ناسا

کهکشانی با دو سیاه چاله هم مرکز احتمالی

بابک قهرمانی | جمعه, ۲ مهر ۹۵, ۱۳:۳۰

نور یک کهشکان با گذشت زمان کمتر می‌شود و شاید علت آن وجود دو سیاه‌چاله‌ی رقیب در قسمت مرکزی این کهکشان باشد.

ناسا برای اولین بار موفق به تعیین توالی دی‌ ان‌ ای در فضا شد

علی قدس | چهار شنبه, ۱۷ شهریور ۹۵, ۱۴:۳۰

دانشمندان ناسا موفق به تعیین توالی دی‌ان‌ای در ایستگاه بین‌المللی فضایی شدند. این اولین بار است که دانشمندان در فضا توالی‌یابی DNA را انجام داده‌اند. با زومیت همراه باشید.

ناسا سطح نگران‌ کننده‌ یخ‌ های قطبی را به عنوان یک وضعیت نرمال جدید پذیرفته است

بابک قهرمانی | دوشنبه, ۱۵ شهریور ۹۵, ۱۹:۳۰

فصل گرمای سال ۲۰۱۶ در اقیانوس منجمد شمالی با یک اتفاق مهم آغاز شد. ناسا در ماه مارس وجود یک نقطه‌ی پیک پایین را در سطح یخ‌های دریایی گزارش کرده بود. این اتفاق برای سال دوم به صورت متوالی رخ می‌داد و در ماه مه بعد از آن نیز با یک نرخ کاهش سریع ادامه یافته است.

ناسا نگران آلودگی سیارات دیگر به دست بشر است

حمیده خادم زاده | سه شنبه, ۹ شهریور ۹۵, ۱۰:۳۰

هر چه زمان رو به جلو پیش می‌رود، مسئولیت انسان و تعهد او در مقابل طبیعت و دنیای اطرافش بیشتر و بااهمیت‌تر می‌شود. این بار فلش این تعهد منظومه‌ی شمسی را نشانه گرفته است و با ارائه‌ی قوانینی بشر را از آلوده ساختن دیگر سیارات منع می‌کند. در ادامه با زومیت همراه باشید.

ناسا سیستم رانندگی خودران تسلا را ایده بدی می داند

آرمین نوروزی | دوشنبه, ۸ شهریور ۹۵, ۰۹:۰۰

تصادف خودروهای تسلا که با رانندگی خودکار هدایت می شوند، باعث شده سیلی از انتقادات به سمت ایشن شرکت خلیج سانفرانسیسکو روانه شود. در این مقاله نیز به بررسی سیستم خودران تسلا و انتقاداتی که ناسا به سمت این فناوری روانه داشته، می‌پردازیم. با زومیت همراه باشید.

ناسا تمام تحقیقات و یافته های علمی خود را به رایگان منتشر کرد

حسین خلیلی صفا | یکشنبه, ۳۱ مرداد ۹۵, ۱۴:۳۰

ناسا دیروز اعلام کرد که نتایج تمام تحقیقات انجام شده که توسط این سازمان حمایت شده، از این پس به‌صورت رایگان در اختیار همگان قرار خواهد گرفت. بدین منظور یک پورتال تحت اینترنت جدید تمام تحقیقات مورد نظر را در اختیار عموم قرار می‌دهد. با زومیت همراه باشید.

نخستین شرکت خصوصی مجوز فرود بر ماه را دریافت کرد

محمد روزبه | سه شنبه, ۲۶ مرداد ۹۵, ۲۲:۱۵

شرکت «Moon Express» نخستین نهاد خصوصی خواهد بود که می‌تواند فضاپیماهای خود را بر سطح ماه فرود آورد و از منابع معدنی سطح این سیاره به نفع خود استفاده کند. با زومیت همراه باشید.

تماشا کنید: تصاویری از آزمایش راکت ناسا با دوربین فوق سریع و داینامیک رنج بالا

حسین خلیلی صفا | سه شنبه, ۱۹ مرداد ۹۵, ۰۸:۰۰

تهیه‌ی تصاویر آزمایش یک راکت در قالب ویدیو کار چندان ساده‌ای نیست، چراکه ثبت تمام جزئیات نیازمند به کارگیری دوربینی با قابلیت ذخیره حرکات آهسته با داینامیک رنج بالا است که بتواند جزئیات را با وجود روشنایی حاصل از خروج شعله‌های آتش در کنار بدنه‌ی خود راکت به تصویر بکشد. ناسا با برخورداری از چنین دوربین قدرتمندی موفق شده تا ویدیویی جالب توجه را از آزمایش راکت خود ثبت کند. با زومیت همراه باشید.

پرینت سه بعدی چگونه کار می‌کند؟

حسین خلیلی صفا | یکشنبه, ۱۷ مرداد ۹۵, ۱۱:۳۰

پرینت سه بعدی یا 3D Print یکی از ترندهای نوپای دنیای فناوری است که در سال‌های اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. با استفاده از پرینت سه بعدی فرآیندهای صنعتی سرعت بالایی پیدا کرده و هزینه‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند و پرینت سه بعدی علاوه صنعت، در موارد دیگری نیز نظیر بیمارستان و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی بسیار پرکاربرد است. اما پرینت سه بعدی چیست و فرآیند کار آن به چه شکل است؟ با زومیت همراه باشید.

ناسا دومین ماموریت انتقال فضانورد به ایستگاه فضایی را به اسپیس ایکس داد

حسین خلیلی صفا | یکشنبه, ۱۰ مرداد ۹۵, ۱۳:۳۰

ناسا دومین ماموریت انتقال فضانورد به ایستگاه بین المللی فضایی را به کمپانی اسپیس ایکس سفارش داد. دومین ماموریت اسپیس ایکس در راستای برنامه‌ی Commericial Crew Program انجام خواهد شد که ناسا آن را ۶ سال پیش آغاز کرده است. با زومیت همراه باشید.

کشف دو سیاره فراخورشیدی هم اندازه با زمین که احتمالا سکونت پذیر هستند

مهرداد عیسی لو | جمعه, ۸ مرداد ۹۵, ۰۰:۰۰

گروهی از ستاره‌شناسان اخیرا به کمک تلسکوپ فضایی هابل موفق به آنالیز جو دو سیاره‌ی فراخورشیدی شده‌اند. بر اساس تحقیقات آنها، احتمالا این سیاره‌ها شرایط لازم برای سکونت‌پذیری را دارا هستند. با زومیت همراه باشید.

اخبار فناوری | حمیده خادم زاده | پنجشنبه, ۷ مرداد ۹۵, ۱۱:۳۰

۸ فناوری جالب که چشم انتظار توجه ناسا هستند

ایده‌های بزرگ زمانی به واقعیت تبدیل می‌شوند که بتوانند مردم و سازمان‌ها را قانع کنند تا سرمایه‌ی خود را صرف آن‌ها کنند. در این میان، ۸ شرکت فعال در زمینه‌ی هوافضا به معرفی فناوری‌هایی پرداخته‌اند که می‌تواند تحول مهمی در این عرصه محسوب شود. در ادامه با زومیت همراه باشید.

ناسا مواد مرکب جدید را برای ساخت راکت های سبک آزمایش می کند

محمد طولابی | جمعه, ۱ مرداد ۹۵, ۲۰:۰۰

ناسا به تازگی آزمایش‌های خود را بر روی مواد مرکب جدید آغاز کرده است. این مواد نسبت به سایر مواد مورد استفاده در ساخت تجهیزات فضایی وزن کمتری دارند و می‌توان از آن‌ها برای ساخت راکت‌های سبک‌تر بهره برد. با زومیت همراه باشید.

ناسا یک حفره‌ بزرگ در حال رشد روی سطح خورشید شناسایی کرده است

بابک قهرمانی | یکشنبه, ۲۷ تیر ۹۵, ۱۴:۰۰

اخیرا یک لکه‌ی بزرگ و سیاه حفره‌مانند روی خورشید رویت شده است. حفره‌ی هاله‌ای شناسایی شده بخش نسبتا قابل توجهی از خورشید را در بر گرفته و در نگاه نخست شاید اندکی ترسناک به نظر برسد. برای بررسی بیشتر این پدیده با زومیت باشید.

اولین تصویر جونو از مشتری مخابره شد

حسین خلیلی صفا | چهار شنبه, ۲۳ تیر ۹۵, ۱۷:۰۰

پس از گذشت چند روز از زمانی که فضاپیمای جونو در مدار مشتری قرار گرفت، حال اولین تصویر ثبت شده توسط این فضاپیما به زمین رسیده است. جونو زمانی که در فاصله‌ی ۴.۵ میلیارد کیلومتری مشتری بوده، این تصویر ترکیبی را ثبت کرده است. با زومیت همراه باشید.

صفحه ۱ از ۲۰