با ورود AMD Bobcat کار پردازنده های Atom اینتل به پاپان می رسد

بسیار کوچک ولی قدرتمند، پردازنده 1.6GHz Zacate به تازگی رسما عرضه شد. بازده بسیار خوب این پردازنده در اکثر سایت های IT مورد بحث قرار گرفته است. بسیاری معتقد هستند که AMD با عرضه این پردازنده رقیب قدرتمند خود اینتل را در بازار پردازنده های موبایل پشت سر خواهد گذاشت.

Fusion دستاورد جدید AMD در طراحی پردازنده ها و نرم افزار های مرتبط است AMD در فناوی Fusion واحد پردازش مرکزی (CPU) و GPU  را یکپارچه کرده و آن را APU نامیده است APU ها قدرت و توان بالای داشته و برای وضوح تصویر HD، سه بعدی در یک پردازنده که APU نامیده می شود.  APU ها در واقع رقیب اصلی پردازنده های Atom اینتل هستند و در دستگاه های پرتابل سبک همچون نت بوک ها بکار می روند. در حال حاضر پردازنده های Atom اینتل با مشکلات جدی برای پخش تصاویر HD و اجرای همزان چند کار مواجه هستند و AMD سعی دارد با عرضه پردازنده های AMD Fusion بازار را بدست گیرد. کدنیم این پردازنده ها Bobcat است. APU قدرت بسیار بالای دارند و به راحتی تصاویر HD و سه بعدی را پخش می کنند و پردازش موازی آنها نیز بسیار بهتر از پردازنده های Atom اینتل است.

در مقایسه های مختلفی که بین پردازنده جدید AMD یعنی AMD Athlon 2650e 1.6GHz Zacate با  قدرتمندترین پردازند موبایل اینتل یعنی Atom D510 دو هسته ای انجام شده است، پردازنده AMD در تمام موارد قوتی تر ظاهر شده و امتیاز بالاتری را کسب کرده است.

نکته بسیار اساسی در APU های جدید AMD یکی کردن CPU و GPU است یعنی APU ها هم پردازش مربوط به CPU را انجام می دهند و هم پردازش گرافیکی GPU. براساس آزمایش های انجام شده، Zacate در هر دو مورد موفق بوده است و در بین رنج پردازنده های موبایل از همه قوی تر است.

با توجه به قیمت مناسب این پردازنده و قدرت بسیار بالای آن انتظار می رود در بسیاری از نت بوک های آینده از آن این APU جدید AMD استفاده شود و این موضوع خطر بسیار جدی برای اینتل به شمار می رود. براورد می شود نت بوک های مجهز به APU های AMD قیمت حدود 500 دلار داشته باشند.

به زودی بررسی کامل این پردازنده و مقایسه آن با پردازنده های دیگر در زومیت منتشر خواهد شد.

منبع: Engadget

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید