان بازی کسی وارد دید Kinect شود آنوقت سنسورهای Kinect تمرکز را از روی شما به شخص دیگر خواهد کرد و دچار مشکل خواهید شد.

جمع بندی:

درست است که انتقادات زیادی به Kinect شده است، شبیه مواردی که ما ذکر کردیم ولی در حقیقت به نظر ما Kinect وسیله خوبی است. بسیاری از انتقاداتی که از Kinect می شود از جانب گیمرهای قدیمی و حرفه ای XBOX است که بدنبال جذابیت جدیدی بودند ولی پس از آزمایش آن خیلی راضی نبودند. اما Kinect در واقع برای حرفه ای ها نیست هرچند قرار است بازی هایی برای حرفه ای ها نیز ساخته شود که با Kinect سازگار باشد ولی در واقع مخاطب Kinect طیف وسیع تری است و مناسب دو دسته است: یک گیمرهای معمولی و دو افرادی که گیمر نیستند ولی بدنبال کسب کمی هیجان و تفریح هستند.

Kinect for Family

Kinect کنسول بازی XBOX 360 را از وسیله برای تفریح جوان ها به وسیله سرگمی خانواده تبدیل می کند.

منابع: Techrader | Digitaltrend

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید