اینتل با فناوری Light Peak بدنبال ازبین بردن USB

اینتل قرار است تکنولوژی ارتباط اپتیکال Light Peak که سرعت انتقال اطلاعات آن نسبت به USB 3.0 بسیار بیشتر است را عرضه کند و همچنین به زودی در طیف وسیعی از وسایل الکترونیکی استفاده شود.

براساس گزارش CNet: در اوایل سال 2011 میلادی محصولات بسیار زیادی با فناوری Light Peak وارد بازار خواهد شد. تسریع زمان استفاده Light Peak در محصولات مختلف ممکن است USB 3.0 را برای همیشه محو کند. طی سال های اخیر USB 1.0 و USB 2.0 اصلی ترین راه انتقال اطلاعات در ابراز الات مختلف به شمار می رفت. براساس اطلاعات منتشر شده سرعت انتقال اطلاعات در  Light Pick حدود 10Gps است که دو برابر سریعتر از USB 3.0 است. (سرعت انتقال اطلاعات در USB 3.0 حدود 5.0Gps است.)

یکی از مهمترین شرکت های طرفدار Light Peak شرکت Apple است و قرار است اولین کامپیوترهای Mac مجهز به Light Peak را در سال 2011 میلادی وارد بازار کند. اینتل نیز می تواند با سرعت بالای Light Peak، مشتریان را جلب تراشه های جدید خود کند. در حال حاضر اینتل بصورت رسمی از USB 3.0 پشتیبانی نمی کند.

Light Peak تنها بدنبال جایگزین شدن USB 3.0 نیست و ممکن است جایگزین HDMI نیز شود در حال حاضر اینتل بر روی ساخت مبدل Light Pick به HDMI کار می کند. اما متقاعد کردن تولید کننده های صوتی تصویری برای استفاده از یک پورت جدید به جای HDMI کار بسیار سختی خواهد بود.

اطلاعات بیشتر در دایرکتوری IT:

منابع: CNET | ZDNet

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید