محبوب ترین ها

تاریخچه‌ کامل سیستم‌ عامل اندروید

سیستم‌عامل اندروید گوگل در این ۸ سالی که از تولد آن گذشته، مراحل رشد و دگردیسی متعددی را پشت سر گذاشته است. از اولین تجربه‌ی آن در گوشی G1 گرفته تا حضور در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های رنگارنگ امروزی که همه جا می‌توان نشان سبز رنگ و دوست‌داشتنی اندروید را مشاهده کرد. در این مقاله می‌خواهیم به سیستم‌عامل اندروید و تاریخچه آن نگاه موشکافانه‌تری داشته باشیم. با زومیت همراه باشید.

بیایید به روند توسعه اندروید نگاهی بیاندازیم. این سیستم‌عامل در سه سال گذشته نُه نسخه مهم را ارائه کرده است: نُه! جالب اینکه سیستم‌عامل ویندوز در این 25 سال تنها ده نسخه مهم را عرضه کرده است. باید این نکته را بپذیریم که در دنیای فناوری هیچ سیستم‌عامل یا نرم‌افزار کاربردی این چنین روند پرسرعتی را در تکوین، تجربه نکرده است و اندروید در مرکز این دگرگونی، سریع‌تر از همه بوده است. 

گوگل در نوامبر سال 2005 شرکتی به نام Android را خرید، شرکت کوچکی که نرم افزار برای تلفن های همراه می‌ساخت، اما این موضوع را اعلام نکرد تا در نیمه دوم سال 2007 که رسما اعلام کرد، قرار است سیستم عامل متن باز برای تلفن‌های همراه منتشر کند.

کمپانی گوگل در سال ۲۰۰۸ اولین نسخه اندروید را ارائه نمود. شاید دست‌اندرکاران این کمپانی در آن زمان خودشان نیز تصور نمی‌کردند که روزی این محصول متن‌باز به فراگیرترین سیستم‌عامل موبایل تبدیل شود. در این مقاله نگاهی تقریبا مفصل به روند توسعه اندروید خواهیم داشت و سیر تکامل قابلیت‌های آن را از اولین تا آخرین نسخه آن یعنی آبنبات پاستیلی 4.2 شرح خواهیم داد. لازم به ذکر است که منبع اصلی تا نسخه 4.1 را پوشش داده بود و بخش مربوط به نسخه 4.2 توسط تیم زومیت گردآوری شده است. تلاش خواهیم کرد تا در آینده نیز با معرفی نسخه‌های جدید اندروید، این مقاله را بروزرسانی کنیم. پس بیایید ببینیم که چطور ایده‌ی کودکی اندی روبین سر از دنیای فناوری و گوشی‌های تلفن‌ همراه درآورده است.

نقطه آغاز

android-history-1

دوران اندروید به طور رسمی از 22 اکتبر 2008 میلادی، زمانی که گوشی T-Mobile G1 در ایالات متحده عرضه شد، آغاز گردید. در ابتدای امر، بسیاری از قابلیت‌هایی که نمی‌توان اندروید را بدون آنها متصور بود در این گوشی وجود نداشت. برای نمونه می‌توان به فقدان صفحه کلید مجازی (لمسی)، قابلیت چند لمسی، برنامه‌های کاربردی حرفه‌ای و... اشاره کرد، اما همین گوشی سنگ‌بنایی شد تا امروزه با اندرویدی چنین پیشرفته سروکار داشته باشیم.

android-history-2

ویژگی‌های اولیه این نسخه از اندروید عبارتند از:

پنجره‌ی اعلانات:

گرچه این گوشی فاقد تمامی قابلیت‌های اندروید امروزی است، با این حال از همان روزها نیز کادر پایین‌رونده‌ی اعلانات (Notifications) را داشته است. نوار وضعیت گوشی G1 را می‌توان یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد آن به شمار آورد، که کاربر می‌تواند آن را به پایین کشیده و از جزئیات بیشتر اطلاع حاصل کند، این موارد عبارت بودند از پیامک، پست صوتی، هشدارها و سایر اطلاعاتی از این قبیل. این امکان همچنان در نسخه‌های جدیدتر اندروید نیز وجود دارد.

ویجت‌های صفحه خانه:

یکی از تفاوت‌های عمده سیستم‌عامل اندروید با وجود رقبای سرسختی چون iOS یا ویندوز فون این است که این سبزک دوست‌داشتنی از ویجت به طرز بسیار خوبی پشتیبانی می‌کند. گوگل از همان روزهای آغازین برای این موضوع برنامه‌ریزی خوبی کرده بود، گرچه در ابتدا توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری قادر به تهیه ویجت‌های مورد نظر خود نبودند!

یکپارچه‌سازی با سرویس پست الکترونیکی جیمیل:

زمانی که گوشی G1 عرضه شد، سرویس پست‌الکترونیکی جیمیل از پروتکل‌های POP و IMAP برای یکپارچه‌سازی در ابزارهای گوناگون دیگر پشتیبانی می‌کرد. اما مشکل آنجا بود که هیچ یک از این پروتکل‌ها قادر به استفاده از دو قابلیت اختصاصی جیمیل یعنی برچسب‌زنی و آرشیو قدرتمند آن نبودند. موردی که اندروید 1.0 توانست آن را به طرز خوبی حل و فصل نماید و یکی از بهترین تجربه‌های کار با جیمیل در بستر گوشی‌های موبایل را فراهم آورد.

فروشگاهی به نام اندروید مارکت:

این روزها تصور یک گوشی هوشمند بدون دسترسی به یک فروشگاه متمرکز نرم‌افزاری غیرممکن است. این موضوع در حالی است که اندروید 1.0 فاقد چنین قابلیتی بود و ضرورت وجود چنین بازارچه‌ای از همان زمان به خوبی حس می‌شد. گفتنی است گوشی G1 به همراه مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای کاربردی عرضه ‌شد تا این که بعدها گوگل، مارکت معروف خود را تهیه و تدارک دید. یکی دیگر از نقایص اندروید در آن دوران، فقدان پشتیبانی از سیستم پرداخت بود، که یک سال بعد این مورد نیز مرتفع شد.

جالب است بدانید که رابط‌ کاربری توسعه‌یافته‌ی گوگل برای اندروید 1.0 ماحصل همکاری آنها با شرکت‌ سوئدی Astonishing Tribe بوده است. شرکت مزبور در زمینه‌ی ارائه‌ی طراحی‌های چشمگیر نرم‌افزاری مشغول به فعالیت بود و سال‌های سال رابط‌های کاربری قابل توجهی را تهیه و ارائه کرد. اگر با دقت بیشتری نگاه کنید، می‌توانید نشان TAT را به خوبی در این پلتفرم ملاحظه نمایید؛ به خصوص در ساعت آنالوگ که از اندروید 1.0 تا 2.2 با نشان کوچک Malmo قابل رویت بود. گفتنی است Malmo نام شهری است که این شرکت سوئدی در آن قرار داشت. بعدها این شرکت توسط کمپانی RIM خریداری شد و تمرکز اصلی‌اش بر توسعه‌ی گوشی‌های بلک‌بری و پلتفرم BBX قرار گرفت.


 

اندروید 1.1

android-history-3

نخستین بروزرسانی اندروید سه ماه پس از عرضه گوشی G1 در فوریه 2009 میلادی صورت پذیرفت. نسخه 1.1 را نمی‌توان به هیچ وجه محصولی نوآورانه دانست؛ بلکه بیشتر به مثابه وصله‌های نرم‌افزاری برای بهینه‌سازی سیستم و رفع باگ‌های آن بود. از طرف دیگر این نسخه توانایی اندروید را برای بروزرسانی بی دردسر به خوبی نشان داد. همین قابلیت پیش‌پا افتاده در زمان عرضه نسخه‌ی 1.1 یکی از نقاط قوت اندروید به حساب می‌آمد که تا به امروز نیز همچنان ادامه دارد، چرا که سایر سیستم‌عامل‌های موبایل فاقد قابلیت مشابهی بودند.

وقت دسر فرارسید: نسخه 1.5 یا «کیک یزدی»

android-history-4     android-history-5

بسیاری از ما اندروید 1.5 را بیشتر به نام کیک‌یزدی (Cupcake) می‌شناسیم، سیستم‌عاملی که حقیقتاً نقطه‌ی عطفی در تاریخچه‌ی اندروید به شمار می‌رود. در این نسخه برخی از قابلیت‌های کلیدی به اندروید افزوده شد. از این گذشته اندروید 1.5 اولین نسخه از این سیستم‌عامل بود که از روش نامگذاری ویژه‌ی گوگل بهره‌مند گردید. از آن پس بود که هر بروزرسانی کلی با نام یکی از شیرینی‌جات (البته به ترتیب حروف الفبای لاتین) همراه می‌شد تا بر دلچسبی اندروید بیافزاید.

از جنبه‌های گوناگون اندروید کیک یزدی را می‌توان گامی بزرگ در جهت اصلاح و بهبود این سیستم عامل دانست. هم از نظر تکنیکی-فنی و هم از منظر زیبایی‌شناختی که رابط‌کاربری آن با تغییرات مثبتی همراه شد. بسیاری از این تغییرات آنچنان محسوس نبودند، برای نمونه ویجت جستجوی گوگل از این پس از ظاهری شفاف بهره‌مند شد.

android-history-6-mo-15

از جنبه‌های گوناگون اندروید کیک یزدی را می‌توان گامی بزرگ در جهت اصلاح و بهبود این سیستم عامل دانست. هم از نظر تکنیکی-فنی و هم از منظر زیبایی‌شناختی که رابط‌کاربری آن با تغییرات مثبتی همراه شد

تغییرات صورت گرفته در نسخه جدید اندروید آنچنان نامحسوس بودند که اگر کاربر یک دستگاه مجهز به اندروید 1.1 را به 1.5 ارتقا می‌داد، هیچ تغییر چشمگیر خاصی را احساس نمی‌کرد. در حالی که همه چیز از چینش متون گرفته تا سایه‌های نوار وضعیت همه دستخوش تغییر و دگرگونی اساسی شده بودند. و اغلب کاربران گوشی G1 بدون آنکه این تغییرات را متوجه شوند، از آنها گذشتند. البته موارد مهم ذیل غیر قابل انکار می‌نمود:

صفحه‌کلید مجازی:

شاید به نظر شما عجیب و غیرممکن برسد که گوگل اندروید خود را بدون هیچ صفحه‌کلید مجازی عرضه کرده باشد، اما واقعیت همین است! شاید به همین خاطر بود که آنها نخستین میزبان سخت‌افزاری خود را گوشی G1 انتخاب کردند، چرا که این گوشی دارای یک صفحه‌کلید از نوع QWERTY بود که به صورت کشویی باز می‌شد و کاربر را قادر می‌ساخت تا به تایپ متون بپردازد. این وضعیت تا عرضه‌ی نسخه‌ی کیک یزدی در آوریل 2009 میلادی (یعنی بیش از 6 ماه پس از عرضه‌ی G1) همچنان ادامه داشت. از آن پس بود که گوگل از قابلیت‌های سخت‌افزاری گوشی HTC Magic بهره‌ برد و نخستین گوشی را به بازار عرضه کرد که تنها دارای صفحه کلید مجازی بود.

android-history-8

از ارائه‌ی صفحه کلید مجازی که بگذریم، گوگل حرکت بارز دیگری نیز صورت داد. مهندسان گوگل بالاخره موفق شدند اقدامات لازم برای پذیرش صفحه‌کلیدهای ثالث را میسر سازند، قابلیتی که به کمک آن می‌توان صفحه‌کلیدی خارج از مورد پیش‌بینی شده‌ی سیستم‌عامل اندروید را فعال کرده و به کار گرفت. موردی که به خصوص برای کاربران سایر زبان‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفت. جالب است بدانید حتی امروزه نیز رقبای سرسختی چون iOS یا ویندوز فون از چنین ویژگی مهمی بی‌بهره هستند. متاسفانه در زمان عرضه‌ی اندروید کیک یزدی صفحه کلید عرضه شده در این سیستم عامل نسبت به iOS از دقت و سرعت بسیار پایینی برخوردار بود. موردی که بالاخره مشارکت شرکای سخت‌افزاری نظیر HTC را طلبید و به کمک آنها این مشکل در محصولات اختصاصی این شرکت‌ها رفع گردید.

ویجت‌های قابل توسعه:

در حالی که اندروید 1.0 و 1.1 از نظر فنی دارای قابلیت تازه‌ای به نام ویجت یا ابزارک بودند، پتانسیل کامل آنها همچنان غیر قابل دسترس بود و شرکت‌های ثالث می‌بایست تا عرضه‌ی SDK مربوطه از سوی گوگل صبر بیشتری می‌کردند. در آن دوران تنها ابزارک موجود کادرهایی بودند که در اندروید پیش‌بینی شده بود. خوشبختانه این مورد با عرضه‌ی اندروید 1.5 مرتفع شد و امروزه شاهدیم که بسیاری از نرم‌افزارهای ثالث از قابلیت ابزارک بهره‌مند هستند. در حقیقت می‌توان وجود صفحه‌های خانگی انعطاف‌پذیر را یکی دیگر از خصوصیات بی‌نظیر این سیستم‌عامل تلفن‌های هوشمند به حساب آورد.

بهبود کلیپ‌بورد (Clipboard):

اندروید راهی دشوار را برای دست یابی به قابلیت کپی و چسباندن (Copy & Paste) طی کرده است. از نظر تکنیکی چنین قابلیتی از روز نخست در این پلتفرم پیش‌بینی شده بود، اما تا حد زیادی به کادرهای متنی و لینک‌ها محدود شده بود. بدین معنی که کاربر نمی‌توانست متن‌های دلخواه را از داخل پنجره‌ی مرورگر یا برنامه‌ی مدیریت پست‌الکترونیکی جیمیل کپی نماید و اغلب اوقات این نیاز حس می‌شد. گرچه قابلیت‌های کامل کپی و چسباندن تا سال‌ها به برنامه جیمیل راه پیدا نکرد، از نسخه کیک یزدی پشتیبانی از این قابلیت در برنامه‌ی مرورگر افزوده شد و بدین ترتیب کاربر می‌توانست متن مورد نظر را از این برنامه بیرون بکشد.

ضبط و بازپخش ویدئویی:

این روزها تصور یک گوشی هوشمند بدون توانایی ضبط و پخش ویدئویی بسیار مشکل است، اما این وضعیتی است که کاربران گوشی G1 آن را تجربه کرده‌اند. گرچه کیک یزدی کوشید تا این نقیصه را رفع کند، ولی صفحه‌کلید اندروید و رابط ویژه‌ای که برای بخش دوربین آن در نظر گرفته بودند خالی از اشکال نبود. موضوعی که دوباره با همت OEMها یا همان شرکای سخت‌افزاری سریعاً رفع و رجوع شد و با ارتقای رابط کاربری، شاهد پشتیبانی خوبی از قابلیت‌های لمسی گوشی‌ها بودیم.

و قابلیت‌های بیشتر:

بروزرسانی موارد جزئی‌تر شامل عملیات‌های دسته‌ای در جیمیل (پیشتر کاربران نمی‌توانستند چندین نامه را با هم حذف یا آرشیو نمایند)، بروزرسانی پشتیبانی از سرویس‌های یوتیوب و پیکاسا و دسترسی به وضعیت کاربر در Google Talk در همه جا، برنامه پیغام رسان و غیره را می‌توان از دیگر قابلیت‌های این نسخه برشمرد.


 

نسخه 1.6 یا «پیراشکی»

گرچه اندروید 1.6 پیراشکی یا Donut به اندازه‌ی کیک یزدی متفاوت نبود، با این حال می‌توان پیراشکی را نیز نسخه‌ای متفاوت دانست که خیلی بیشتر از آن عدد  0.1 ارتقا با کیک یزدی تفاوت داشت! در این نسخه شاهد بروز بهبودهای جزئی دیگری در کل پلتفرم هستیم که قابلیت‌های جدیدی را برای کاربران به ارمغان آورد. البته بخش بزرگی از این تغییرات مربوط به مواردی بود که در پشت‌پرده اتفاق می‌افتاد. برای نمونه نخستین بار در تاریخ اندروید پشتیبانی از CDMA از این نسخه میسر گردید و بدین ترتیب شرکت‌هایی همچون Verizon توانستند به بازار امریکا و آسیا دست یافته و سود سرشاری را نصیب خود و گوگل کنند.

android-history-9-mo-16     android-history-10

می‌توان پیراشکی را نیز نسخه‌ای متفاوت دانست که خیلی بیشتر از آن عدد  0.1 ارتقا با کیک یزدی تفاوت داشت!

از سوی دیگر یکی از مهمترین اصلاحات در این نسخه را می‌توان بهیه و مستقل شدن وضوح صفحه نمایش دانست. پیراشکی برای نخستین بار موفق شد اندروید را قادر سازد تا در انواع صفحات با وضوح و نسبت نمایش گوناگون ظاهر شود، بدین ترتیب درهای بسته به روی اندروید گشوده شد تا نه تنها در گوشی هایی با صفحه نمایش 480×320 پیکسلی ظاهر شود بلکه انواع صفحات نمایش از QVGA ،HVGA و WVGA گرفته تا FWVGA ،qHD و حتی 720p را به زیر سیطره خویش کشد.

در اندروید پیراشکی قابلیت کادر جستجوی سریع نیز ارائه گردیده است، مفهومی که در دنیای رایانه از آن با عنوان «جستجوی کلی» نیز یاد می‌شود. پیش از پیراشکی اگر کاربر در صفحه آغازین بود، با فشردن دکمه جستجو گوشی به کادر جستجوی گوگل هدایت می‌شد و می‌توانست از آنجا اینترنت را بکاود به گونه‌ای که همه‌ی جستجوها به سایت google.com هدایت می‌شد. از نسخه 1.6 (پیراشکی) به بعد، کاربر می‌توانست بجز اینترنت حتی بخش‌هایی از گوشی خود را نیز به طور محلی جستجو نماید که شامل برنامه‌ها، اطلاعات تماس‌ها و موارد دیگری از این دست می‌شد. از این گذشته در پیراشکی قابلیتی تعریف شده بود که به کمک آن برنامه‌نویسان می‌توانستند برنامه‌ی خود را جزء موارد جستجو شونده‌ی محلی قرار دهند.

پیراشکی برای نخستین بار موفق شد اندروید را قادر سازد تا در انواع صفحات با وضوح و نسبت نمایش گوناگون ظاهر شود

از دیگر خصوصیات پیراشکی می‌توان به طراحی مجدد فروشگاه اندروید در رنگ‌بندی سفید و سبز معروف دانست. از این گذشته این برنامه قادر بود تا فهرستی از برترین برنامه‌های رایگان و قابل خریداری را نمایش دهد، موضوعی که با گسترش عرضه برنامه‌های ثالث بر روی این پلتفرم به خوبی نیازش حس می‌شد. از سویی دیگر رابط‌کاربری ابزار دوربین نیز تغییر کرد و بجز یکپارچگی بهتر با گالری، مشکلات شاتر آن نیز تا حد زیادی رفع شد. با این حال نتوانست آنچنان که باید و شاید ظاهر شود و همچنان ایرادات زیادی متوجه دوربین بود، موضوعی که تا اندروید 2.3 ادامه داشت.


 

نسخه 2.0 یا «نان خامه‌ای»

در اوایل نوامبر 2009 میلادی، تقریباً یک سال پس از عرضه گوشی G1، اندروید 2.0 عرضه شد. «بزرگ» صفت خوبی برای توصیف نان خامه‌ای یا Eclair گوگل بود چرا که این نسخه از سیستم‌عامل اندروید دستاوردی بزرگ با وعده‌هایی بزرگ بود که بر روی گوشی‌های بزرگ کمپانی‌های بزرگ عرضه می‌شد!

android-history-11     android-history-12

«بزرگ» صفت خوبی برای توصیف نان خامه‌ای یا Eclair گوگل بود چرا که این نسخه از سیستم‌عامل اندروید دستاوردی بزرگ با وعده‌هایی بزرگ بود که بر روی گوشی‌های بزرگ کمپانی‌های بزرگ عرضه می‌شد!

در ابتدا نان خامه‌ای به صورت اختصاصی بر روی گوشی‌های Verizon عرضه شد و یکی از بهترین تجربه‌های همکاری در این زمینه را رقم زد. اما چه عواملی موجب شد تا نان خامه‌ای این چنین موفق باشد؟ در این نسخه بیشترین تغییرات بر روی سیستم‌عامل گوگل هم از نظر بصری و هم معماری داخلی صورت گرفت.

android-history-13

در ذیل برخی از مهمترین این تغییرات را برشمرده‌ایم:

پشتیبانی از حساب‌های چندگانه:

برای نخستین بار کاربران قادر بودند تا حساب‌های چندگانه‌ی خود در گوگل را در یک ابزار واحد وارد کنند و با وجود جداسازی موارد کاری و شخصی از آن به خوبی بهره ببرند. از این پس کاربران می‌توانستند چندین حساب پست الکترونیکی خود نزد جیمیل را چک کرده و از قابلیت پشتیبانی از تبادل حساب‌ها بهره‌مند شوند.

از این گذشته نان خامه‌ای این امکان را به شرکت‌های ثالث می‌داد تا ابزار لازم برای استفاده از این قابلیت‌ها را داشته باشند و از روند همگامسازی خودکار بهره ببرند. یکی از مزیت‌های کلیدی اشتراک‌گذاری اطلاعات بین حساب شما و برنامه‌ی تماس‌های گوشی بود، بدین ترتیب می‌شد با یک حرکت، کلیه اطلاعات تماس موجود در حساب کاربری را در گوشی نیز داشته باشیم. فیس‌بوک یکی از نخستین شرکت‌هایی بود که این قابلیت را مغتنم شمرد و از آن استفاده کرد.

برنامه‌ی رایگان ناوبری به همراه اندروید 2.0 عرضه شد که از اطلاعات نقشه گوگل برای راهنمایی و هدایت کاربر استفاده می‌کرد.

قابلیت ناوبری نقشه گوگل:

این مورد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اندروید نان خامه‌ای بود که همچنان محبوب است. این برنامه‌ی رایگان ناوبری به همراه اندروید 2.0 عرضه شد که از اطلاعات نقشه گوگل برای راهنمایی و هدایت کاربر استفاده می‌کرد. این برنامه مجهز به بسیاری از قابلیت‌هایی بود که از یک برنامه ناوبری خودرو انتظار می‌رود! نمایش نمایی سه‌بعدی مسیر پیش رو، راهنمای صوتی (شامل نام خیابان‌ها) و اطلاعات ترافیکی مسیر.

پیش از این رانندگان می‌بایست هزینه‌ی سنگین اشتراک ماهانه یا خریداری کلی یک برنامه اینچنینی را می‌پرداختند. البته نسخه‌های اولیه خالی از اشکال نبود و از آنجایی که قادر به کش کردن اطلاعات نبود، نیازمند اتصال دائمی به شبکه اینترنت داشت. البته ایرادات برنامه به مرور مرتفع شدند و گوگل این امکان رایگان را برای کاربران هدیه کرد.

دسترسی سریع به اطلاعات تماس:

از اندروید کیک یزدی به بعد دسترسی اطلاعات تماس سرویس Google Talk در تمامی گوشی‌ها میسر شد و در نسخه نان خامه‌ای نیز قابلیت تازه‌ی افزودن نوار دسترسی سریع به اطلاعات تماس ارائه گردید. بدین ترتیب کاربر قادر بود تا برای رفع نیاز‌های مختلفی از قبیل ایمیل، پیامک، تماس تلفنی و غیره به این موارد دسترسی داشته باشد.

ارتقای صفحه کلید مجازی:

گوشی Droid نیز همچون گوشی D1 دارای یک صفحه کلید فیزیکی QWERTY بود و گوگل می‌کوشید تا در کنار وجود چنین سخت‌افزاری از نظر نرم‌افزاری نیز صفحه کلید مجازی مناسبی را برای سیستم عامل خود مهیا سازد. از آنجایی که قابلیت چند لمسی هنوز در همه جای این پلتفرم پشتیبانی نمی‌شد، کار کردن در برنامه‌های مرورگر و نقشه قدری دشوار بود. به همین خاطر از نان خامه‌ای به بعد تشخیص داده‌های چند لمسی از طریق صفحه‌کلید میسر گردید و بر دقت و سرعت تایپ داده‌های ورودی افزوده شد.

بازسازی برنامه مرورگر:

همانطور که پیشتر ذکر آن رفت، مرورگر اندروید نان خامه‌ای با وجود پیشرفت در زمینه‌های گوناگون، هنوز از قابلیت بزرگنمایی چند لمسی پشتیبانی نمی‌کرد. از آنجایی که اندروید 2.0 بر روی دستگاهی عرضه می‌شد که دارای صفحه نمایش WVGA بود، لازم بود تا مرورگر قادر به نمایش درست اطلاعات سایت‌های اینترنتی باشد. به همین خاطر، گوگل پشتیبانی از زبان HTML5 و تصاویر ویدئویی را به آن اضافه کرد. از سوی دیگر در این نسخه از اندروید بود که برنامه مرورگر مجهز به نوار نشانی شد و شباهت بسیار بالایی به مرورگر اینترنت گوگل کروم پیدا کرد. همچنین برای رفع مشکل چند لمسی، در این نسخه از مرورگر قابلیت بزرگنمایی با دو بار ضربه زدن بر روی صفحه میسر شد، که جایگزین خوبی برای بزرگنمایی و کوچکنمایی سریع در برنامه به حساب می‌آمد.


 

نسخه 2.1 با همان نام «نان خامه‌ای»

تغییرات گسترده دیگری در نسخه 2.1 اندروید صورت گرفت. این نسخه از سیستم عامل گوگل آنچنان در زمان خود خوب بود که بسیاری از گوشی‌های جدید به آن مجهز شدند. از این گذشته بسیاری از ایرادات نرم‌افزاری دیگر نیز در این نسخه رفع گردیدند، با این حال همانند اندروید 2.0 نسخه 2.1 نیز از همان نام نان خامه‌ای بهره می‌برد. برخی از قابلیت‌های اندروید 2.1 عبارتند از:

کاغذ دیواری‌های زنده (Live Wallpapers):

یکی دیگر از ویژگی‌های این نسخه از اندروید مجهز شدن آن به قابلیت نمایش کاغذ دیواری‌های تعاملی (زنده) بود. این ایده بسیار ساده و در عین حال جذابی است که تصاویر متحرکی که قادر باشند حتی به صورت تعاملی نیز از خود واکنش نشان دهند به جای یک تصویر ثابت در پس زمینه به نمایش درآیند. گوگل برای نمایش این قابلیت، نقشه خود را به صورت کاغذ دیواری تعاملی درآورد که نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب نمود، گرچه از نظر مصرف انرژی قدری به باتری‌ها فشار وارد می‌کرد.

قابلیت تبدیل گفتار به متن:

گوگل از توانایی‌های قابلیت تبدیل گفتار به متن (TTS) در سیستم عامل تلفن‌همراه خود نیز بهره گرفته است و از اندروید پیراشکی، فریم‌ورک توسعه‌ای ویژه‌ای برای این منظور در نظر گرفته شده بود و از این نسخه به بعد کاربران می‌توانستند با گوشی خود صحبت کنند و متون به جای تایپ با صفحه کلید، به این صورت وارد می‌شوند. برای تسهیل این قابلیت، از اندروید 2.1 به بعد دکمه کاما در صفحه‌کلید مجازی با دکمه مخصوص میکروفون عوض شد، و کاربر می‌توانست به سرعت با زدن بر روی این دکمه و صحبت با گوشی، متون دلخواه خویش را وارد نماید. جالب است بدانید از iOS 5 به بعد تازه این قابلیت به صفحه‌کلید سیستم‌عامل اپل اضافه شده است.

قفل جدید صفحه‌:

android-history-14

اندروید 2.0 به قفل صفحه نمایش جدیدی مجهز گردید که به کمک آن کاربر قادر بود از یک طرف گوشی را به حالت بی‌صدا (سایلنت) تنظیم کرده و در سوی دیگر صفحه نیز با تغییر وضعیت قفل به صفحه نمایش برسد. از این گذشته گوگل در طراحی خود از فونت‌های Sans serif استفاده کرد و آن را با اعمال تغییراتی برای سیستم خود نیز شخصی سازی نمود که ماحصل این کار فونتی بسیار زیبا و مناسب بود.

android-history-15اگر چه به روزرسانی‌های اندروید 2.1 چندان چشمگیر نبود، ولی برای گوگل یک تغییر استراتژیک به حساب می‌آمد. شاید این موضوع ارتباط مستقیمی با دستکاری ظاهر اصلی اندروید و عرضه نسخه‌های سفارشی برای شرکای تجاری این شرکت در محصولات‌شان داشته است.

گوگل کوشید تا با همکاری مستقیم با شرکت HTC محصول اختصاصی خود را روانه بازار کند، گوشی تلفن همراهی که تجربه‌ای ناب از اندروید 2.1 باشد و هیچ دستکاری در سیستم‌عامل آن روی نداده باشد، و درست همان اندروید ایده‌آلی باشد که در ذهن گوگل نقش بسته است.

اگر چه به روزرسانی‌های اندروید 2.1 چندان چشمگیر نبود، ولی برای گوگل یک تغییر استراتژیک به حساب می‌آمد

بدین ترتیب بود که گوشی Nexus One متولد شد، ابزاری نازک و بدون صفحه‌کلید فیزیکی که به نخستین پردازنده‌های یک گیگاهرتزی کوآلکام (Qualcomm Snapdragon) تجهیز شده بود و دارای صفحه نمایش AMOLED با وضوح WVGA بود. این گوشی که در دوره خود یک ابزار پیشرو به حساب می‌آمد، توانست به یکی از گوشی‌های خوش ساخت اندرویدی بدل شود.

گوگل این رویکرد خود را با گوشی Motorola Droid نیز ادامه داد. بدین ترتیب گوگل و موتورولا همکاری نزدیکی را با یکدیگر آغاز کردند گرچه این گوشی به سیستم عامل نان خامه‌ای مجهز شده بود، اما به اندازه‌ی Nexus One اصیل نبود.

در این گوشی تغییراتی لحاظ شده بود که در نسخه‌ی اصلی اندروید بازار موجود نبود. از این گذشته گوگل هرگز این گوشی را به صورت مستقیم به فروش نرساند در حالی که عرضه Nexus One را شخصاً بر عهده گرفته بود.


 

نسخه 2.2 یا «ماست بستنی»

اندروید 2.2 معروف به ماست بستنی یا همان Froyo در اواسط سال 2010 میلادی عرضه شد. از این پس بود که مزایای پروژه Nexus خود را نشان می‌داد و Nexus One نخستین گوشی بود که به این سیستم عامل به روزرسانی شد.

android-history-17-mo-22

گوگل در نسخه ماست بستنی قابلیت‌های بیشتری را به نمایش گذاشت. از همان ابتدا که کاربر گوشی را روشن می‌کند، صفحه‌ی خانگی با طراحی جدید چشم‌نواز است و سه پنل سنتی اندروید (که به اندروید 1.1 باز می‌شود) با پنج پنل تعویض شده است. در پایین صفحه نیز میانبرهایی به منوی کلیه برنامه‌ها، و برنامه مرورگر وجود داشت. از این گذشته نقطه‌هایی که در گوشه‌های پایینی صفحه نمایش قرار داشت، به کاربر نشان می‌داد که در کدامیک از این پنل‌ها قرار دارد. جالب اینکه پوسته‌های سفارشی شرکت‌ها چون HTC Sense نیز حاوی همین موارد بودند.

android-history-16

بخش گالری اندروید ماست بستنی به طور کامل بازطراحی شده بود و برای نخستین بار قابلیت‌های سه‌بعدی این پلتفرم را به نمایش گذاشته بود. برای نمونه با کج کردن صفحه یا حرکت بین آلبوم‌های گوناگون و عکس‌ها، انیمیشن‌های با کیفیتی نمایش داده می‌شد.

از دیگر ویژگی‌های متمایز این نسخه سیستم‌عامل، می‌توان به پشتیبانی از نقاط دسترسی (Hotspot) و قابلیت پیشرفته‌ی کپی/چسباندن آن اشاره کرد. گوگل همچنین صفحه سنتی قفل PIN را در این نسخه ارائه نمود و بدین ترتیب کاربرانی که شیوه قفل الگویی اندروید (Pattern lock) را دوست نداشتند یا بنا به مقتضیات سیاست‌های کاری شرکت متبوعشان لازم بود تا از شیوه‌ای ایمن‌تر استفاده کنند، می‌توانستند از این شیوه‌ی سنتی بهره ببرند. از نظر کلی از نسخه 2.2 به بعد گوگل کوشید تا گوشی‌های مجهز به اندروید را به گونه‌ای آماده سازی نماید که بتوان از آن در محیط‌های شرکتی به عنوان ابزار کار بهره بُرد، تا بدین ترتیب با گوشی‌های بلک‌بری به رقابت بپردازد.


 

نسخه 2.3 یا «نان زنجبیلی»

حدوداً شش ماه پس از عرضه ماست یخ‌زده بر بستر گوشی Nexus One، گوگل وارد فاز بعدی از برنامه Nexus خود شد و کوشید تا نسخه 2.3 این سیستم عامل را با نام نان زنجبیلی یا Gingerbread عرضه نماید. این مرتبه، نوبت سامسونگ بود تا با گوگل همکاری نماید. در همین راستا شرکت سامسونگ گوشی Nexus S را در خط تولید گوشی موفق Galaxy S به تولید انبوه رسانید. گر چه این گوشی از نظر فنی چندان از گوشی پیشین Nexus One سرتر نبود، اما از نظر ظاهری تفاوت زیادی با نخستین عضو خانواده نکسوس داشت و با بهره از صفحه نمایش لبه گرد و بدنه شفاف و تیره رنگ ویژه‌اش، طرفداران بسیاری پیدا کرد.

android-history-19-mo-23

نان زنجبیلی از جنبه‌های گوناگون یک بروزرسانی کوچک به حساب می‌آمد ولی تعدد این تغییرات کوچک تمایزات بسیار زیادی را موجب شدند. نان زنجبیلی را می‌توان حائز بیشترین تغییرات ظاهری از نسخه نان خامه‌ای به حساب آورد. اغلب ابزارک‌ها (ویجت‌ها) تغییر کرده‌اند (بخصوص ساعت آنالوگ که عبارت Malmo از آن حذف گردید)، صفحه‌ی خانگی و اجزای رابط کاربری از تم رنگی سبز بهره‌مند شده‌اند و نوار وضعیت نیز با زمینه‌ی تیره و نوشته‌های روشن، زیبایی بیشتری را از خود نشان می‌دهد. این تغییرات به ظاهر کوچک تاثیر بسیار بزرگی بر ظاهر این پلتفرم داشتند. نسبت به نسخه‌های قبلی، نان زنجبیلی تمیزتر و مدرن‌تر به نظر می‌آمد، اما در حقیقت این ترفند هوشمندانه‌ی گوگل برای کاهش مصرف باتری بود چرا که آن همه اجزای روشن در صفحه نمایش AMOLED انرژی زیادی را طلب می‌کردند.

نان زنجبیلی را می‌توان حائز بیشترین تغییرات ظاهری از نسخه نان خامه‌ای به حساب آورد

اندروید 2.3 شامل ترکیبی خوب از قابلیت‌های جدید ذیل بود:

کنترل بیشتر بر قابلیت کپی/چسباندن:

پشتیبانی اندروید از اقدامات مبتنی بر کلیپ‌بورد بهبود یافته اما نسبت به سیستم عامل iOS اپل که مجهز به قابلیت انتخاب کاراکتر به کاراکتر متن بود، این توانایی هنوز در اندروید وجود نداشت. پیش از این نیز در نسخه‌های قبلی اندروید کاربر تنها می‌توانست کل محتوای یک کادر را انتخاب و کپی نماید، که شاید همیشه اوقات به کار نمی‌آمد. اما بالاخره گوگل این نقیصه را در نان زنجفیلی حل کرد؛ از این نسخه به بعد شاهد قابلیت انتخاب کلمه به کلمه متون و تسهیل روند این امور هستیم. همانطور که در نسخه ماست یخ‌زده شاهد ارتقای صفحه خانگی بودیم، این مشکل نیز پیشتر توسط شرکای سخت‌افزاری رفع و رجوع شد و گوگل کوشید تا در نسخه جدید این قابلیت را به اندروید خام نیز بیافزاید. گفتنی است کمپانی HTC پیش از این مشکل کپی/چسباندن را در مدل‌های پیشین خود رفع کرده بود.

صفحه‌کلید پیشرفته:

android-history-20     android-history-21

یک بار دیگر گوگل به ارتقای صفحه کلید خود پرداخت با این تفاوت که این مرتبه تفاوت‌ها آشکارتر بودند. برای نخستین مرتبه از نسخه کیک یزدی به بعد، طراحی و رنگ‌بندیی کلیدها تغییر کرده است. همچنین پشتیبانی از قابلیت چند لمسی نیز ارتقا یافته و به کاربر اجازه می‌داد تا از ترکیبی از کلیدها استفاده کند و به کاراکترهای ثانویه‌ی صفحه کلید دسترسی داشته باشد.

ابزارهای بهتر برای مدیریت دستگاه و کارایی بالاتر باتری:

سیستم عامل اندروید از آنجایی که کارایی بالایی از خود در انجام امور چند وظیفه‌ای نشان می‌دهد، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. در اندروید نرم‌افزارها می‌توانند آزادانه در پشت زمینه فعال باشند، به همین خاطر همیشه مشکل مصرف انرژی باتری‌ وجود داشته است. به خصوص اگر کاربر برنامه‌هایی را به کار گیرد که به طور حرفه‌ای طراحی نشده باشند این خطر محتمل‌تر است. نان زنجبیلی این امکان را به کاربر می‌دهد تا برنامه‌های جدیدی که مصرف زیاد انرژی دارند را تشخیص داده و در صورت تمایل نسبت به حذف آنها اقدام کند.

پشتیبانی از دوربین مکالمه تصویری:

گرچه تا اواسط سال 2010 میلادی طول کشید تا سرویس Google Talk از قابلیت چت ویدئویی بهره‌مند شود، اما نان زنجبیلی زیرساخت لازم برای پشتیبانی از این امکان را دارا می‌باشد و می‌تواند به خوبی از دوربین‌های چندگانه در یک دستگاه پشتیبانی کند. گوگل نیز با هوشمندی و دور‌اندیشی سخت‌افزار این دوربین‌ها را از قبل در گوشی Nexus S جای داده بود گرچه تا مدت‌ها کاربران نمی‌توانستند از آن استفاده کنند!

گوگل از عرضه نان زنجبیلی به عنوان فرصتی برای سفت کردن جای پای خود در بازار بازی‌های ویدئویی بر بستر تلفن‌های همراه بهره‌برداری کرد

از دیگر قابلیت‌های تازه‌ی نان زنجبیلی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در این نسخه گوگل توجه خود را بیشتر به توسعه دهندگان معطوف ساخته بود تا کاربران نهایی. برای اثبات این ادعا می‌توان به پشتیبانی از NFC اشاره کرد که در گوشی‌ Nexus S وجود داشت. البته تا ماه‌ها، این قابلیت کارایی چندانی نداشت و تنها در برخی مراکز می‌شد از آن استفاده کرد. اما بعدتر گوگل از نسخه‌ی Sprint گوشی Nexus S برای راه‌اندازی کیف پول خود بهره برد، سیستم پرداخت ویژه‌ی موبایل که بسیاری از شرکت‌ها معتقدند آینده‌ی فناوری NFC در گروی آن خواهد بود و نان زنجبیلی زیرساخت لازم برای نیل به این مهم را دارا می باشد.

گوگل همچنین از عرضه نان زنجبیلی به عنوان فرصتی برای سفت کردن جای پای خود در بازار بازی‌های ویدئویی بر بستر تلفن‌های همراه بهره‌برداری کرد. در نسخه جدید به توسعه دهندگان اجازه‌ی دسترسی سطح پایین به مواردی چون صوت، کنترل وسیله، گرافیک و ذخیره‌سازی داده‌ها اعطا شده است، که به آنها امکان می‌دهد تا کدهایی بنویسند که نسبتا سریع‌تر عمل کرده و کلید موفقیت آنها برای ورود به بازار بازی‌های سه‌بعدی باشد.


 

نسخه 3.0 یا «شانه‌ عسل»

android-history-22

اندروید نسخه 3 را می‌توان پدیده‌ای عجیب و کم نظیر دانست. سیستم عاملی که در حقیقت برای گوشی‌های هوشمند تلفن همراه نوشته شده بود، حالا توجه خود را به تبلت‌ها معطوف ساخته بود. به همین منظور گوگل رجعتی به موتورولا کرد، همان شرکتی که در ارائه اندروید 2.0 همکاری خوب و سازنده‌ای با آن داشت. آنها قصد داشتند تا دستگاهی در خانواده‌ی نکسوس بسازند تا کلیه قابلیت‌های برتر اندروید 3.0 را داشته باشد. که نهایتاً این همکاری به تولید تبلت Xoom منتج شد.

اندروید نسخه 3 را می‌توان پدیده‌ای عجیب و کم نظیر دانست. سیستم عاملی که در حقیقت برای گوشی‌های هوشمند تلفن همراه نوشته شده بود، حالا توجه خود را به تبلت‌ها معطوف ساخته بود

برخی از قابلیت‌های شانه عسل یا Honeycomb عبارتند از:

جایگزینی تم رنگی آبی به جای سبز:

رنگ سبز را می‌توان برای همیشه نماد اندروید دانست. لوگوی اندروید سبز روشن است و سایت رسمی این سیستم‌عامل نزد گوگل نیز به همین رنگ‌بندی مزین شده است. در این نسخه از اندروید گرچه رنگ سبز به کار گرفته شده است، اما از رنگ آبی زیبایی برای نشانگر میزان انرژی موجود در باتری و قدرت سیگنال بهره برداری شده است. ابزارک ساعت و مجموعه‌ی رنگ‌های به کار گرفته شده در بخش‌های مختلف نیز دارای تم رنگی آبی هستند.

بازطراحی صفحه خانگی و محل قرارگیری ابزارک‌ها:

android-history-23     android-history-25

به جای آنکه ابزارک‌ها را از بین فهرستی از آنها انتخاب کنید، شانه عسل محیط کاربرپسندتری را در نظر گرفته و قادر است تا پیش‌نمایشی از ماحصل نهایی را نیز برای هر یک از ابزارک‌های موجود نمایش دهد و به محظ آنکه کاربر ویجت مورد نظر خود را انتخاب نماید، می‌تواند آن را در یکی از پنج صفحه آغازین در نظر گرفته شده برای سیستم جای دهد. حتی وی می‌تواند نمای کوچک شده‌ی هر پنج پنل را در یک نظر دیده و صفحه مورد علاقه خود را برای ابزارک مزبور انتخاب نماید. گرچه اندروید همیشه از یک صفحه چهارخانه‌ی نامرئی برای جای دادن ابزارک‌ها بهره می‌برد، شانه عسل راه بهتری را در پیش گرفته است. بدین ترتیب زمانیکه کاربر یک ویجت خاص را انتخاب می‌کند، قادر است تا فضایی که اشغال می‌کند را ارزیابی کرده و با چشم باز آن را انتخاب نماید.

مرگ دکمه‌های فیزیکی:

android-history-24

در تبلت‌های مجهز به اندروید شانه عسل نیازی به دکمه‌های فیزیکی بر روی دستگاه و قابلیت‌هایی نظیر جستجو، منوها، خانه و بازگشت نیست. دکمه‌های مجازی اندروید 3 در نوار ویژه‌ای به نام نوار سیستمی (System Bar) جای می‌گیرند که در پایین صفحه نمایش قرار دارد. از آنجایی که این کلیدها مجازی هستند، سیستم عامل با انعطاف‌پذیری بیشتری می‌تواند آنها را نمایش داده یا مخفی نماید یا اینکه با توجه به فعالیت جاری آنها را تغییر دهد. از طرف دیگر این موضوع برای توسعه‌دهندگان سخت‌افزاری نیز بهتر است چرا که قادرند فضای بیشتری را به صفحه نمایش اختصاص دهند.

بهینه‌سازی قابلیت چندوظیفه‌ای:

در نسخه جدید اندروید قابلیت چندوظیفه‌ای به طرز بسیار خوبی بهبود یافته است. دکمه مجازی «برنامه‌های اخیر» (Recent Apps) که در پایین صفحه قرار گرفته است نشانگر فهرستی از برنامه‌های فعال (باز) است و همچنین محتویات صفحه‌ی هر یک از این برنامه‌ها را نشان می‌دهد. در نان زنجبیلی و پیش از آن، مشاهده‌ی برنامه‌های اخیر مستلزم نگهداشتن طولانی مدت دکمه خانه می‌شد، موردی که اغلب کاربران از آن بی‌اطلاع بوده یا آن را انجام نمی‌دادند، تازه این لیست تنها حاوی آیکن برنامه‌ها بود.

نمونه‌ای تازه از چینش برنامه‌ها:

شانه عسل با معرفی مفهوم تازه‌ای با عنوان «نوار فرمان» (Action Bar) همراه بود. بدین ترتیب یک نوار برای همیشه در بالای صفحه‌ی هر یک از برنامه‌ها جای می‌گرفت و توسعه دهندگان قادر بودند با استفاده از آن مواردی که بیشترین استفاده از آنها صورت گرفته را به مخاطب خود نشان دهند؛ که شامل گزینه‌ها، منوها و مواردی از این دست می‌شود به گونه‌ای که می‌توان آن را نوعی نوار وضعیت برای برنامه‌ها در نظر بگیریم. از این گذشته، شانه عسل با معرفی پشتیبانی از برنامه‌های چند ستونه چشم‌انداز بهتری را برای آینده‌ی سیستم عامل تبلت‌ها پیش‌روی ما قرار داد.

اندروید 3.1 و 3.2 با عنوان یکسان هر یک نسخه‌های اصلاحی بودند که برای اندروید 3.0 منتشر شدند. با این حال هر یک از این نسخه‌ها توانستند قابلیت‌های مهمی را از خود نشان دهند که به خصوص برای تبلت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بودند. در نسخه 3.1 پشتیبانی از ویجت‌های صفحات خانگی قابل، تغییر ارائه شد (برای این منظور نشانه‌ی لنگر مانند ویژه‌ای نمایش داده می‌شد که کاربر می‌توانست برای ارزیابی اندازه از آن کمک بگیرد).


 

نسخه 4.0 یا «ساندویچ بستنی»

این نسخه از اندروید را اولین بار در گوشی Galaxy Nexus مشاهده کردیم، که رجعتی به برنامه نکسوس گوگل و همکاری مجدد این شرکت با سامسونگ کره جنوبی است. کمتر از یک سال قبل از آن این دو شرکت، گوشی Nexus S را همراه با اندروید نان زنجبیلی ارائه کرده بودند.

android-history-32ساندویچ بستنی یا Ice Cream Sandwich را می‌توان بی شک بزرگترین تغییر اندروید در حوزه گوشی‌های هوشمند به شمار آورد

ساندویچ بستنی یا Ice Cream Sandwich را می‌توان بی شک بزرگترین تغییر اندروید در حوزه گوشی‌های هوشمند به شمار آورد.

البته بسیاری از قابلیت‌های جدید آن و طراحی اجزایش در زمان اندروید شانه عسل آغاز شد، دارای دکمه‌های مجازی است و تم رنگی آن از سبز به آبی گراییده شده است. از این گذشته به خوبی از ویجت‌ها و قابلیت چند وظیفه‌ای پشتیبانی می‌کند و قابلیت نمایش بندانگشتی لیست برنامه‌های باز به آن اضافه شده است.

کاربران همیشگی اندروید با فونت‌های بکار گرفته شده در این سیستم‌عامل به خوبی آشنایی دارند. گوگل برای ارائه حس بهتر به کاربرانش در این نسخه از فونت تازه‌ای با نام Roboto استفاده کرده است که قرار است به خوبی با صفحات نمایش با کیفیت امروزی همراه شد و به قول ماتیاس دوآرت (Matias Duarte)، مدیر طراحی پروژه‌ اندروید، «حس بهتر آزادی و حجم بالای اطلاعات موجود را به کاربران ساندویچ بستنی ببخشد».

android-history-26-mo-40

یکی از خصوصیات ویژه‌ی اندروید همان پنجره‌ی اعلانات است که با وجود تغییر و بروزرسانی در طراحی هنوز یکی از ویژگی‌های مهم این سیستم عامل به شمار می‌رود. در نسخه‌های پیشین کاربر تنها می‌توانست کلیه اطلاع‌رسانی‌های نمایش داده شده را پاک کند، در حالی که در این نسخه می‌تواند موارد دلخواه را پاک کرده یا اینکه کلیه آنها را از صفحه حذف کند.

گوگل خیلی بی سر و صدا مشغول بهبود صفحه کلید مجازی خود از زمان ارائه در نسخه کیک یزدی به بعد بود و در حقیقت می‌توان این مورد را یکی از مهمترین پیشرفت‌های نسخه ساندویچ بستنی به حساب آورد. طراحی فیزیکی و قالب کلیدها تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است، اما اقدامات اصلاحی به خصوص در زمینه غلط یاب متن و پیشرفت در زمینه هوش مصنوعی و ارائه پیشنهاد لغات است. از این پس بود که وارد کردن متن، پشتیبانی از کلیپ‌بورد و کیفیت صفحه کلید مجازی اینچنین پیشرفته شد و مانند سایر برنامه‌های مشابه در بازار گردید.

android-history-27

برخی دیگر از قابلیت‌های تازه‌ی این نسخه از سیستم عامل اندروید عبارتند از:

ارتقای صفحه خانگی:

همانطور که اشاره شد، صفحه خانگی بسیاری از قابلیت‌های نسخه شانه عسل را در خود دارد و قابلیت‌های دیگری به آن اضافه شده است. از این پس می‌توان به سادگی و با کشیدن و رها کردن آیکون‌ها بر روی هم یک پوشه‌ی جدید ایجاد نمود. صفحه خانگی حتی دارای یک کادر ویژه برای موارد دلخواه است که به Favorites Tray معروف است.

میانبر برنامه‌های تلفن و مرورگر به طور دائمی به پایین صفحه متصل شده است. کادر مزبور نیز به کاربر اجازه می‌دهد تا میانبر برنامه‌های دلخواه را به آن منتقل کند. (که این میانبرها می‌تواند شامل برنامه‌های Phone ،People، پیام‌رسان (Messaging)، مرورگر با هر مورد دیگری باشد).

قابلیت Android Beam:

پشتیبانی از فناوری NFC پس از عرضه نسخه‌ی نان زنجبیلی و گوشی Nexus S بسیار چشمگیر شد اما به جز برنامه Google Wallet مورد کاربردی و عملی دیگری را نمی‌توان در این بین برشمرد که بتواند از چنین قابلیت‌هایی بهره ببرد. در این بین ICS نظر به تغییر این رویه دارد و به همین منظور قابلیت Android Beam را اضافه کرده است که به دو گوشی دارای چنین برنامه‌ای اجازه می‌دهد تا انتقال داده‌ها را به سادگی انجام دهند.

قفل تشخیص چهره:

علاوه بر قفل‌های الگویی و کلمه عبور که بر روی گوشی‌های اندرویدی قبلی نیز موجود بود، اندروید 4.0 قابلیت جدید قفل چهره را نیز ارائه کرده است، که در آن از دوربین مکالمه تصویری برای تشخیص چهره مالک گجت استفاده می‌شود. این یکی از جدیدترین قابلیت‌های اندروید ساندویچ بستنی است که بر امنیت استفاده از این گوشی‌ها افزوده است.

تحلیل میزان استفاده از پهنای باند:

android-history-28

همانطور که اندروید نان زنجبیلی مصرف بهینه انرژی باتری را مد نظر داشت، در اندروید 4.0 نیز همین اتفاق برای استفاده از پهنای باند صورت گرفته است. بدین ترتیب کاربر قادر خواهد بود تا میزان مصرف پهنای باند هر یک از برنامه ها را به صورت منفرد یا کلی تحلیل نموده و زیر نظر بگیرد.

برنامه‌ی جدید تقویم و مدیریت ایمیل:

برنامه‌ جیمیل در اندروید 4.0 با بازطراحی مواجه شده و تجربه‌ی تازه‌ای را به کاربر خود اهدا می‌کند، از این پس این برنامه‌ از قابلیت Action Bar پشتیبانی خواهد کرد. برنامه تقویم (Calendar) نیز برای نخستین بار رویکردی یکپارچه را در پیش خواهد گرفت که برای افرادی که به دنبال استفاده از چندین حساب کاربری در یک برنامه هستند گزینه‌ی خوب و قابل قبولی است.


 

نسخه 4.1 یا «آبنبات پاستیلی»

گوگل در نشست I/O سال 2012 از نسخه 4.1 سیستم عامل اندروید خود پرده برداری کرد. قابلیت‌های این نسخه نیز بسیار فراتر از آن عدد 0.1 است و می‌توان به نسبت نسخه ساندویچ بستنی ویژگی‌های بسیار بیشتری را در آن یافت. آبنبات پاستیلی یا Jelly Bean را می‌توان بازتعریف استراتژی گوگل در بازار تبلت‌ها دانست چرا که این نسخه از اندروید بر روی تبلت Nexus 7 ایسوس نصب شده است. از سوی دیگر با طراحی مجدد اجزای گوناگون، این آبنبات پاستیلی خوشمزه می‌تواند ارائه‌گر تجربه‌ی جدیدی به کاربران باشد.

android-history-30-mo-41

آبنبات پاستیلی یا Jelly Bean را می‌توان بازتعریف استراتژی گوگل در بازار تبلت‌ها دانست چرا که این نسخه از اندروید بر روی تبلت Nexus 7 ایسوس نصب شده است

بیایید نیم نگاهی به این نسخه از سیستم‌عامل موبایل گوگل بیاندازیم و از صفحه‌ی خانگی بررسی را آغاز کنیم. در این بخش به نظر نمی‌رسد که تغییر محسوسی وجود داشته باشد، اما با نگاهی موشکافانه درمی‌یابیم که بهینه سازی‌هایی صورت پذیرفته است. (نشانگر ماوس را برروی تصویر بالا نگه دارید!) از این گذشته گوگل مدعی است که قابلیت‌های بصری و لمسی این سیستم عامل را با بکارگیری واحد گرافیک سه‌گانه ارتقا داده و بدین ترتیب بازنگاری کلیه تصاویر گرافیکی را به 16 میلی ثانیه تقلیل داده است. این برنامه در جهت حرکت نرم و روان در بین منو‌ها و صفحات صورت پذیرفت، به «پروژه کَره» معروف شد. از این گذشته آنها مدعی انجام تغییرات مثبتی در بخش لمسی و ورود اطلاعات دستگاه هستند. از زمان ارائه اندروید، کارایی این سیستم عامل همیشه از نظر بخش لمسی عقب‌تر از iOS اپل بوده است، اما به نظر می‌رسد که گوگل می‌کوشد تا این اختلاف را از بین ببرد.

android-history-29

Google Now ویژگی بسیار مهمی است در نسخه ۴.۱ اندروید معرفی شد

بی‌شک Google Now یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بلندپروازی‌های گوگل است. اندروید هم‌اکنون به عنوان یک پلتفرم کامل محسوب می‌شود که قادر به پردازش انواع داده‌ها، زمانبدی امور، مکان، زمان و... است.

این سیستم عامل همچنین با بهره از زبان طبیعی برای جستجوهای خود و استفاده از طبیعی‌ترین سیستم گفتار به متن موجود بیشترین کارایی را به کاربران خویش بخشیده است. با آبنبات پاستیلی، برای نخستین بار کاربر حتی می‌توانند به صورت آفلاین نیز از قابلیت گفتار به متن بهره ببرد و این بدان معنی است که دیگر برای این منظور نیازی به اتصال به شبکه اینترنت نیست.

از دیگر قابلیت‌های اندروید 4.1 (آبناب پاستیلی) می‌توان به این موارد اشاره کرد:

بازطراحی فونت Roboto:

فونت خاص و زیبای اندروید که نخستین بار در اندروید 4.0 به کار گرفته شد دوباره دست‌خوش تغییر شده است. طراحی جدید آن در کل این رابط گرافیکی به کار گرفته شده است و برای نمونه در بخش Google Now از فونت ایتالیک آن استفاده می‌شود که حس تازه‌ای را به کاربر هدیه می‌کند.

توسعه و دستورپذیری بخش اعلانات:

سالها است که اندروید بهترین و انعطاف‌پذیرترین بخش اعلانات را داشته است که در اندروید 4.1 شاهد تقویت و کارایی بیش از پیش آن هستیم. بدین ترتیب توسعه دهندگان قادر به ایجاد بخش اعلاناتی پویا هستند که می‌تواند توسعه یافته و اطلاعات بیشتر و کنترل بالاتری را حتی بدون گشودن نرم‌افزارها در اختیار کاربر قراردهد. بخش اعلانات را می‌توان به صورت برنامه به برنامه نیز پیش‌برد، قابلیت کاربردی که نخستین بار در iOS 5 اپل از آن پرده‌برداری شد.

انعطاف‌پذیری ویجت‌ها:

قابلیت تغییر اندازه‌ی ویجت‌های صفحه خانگی نخستین مرتبه در اندروید 3.1 ارائه شد و این قابلیت در آبنبات پاستیلی بسیار توسعه یافته و کاربردی‌تر شد، به گونه‌ای که می‌توان آن را به صورت پویا تغییر اندازه داد. در این نسخه کاربر می‌تواند چندین ویجت‌ را در یک صفحه‌ جای دهد، چرا که با اضافه شدن ویجت جدید سایز کل ویجت‌های درون صفحه کوچک می‌شود تا فضای کافی به وجود آید. این قابلیت برای آیکون‌ها وجود ندارد.

پیش‌بینی متون:

تاکنون گوگل صفحه کلید مجازی اندروید را در هر نسخه از این سیستم عامل با تغییرات بسیار همراه کرده است. موضوعی که در اغلب گوشی‌ها به چشم نخورده است چرا که OEMها یا همان شرکای سخت‌افزاری نسخه تغییر یافته‌ی خود را بر بستر گجت منتشر می‌کنند. این بار، رویکرد اصلاحی متون تایپ شده از تشخیص غلط املایی کلمات به پیش بینی آنها معطوف شده است، قابلیتی که قرار است در گوشی‌های بلک‌بری 10 نیز باشد. حال صفحه کلید اندروید نیز می‌کوشد تا با بررسی نوشته‌های شما در مدتی خاص با بهره از قابلیت هوش مصنوعی، کلمات بعدی که در ذهن شما وجود دارد را حدس زده و در نوشتن متون یاری‌تان کند.


 

اندروید 4.2 با همان نام آبنبات پاستیلی

گوگل به همراه تلفن نکسوس ۴ و تبلت نکسوس ۱۰ از سیستم‌عامل اندروید 4.2 نیز پرده برداری کرد. گوکل اندروید 4.2 را «طعم تازه‌ای از آبنبات پاستیلی» می‌نامد و دلیل آن هم شباهت زیاد این نسخه نسبت به اندروید 4.1 است. اما این بدین معنی نیست که اندروید 4.2 فاقد قابلیت‌های اساسی و تازه است. در ادامه لیستی از قابلیت‌های جدید اندروید 4.2 را مشاهده می کنید:

اتصال بی‌سیم به تلویزیون از طریق Miracast

مهمترین قابلیت تازه اندروید ۴.۲، پشتیبانی از Miracast است، یک استاندارد برای پروتوکل نمایش وای‌فای که به ابزارهای تازه مانند نکسوس ۴ اجازه می‌دهد تا صدا یا تصویر را به تلویزیون منتقل و در آن پخش کنند. جعبه‌های Miracast برای تلویزیون‌های معمولی وجود دارند و کاربر می‌تواند با خرید آنها ارتباط بین تلفن و تلویزیون را برقرار کند. انتظار می‌رود گوگل این جعبه ها را با قیمت ۹۹ دلار وارد بازار کند. خوشبختانه قرار است به زودی تولیدکنندگان تلویزیون‌ها، سیستم Miracast را در درون محصولات خود جای دهند تا ارتباط بین تلفن و تلویزیون بدون نیاز به جعبه اضافی میسر شود. ال‌جی از همین الان متعهد شده که تلویزیون‌های تولیدی سال ۲۰۱۳ خود را با Miracast روانه بازار کند. این فناوری در اندروید ۴.۲ و برروی تلفن نکسوس ۴ به خوبی عمل می‌کند. به کمک این فناوری کاربر می‌تواند نرم ‌افزار و بازی‌های مورد علاقه خود را برروی صفحه نمایش بزرگ‌تر تلویزیون اجرا نموده و از آن لذت ببرد.

ژست‌های تازه کی‌برد

اندروید ۴.۲ از ژست‌های تایپی تازه‌ای در کی‌برد بهره می‌برد. شما تنها کافی‌ است تا انگشت خود را برروی حروف کلمه مورد نظر خود بکشید، تا سیستم‌ کلمه مورد نظر شما را تشخیص دهد. همانطور که حتما حدس زده‌اید این قابلیت کاملا شبیه به آن چیزی است که پیش‌تر در کی‌برد Swype مشاهده کرده بودیم. علاوه بر این صفحه‌کلید اندروید ۴.۲ بصورت خودکار کلمات مکمل را نیز پیشنهاد می‌دهند. به عنوان مثال شما وقتی با کشیدن انگشتان خود برروی حروف، کلمه Good را تایپ می‌کنید کلمه Morning نیز پیش‌بینی شده و به شما پیشنهاد می‌شود.

n10-pdp10-chrome super wide

عکاسی پاناروما

در نسخه جدید اندروید، حالت پاناروما با نام Photo Sphere اضافه شده است. دوربین به شما کمک می‌کند تا عکس‌های پشت سرهم و مرتبط با هم را گرفته تا یک عکس پاناروما خلق شود. این کار به آسانی هر چه تمام‌تر انجام می‌شود. نتیجه پاناروما نیز در یک عکس مسطح قابل مشاهده خواهد بود.

n4-pdp05-camera verge super wide

استفاده چندکاربر از یک تبلت

بالاخره در اندروید ۴.۲ قابلیت پشتیبانی از چند کاربر اضافه شده است، تا بتوانیم بصورت چندنفره و اشتراکی از یک تبلت استفاده کنیم. به این ترتیب هر کاربر نرم‌افزار و اطلاعات شخصی خود را خواهد داشت. گوگل این سیستم را به خوبی پیاده کرده و همه چیز را با دقت در نظر گرفته است. به عنوان مثال اگر یک کاربر یک نرم‌افزار را دانلود کرده باشد، کاربر دیگر مجبور به دانلود مجدد آن نرم‌افزار نیست و براحتی می‌تواند نرم‌افزار دانلود شده را نصب کند. حتی نتایج بازی‌ها نیز برای هر کدام از دو کاربر متفاوت است، مثلا اگر یک کاربر، مراحل مختلف یک بازی را طی کرده باشد، کاربر دیگر نمی‌تواند از امتیاز کاربر اول استفاده نموده و بازی را ادامه دهد.

نکته جالب دیگر در سیستم چندکاربره این است که اگر یک نرم‌افزار را در پس‌زمینه اجرا نموده و سپس با کاربر دیگر لاگین کنید، نرم‌افزار اجرا شده در اکانت کاربر اول به کار خود ادامه می‌دهد، به عنوان مثال اگر دانلود یک فایل را در اکانت کاربر اول شروع کنید و سپس با اکانت دیگری لاگین کنید، عملیات دانلود در پس زمینه ادامه می‌یابد.

از دیگر بهبود‌های قابل ذکر در اندروید ۴.۲ می‌توان به حالت Daydream که شبیه اسکرین‌سیور عمل می‌کند یا قابلیت انجام دستورات، مستقیما در قسمت اطلاع‌رسانی‌ها، امکان بزرگنمایی در هر قسمت از صفحه، اضافه کردن ویجت‌ها در صفحه قفل گوشی و دسترسی سریع به دوربین از طریق صفحه قفل اشاره کرد.

به نظر شما آینده‌ی اندروید چگونه خواهد بود؟ باید منتظر بود و دید که آیا این سیستم‌عامل محبوب می‌تواند رقبا را از صحنه خارج کند یا نه. شرکت گوگل هنوز اطلاع دقیقی درباره‌ی قابلیت‌هایی که برای اندروید بعدی در نظر گرفته اعلام نکرده است، اما آنچه که مشخص است آنکه اندروید می‌کوشد تا حوزه‌ی نفوذ خود را بیش از پیش گسترش داده و در انواع بیشتری از گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها جای گیرد. موردی که روی کاغذ عملی خواهد بود اما آیا در واقعیت نیز چنین خواهد شد؟ نظر شما چیست؟


 

اندروید 4.3 آبنبات پاستیلی

android-43-1

اندروید 4.3 به بهانه معرفی نسل دوم نکسوس 7 که با همکاری ایسوس تولید شده‌ بود معرفی گردید. اندروید 4.3 تغییرات اساسی را ارائه نمی‌داد و فقط چندین بهینه‌سازی در عملکرد سیستم عامل و تعداد محدودی ویژگی جدید در رابط کاربری را شامل می‌گردید.

android-43-2اندروید 4.3 آبنبات پاستیلی در روز ۲۴ جولای ۲۰۱۳ بر روی نکسوس 7 دوم معرفی گردید. این بروزرسانی فقط شامل برخی ویژگی های جزئی نسبت به نسخه قبلی اندروید است. پشتیبانی از چند کاربر با پروفایل‌های کاملا مجزا یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های اندروید 4.3 است.

گوگل مدت‌ها بود که سعی می‌کرد، تجربه بازی بر روی تبلت‌ها را بهبود بخشد و نسخه 4.3 آبنبات پاستیلی گامی مهم در این راستا محسوب می‌گشت، چرا که این سیستم عامل توان پشتیبانی از استاندارد گرافیکی OpenGL ES 3.0 (یک موتور نرم‌افزاری پیشرفته برای بازی) را با خود به همراه داشت. پس از این بود که اپل نیز پس از مدت کوتاهی با بروزرسانی سیستم عامل iOS، پشتیبانی از این موتور نرم‌افزاری را به دستگاه‌های خود اضافه کرد تا همچنان در صنعت بازی همراه، یکه‌تاز میدان باشد.

سایر قابلیت‌های اندروید 4.3 عبارتند از پشتیبانی از TRIM برای بهبود مدیریت منابع حافظه، بلوتوث هوشمند برای استفاده بهینه‌تر از لوازم جانبی کم مصرف، سیستم صوتی Virtual Sorround، شماره‌گیر هوشمندتر که شماره مدنظر کاربر را پیش‌بینی می کند و سرویس مکان‌یابی مبتنی بر Wi-Fi بهینه‌تر.

اندروید 4.3 در واقع پروژه تکمیل و تصحیح آبنبات پاستیلی بود که بهترین تجربه استفاده از اندروید آبنبات پاستیلی را بر روی دستگاه‌های مختلف ارائه می نمود.


 

اندروید 4.4 کیت‌کت

android-44-1

اکتبر ۲۰۱۳ زمان معرفی نسخه کاملا جدید و متفاوتی از سیستم عامل خوشمزه اندروید بود. کیت‌کت به همراه گوشی فوق‌العاده قدرتمند نکسوس ۵ معرفی گردید و این اولین باری بود که با همکاری یک برند دیگر، اندروید جدید خود را نام‌گذاری می‌نمود.

android-44-2نستله، تولیدکننده بیسکوئیت‌های کاکائویی مشهور کیت‌کت به همکاری با گوگل پرداخت و این دو شرکت کمپین‌های تبلیغاتی مشترک بسیاری را نیز برپا نمودند.

اندروید 4.4 مهم‌ترین تحول در ظاهر رابط کاربری سیستم عامل اندروید از زمان ارائه اندروید 4 ساندویچ بستنی، محسوب می‌شد. تم آبی رنگی که در نسخه‌های مختلف آبنبات پاستیلی شاهد آن بودیم به رنگ سفید تغییر کرده بود. آیکون‌ها بزرگ‌تر شده و نوار اطلاع‌رسانی‌ها و دکمه‌های لمسی کنترلی نیز از پس‌زمینه‌ای شفاف بهره می‌بردند. اپلیکیشن SMS حذف شده و وظیفه دریافت و ارسال پیام کوتاه بر عهده اپلیکیشن پیام‌رسان Hangouts قرار داده شده بود. امکان انتخاب اپلیکیشن‌های دیگر به عنوان کلاینت پیامک‌ها نیز امکان‌پذیر بود.

فونت Roboto به کار رفته در اندروید کیت‌کت بازطراحی شده و ظاهری مدرن‌تر را پیدا کرده بود. منوی اپلیکیشن‌ها دچار تغییرات بنیادین شده بود و از همه مهم‌تر Google Now با صفحه خانه اندروید یکپارچه شده بود.

کیت‌کت سیستم عاملی سریع‌تر و بهینه‌تر بوده که مصرف منایع در آن به شکل بهتری صورت می پذیرد

گوگل می‌گوید که «با اندروید کیت‌کت به دنبال ارائه تجربه کاربری عالی برای همه» است.

android-44-3قابلیت‌های اندروید 4.4 کیت‌کت در استفاده بهینه و حداقلی از منابع سخت‌افزاری منجر به تشویق بیشتر تولیدکنندگان دستگاه‌های اندرویدی برای بروزرسانی دستگاه‌های قدیمی به اندروید کیت‌کت می‌شود. این مهم‌ترین اقدام گوگل برای حل مشکل بروزرسانی در دستگاه‌های اندرویدی است و انعطاف‌پذیری بالای اندروید کیت‌کت می‌تواند سرآغازی بر پایان مشکل بروزرسانی در اندروید باشد.

اندروید کیت‌کت مجهز به بک ویرایشگر تصویر قدرتمند است که دارای چندین فیلتر پیش‌فرض بوده و امکانات کاربردی زیادی را ارائه می نماید. همچنین تنظیمات حریم خصوصی که از زمان معرفی نسخه 4.3 به اندروید اضافه شده بود در نسخه 4.4 حذف شده است.

مهم‌ترین ویژگی‌های اختصاصی اندروید 4.4 کیت‌کت عبارتند از: یکپارچه شدن Google Now با صفحه خانه، شماره‌گیر هوشمند کاملا جدید که بر اساس نیازهای کاربر تنظیم می‌شود، اپلیکیشن‌های تمام صفحه به لطف نوار اطلاع‌رسانی و نوار کنترل شفاف، اپلیکیشن یکپارچه هنگ‌اوت برای تمام پیام‌رسانی‌ها، اپلیکیششن‌های «ساعت» و «دانلودها»ی بازطراحی شده، کیبورد جدید و پشتیبانی از Emoji ها و شکلک‌ها، بهینه‌سازی‌هایی در امکانات و بهره‌وری دستگاه‌های اندرویدی (مثل اضافه شدن اپلیکیشن Quicoffice و قابلیت‌های جدید Play Books و Play Newsstand) و پشتیبانی از عکاسی +HDR.


 

اندروید 5 آبنبات چوبی

نوامبر ۲۰۱۴ نسخه نهایی اندروید آبنبات چوبی معرفی شد و کمتر از یک ماه بعد، یعنی دسامبر اولین تلفن‌ها، یعنی سری نکسوس و موتورولا به نسخه جدید اندروید بروزرسانی شدند. همزمان با معرفی اندروید 5، تلفن نکسوس 6 ساخت موتورولا و تبلت نکسوس 9 ساخت اچ‌تی‌سی نیز معرفی شدند.

تغییرات ظاهری انقلابی

اندروید آبنبات چوبی یک نسخه انقلابی از سیستم عامل موبایل گوگل بود. اصلی‌ترین این تغییرات مربوط به طراحی رابط کاربری و به کارگیری زبان طراحی جدیدی تحت عنوان طراحی متریال بود. زبان طراحی جدید ساده، تخت و جسورانه بود. تقریبا می‌توان گفت که این سبک طراحی یک نسخه گوگلی از سبک جانی آیو در طراحی iOS 7 است. گوگل نشان داد که چندان با اسکئومورفیسم (شبیه‌سازی سه‌بعدی اشیا واقعی در فضای مجازی) موافق نیست. دوئارته، طراح نرم‌افزار گوگل معتقد است که تخت کردن رابط کاربری به تنهایی نمی‌تواند یک استراتژی قلمداد شود. هدف نهایی ارائه بهتر محتوا است و در این راه طراحی تخت فقط یک تاکتیک است. بر همین اساس، تیم طراحی گوگل، یک زبان طراحی جدید برای رابط کاربری اندروید آبنبات چوبی خلق کرد که «طراحی متریال» نام دارد.

اندروید آبنبات چوبیاز دیگر تغییرات ظاهری می توان به تغییر شکل دکمه‌های کنترلی اشاره کرد. این دکمه‌ها همان طور که در تصویر روبرو مشاهده می کنید به اشکال ساده مربع، دایره و مثلث تغییر کرده‌اند. وقتی شما در اندروید نسخه ۴ به بالا آیکان اپلیکیشن‌ها را بر روی هم می‌کشید تا یک گروه بسازید، آنها به صورت مورب پشت سر هم نمایش داده می‌شوند. در نسخه 5 این اپ‌ها به جای این که به صورت مورب نمایش داده شوند به صورت کاملا عمودی در یک صف قابل مشاهده‌اند.

بازطراحی نوار اعلانات و صفحه قفل

در نسخه آبنبات چوبی اندروید، تنظیمات سریع و همچنین ظاهر نوار اطلاع‌رسانی ها و تنظیمات سریع به کلی تغییر کرده است. دیگر خبری از ژست دو انگشتی نیست! در صورتی که انگشت خود را از بالای صفحه به سمت پایین بکشید نوار نوتیفیکیشن‌ها مواجه خواهید شد. برای دسترسی به منوی تنظیمات سریع باید یک بار دیگر منو را به سمت پایی لمس کنید تا در زیر اطلاع‌رسانی‌ها تنظیمات مهم را مشاهده کنید.

تم رنگی این بخش از مشکی به طوسی و سبز تغییر کرده و برخی از المان‌های آن مثل اسلایدر نور صفحه نیز به رنگ سبزآبی یا Cyan درآمده‌اند. وقتی نوار اطلاع‌رسانی‌ها را به سمت پایین می‌کشید در سمت چپ بالا ساعت و در سمت راست بالا نیز تصویر حساب گوگل خودتان و در کنارش نشانگر باتری، نشانگر شبکه و سایر تنظیمات در صورت روشن بودن (مثل وای‌فای، بلوتوث، آلارم و...) را مشاهده می‌کنید. نوتیفیکیشن‌ها با پس زمینه سفید نمایش داده می‌شوند و می‌توانید برخی عملیات را همچون نسخه‌های قبلی از طریق آن نوار روی آنها اعمال کنید. مثلا می‌توانید اطلاع‌رسانی پیغام‌ها هنگ‌اوت و پیامک‌ها را به تعویق بیاندازید یا ایمیل وارده را آرشیو کرده یا پاسخ دهید.

اندروید ابنبات چوبی

در صورتی که انگشت خود را دوباره به سمت پایین بکشید منوی تنظیمات سریع نمایان می‌شود. در نسخه‌های قبلی مثلا برای فعال کردن وای‌فای، باید آن را لمس کرده و نگه می‌داشتیم و برای دسترسی به منوی تنظیمات مرتبط با آن کافی بود صفحه را لمس کنیم. در طراحی جدید این بخش دربالا سمت چپ علامت وای‌فای و در زیر آن کلمه Wi-Fi مشاهده می‌شود. در صورتی که علامت وای‌فای را لمس کنید، این قابلیت فعال شده و در صورتی که کلمه Wi-Fi را لمس کنید وارد تنظیمات وای‌فای می‌شود. در کنار آن همین موضوع را برای بلوتوث شاهد هستیم.

در بالای تنظیمات یک اسلایدر برای نور صفحه وجود دارد که از طریق آن کاربر می‌تواند روشنایی نمایشگر را به سرعت تنظیم کند. در نسخه‌های قبلی اندروید اگر قابلیت Auto Brightness را فعال می‌کردید دیگر کنترلی روی روشنایی نمایشگر نداشتید و دستگاه به صورت خودکار بر اساس نور محیط، نور صفحه نمایش را تنظیم می‌کرد. اما حالا در نسخه جدید گوگل این قابلیت را با ویژگی جدید دیگری به نام Adaptive Brightness جایگزین کرده است. با این قابلیت همچنان بر اساس نور محیط، روشنایی تصویر نیز تغییر می‌کند، ولی حالا کاربر می‌تواند از طریق اسلایدری که به آن اشاره شد کمی سطح روشنایی تصویر را حتی در حالت Adaptive تغییر دهد.

یکی از عمده‌ترین تغییرات در اندروید آبنبات چوبی مربوط به صفحه قفل است. در صفحه قفل جدید دیگر خبری از ویجت‌ها نیست. در وسط این صفحه ساعت و تاریخ روز را مشاهده می‌کنید. در نوار بالایی سمت چپ نام اپراتور و در سمت راست همان جزئیات ذکر شده در بخش نوار اطلاع‌رسانی قابل مشاهده‌اند. در پایین صفحه قفل در گوشه سمت چپ علامت گوشی تلفن را مشاهده می‌کنید. این بدان معنا است که اگر این صفحه را به سمت راست بکشید، شماره‌گیر اجرا می‌شود. در سمت مقابل، در گوشه سمت راست نیز علامت دوربین مشاهده می‌شود. این نیز بدان معناست که وقتی صفحه نمایش تلفن‌تان قفل است اگر آن را به سمت چپ بکشید اپلیکیشن دوربین اجرا می‌شود. در وسط نیز علامت قفل را مشاهده می‌کنید. با لمس صفحه قفل و کشیدن آن به سمت بالا قفل صفحه باز می‌شود.

 کیبورد جدید

اندروید ابنبات چوبی

کیبورد این بار تغییرات جزئی را تجربه نمی‌کند و می‌توان گفت که به طور کلی ظاهر آن تغییر نموده است. شما حالا با یک صفحه تخت طوسی متمایل به سبز روبرو هستید که حروف روی آن نوشته شده‌اند و دکمه‌ها از هم جدا نیستند. پشتیبانی کامل از زبان فارسی در آن مثل گذشته (از اندروید ساندویچ بستنی به بعد) وجود دارد و تایپ کردن با آن بسیار راحت است.

بازطراحی منوی تنظیمات

اندروید ابنبات چوبی

منوی تنظیمات از رنگ مشکی به رنگ سفید تغییر کرده و نوشته‌ها و آیکان‌ها با رنگ‌های سبزآبی و طوسی نمایش داده می‌شوند. بی‌شک ترکیب رنگ جدید اندروید نسبت به گذشته بسیار جذاب‌تر و زیباتر است. جز این تغییرات ظاهری خود منو چندان تغییری را شاهد نبوده و بیشتر تغییرات در داخل بخش‌های مختلف اعمال شده است.

Overview

با فشردن دکمه لمسی Recent apps اسکرین‌شاتی از اپلیکیشن‌ها به شکلی جدید نمایش داده می‌شوند. اپلیکیشن‌ها همچون تب‌های باز در مرورگر کروم اندروید به صورت برگه‌هایی جدا از هم نمایش داده می‌شوند که می‌توان در بین آنها حرکت کرده و اپ مورد نظر را دوباره باز کرد. گوگل علاوه بر نحوه نمایش اپلیکیشن‌های اخیرا باز شده، نام دکمه مربوط به آن را نیز از Recent Apps به Overview تغییر داده که نام بامسماتری است. برای بستن اپلیکیشن‌ها نیز کافی است همچون گذشته آنها را به طرفین بکشید. البته در نسخه جدید یک علامت ضربدر در گوشه سمت راست بالای این برگه‌ها نیز مشاهده می‌شود که با لمس آنها اپلیکیشن مربوطه بسته می‌شود.

Interruptions

اندروید آبنبات چوبی

قابلیت Interruptions که پیش‌تر در آیفون با نام Do not disturb شاهد آن بودیم در نسخه جدید اندروید وجود دارد. در نسخه پیش‌نمایش، این قابلیت با همان نام Do not disturb و به شکلی دیگر معرفی شده بود، اما به نظر می‌رسد گوگل هم از نام‌گذاری و هم از نحوه عملکرد این اپلیکیشن پشیمان شده و آن را تغییر داده است. در این بخش از طریق منوی تنظیمات صدا و اطلاع‌رسانی در دسترس است. شما می‌توانید در تنظیمات مشخص کنید که همه اطلاع‌رسانی‌ها بلاک شوند. همچنین می‌توانید استثناهایی همچون پیام ورودی از شخصی خاص را نیز برای آن تعریف کنید. همچنین می‌توانید تنظیم نمایید که این قابلیت به طور خودکار هر شب یا فقط بعضی شب‌های هفته از ساعتی خاص تا ساعتی دیگر فعال باشد.

خدانگهدار Dalvik... سلام ART

Dalvik یک ران‌تایم نوع JIT یا «کامپایل در زمان اجرا» است. در واقع بخشی از کد مربوط به اجرای اپلیکیشن در زمانی که کاربر درخواست اجرای آن را صادر می‌نماید کامپایل شده و اجرا می‌شود. طبیعتا در ران‌تایم‌های نوع JIT هم از منابع بیشتر استفاده می‌شود و هم به خاطر کامپایل کد اجرا، اپلیکیشن‌ها اندکی کندتر اجرا می‌گردند. در سوی مقابل ران‌تایم جدید اندروید، یعنی ART که مخفف Android Runtime است، قرار دارد. این ران‌تایم از نوع AOT یا «کامپایل پیش از زمان اجرا» است. ART در زمان نصب اپلیکیشن‌ها کل کد مربوط به آنها را کامپایل نموده و با ورود درخواست اجرای اپلیکیشن از سوی کاربر بدون نیاز به کامپایل کد اجرای اپلیکیشن، فقط آن را اجرا می‌کند. بدین ترتیب هم از منابع پردازشی کمتری استفاده می‌شود و هم سرعت اجرا اپلیکیشن‌ها افزایش می‌‌یابد، در نتیجه لگ و تاخیری را نیز شاهد نخواهیم بود. البته مسلما ران‌تایم ART در زمان نصب اپلیکیشن‌ها منجر به اشغال فضای بیشتری توسط آنها می‌شود.

حال به نظر می‌رسد ران‌تایم جدید به نسخه نهایی نزدیک شده و در اندروید آبنبات چوبی این ران‌تایم جایگزین Dalvik شده و باید برای همیشه با Dalvik Runtime خداحافظی کنیم.

عمر باتری بهتر

آبنبات چوبی

گوگل در نسخه جدید بالاخره قابلیت Power Saver پیشرفته را تعبیه کرده است. می‌توانید این قابلیت به صورت دستی فعال کرده یا برای آن تعریف کنید که وقتی شارژ باتری به یک سطحی (۲۰ تا ۵ درصد) رسید به صورت خودکار فعال شود. فعال شدن این قابلیت کمی بر روی قدرت پردازشی دستگاه شما تاثیر خواهد گذاشت و با اتصال تلفن به شارژر به صورت خودکار غیرفعال می‌شود.


 اندروید 5.1 آبنبات چوبی

مارس ۲۰۱۵ نسخه ۵.۱ آبنبات چوبی اندروید برای تلفن‌های نکسوس ارائه شد. گوگل در این نسخه به برخی قابلیت‌ها و تغییرات جزئی بسنده کرده و باگ‌های نسخه ۵.۰.۱ را برطرف کرده است. در ادامه به برخی تغییرات در این نسخه می‌پردازیم.

Interruptions و حالت سایلنت

android-51-3

اینتراپشن‌ها درنسخه 5 به اندروید اضافه شدند. این قابلیت که حالت پیشرفته‌ای از Do not disturb آیفون است، امکان تنظیمات و شخصی‌سازی‌های متنوع برای بی صدا کردن یا غیرفعال کردن گرفتن نوتیفیکیشن‌ها را به کاربر می‌دهد تا در زمان استراحت مزاحمتی برای او ایجاد نشود. در اندروید 5.1 این امکان به وجود آمده تا وقتی حالت Priority را انتخاب می‌کنید، مشخص کنید که تا زمان آلارم بعدی، تلفن در این حالت باقی بماند. یا مثلا می‌توانید ساعات و روزهایی که می‌خواهید تلفن و اطلاع‌رسانی‌های آن در حالت غیر فعال (downtime) باشد را انتخاب کرده و اعلام کنید تا پایان آن زمان، تلفن در حالت Priority یا None باقی بماند.

پنل اطلاع‌رسانی‌ها و تنظیمات سریع

android-51-1

با کشیدن انگشت از بالای نمایشگر به سمت پایین می‌توانید پنل تنظیمات سریع و نوتیفیکیشن‌ها را مشاهده کنید. این دو پنل که در نسخه‌های پیشین اندروید در دو صفحه مجزا قرار گرفته بودند، در نسخه 5 آبنبات چوبی به کلی متحول شده و در یک صفحه قابل  در دسترس قرار گرفتند. در نسخه جدید دیگر نیاز نیست برای وارد شدن به منوی تنظیمات وای‌فای یا بلوتوث انگشت خود را روی آیکان آنها نگه دارید و تنها با لمس فلشی که زیر آنها وجود دارد بدون آن که وارد بخشی مجزا شوید می‌توانید تنظیمات مربوطه را مشاهده کنید. در صورتی که بخواهید وارد تنظیمات جزئی‌تر شوید نیز می‌توانید گزینه More Settings را انتخاب کنید.

Screen Pinning

android-51-2

اسکرین پینینگ قابلیتی است که به کمک آن می‌توانید یک اپلیکیشن را پین کرده و تلفن‌تان را به دوستتان بدهید تا با آن کار کند. بدین صورت دیگر آن کاربر نمی‌تواند از صفحه مذکور خارج شده و در بخش‌های دیگر تلفن شما سرک بکشد، مگر آن که پین کد شما را داشته باشد. تغییرات جدید در این قابلیت این است که توضیحات مربوط به نحوه استفاده از آن بسیار کامل‌تر شده و همچنین وقتی صفحه‌ای را پین می‌کنید، دیگر دستگاه از شما درباره اطمینان از این کار سوال اضافی نمی‌پرسد.

پشتیبانی از دو سیم کارت

 یکی از عمده تغییرات نامحسوس به وجود آمده در اندروید 5.1 آبنبات چوبی، پشتیبانی آن از تلفن‌هایی با دو سیم کارت است. این بدان معنا است که توسعه‌دهندگان رام و کمپانی‌های تولیدکننده تلفن‌های اندرویدی دیگر نیازی به اعمال تغییرات خاص برای فعالسازی قابلیت پشتیبانی از دو سیم کارت ندارند و این سیستم عامل به صورت پیش‌فرض از این موضوع پشتیبانی می‌کند. شاید نکسوس بعدی با پشتیبانی از دو سیم کارت ارائه شود!

بهبود کیفیت صدای مکالمه

 از دیگر تغییرات به وجود آمده در اندروید 5.1 بهبود کیفیت صدای مکالمات صوتی است. این مورد در نکسوس 6 موتورولا بیش از سایر مدل‌ها نمود دارد و کاربران این تلفن پس از بروزرسانی به اندروید جدید به شکلی کاملا محسوس متوجه بهبود کیفیت مکالمات تلفنی‌شان خواهند شد.

اندروید 6 مارشمالو

گوگل یک هفته پس از معرفی نکسوس‌های جدید در تاریخ ۷ مهر ماه سال ۱۳۹۴، نسخه نهایی از اندروید ۶ را با نام مارشمالو معرفی کرد. این نسخه از سیستم عامل در ظاهر تغییراتی زیادی نسبت به اندروید ۵ آبنبات چوبی نکرده است اما تغییرات جزئی در راستای هوشمندتر شدن داشته است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین تغییرات خواهیم پرداخت.

عمودی شدن اسکرول در اپ دراور و اضافه شدن Favorite tray

vertical scroll

در جدیدترین نسخه از اندروید شاهد عمودی شدن اپ دراور هستیم. برخلاف گذشته که باید به صورت افقی در اپ دراور به دنبال اپلیکیشن مورد نظر خود می‌گشتید، حالا باید برای اجرای اپلیکیشن دلخواه به صورت عمودی در اپ دراور اسکرول کنید. همچنین نواری چهارتایی از اپلیکیشن‌های پراستفاده نیز به بالاترین ردیف اپ دراور اضافه شده است که چهار اپلیکیشن پراستفاده شما را به نمایش می‌گذارد تا هر بار نیاز به اسکرول در کل منوی اپلیکیشن‌ها نداشته باشید.

Google now on tap

این ویژگی جدید به شما اجازه می‌دهد تا در هر جایی که از سیستم عامل هستید، با انتخاب یک لغت یا عبارت و فشار و نگه داشتن انگشت بر روی دکمه‌ی هوم بدون نیاز به خروج از برنامه بتوانید لغت یا عبارت مورد نظرتان را جسنجو کنید. متاسفانه این سرویس هم‌اکنون در ایران قابل استفاده نیست.

امکان کم و زیاد کردن صدای بخش‌های مختلف به صورت جداگانه

volume

حالا دیگر اگر در هر بخش از سیستم عامل باشید با فشردن دکمه‌های کم و زیاد کردن صدا، به صدای تمامی بخش‌ها از جمله بخش زنگ هشدار، مدیا و سایر بخش‌ها دسترسی دارید و نیازی به مراجعه به منوی تنظیمات نخواهید داشت.

امکان تغییر آیکون‌های موجود در بخش نوار اعلانات

notification

یکی از ویژگی‌ها که جای خالی آن در نسخه‌های قبلی اندروید حس می‌شد نبود امکان تغییر آیکون‌ها در نوار اعلانات است. حالا می‌توانید با مراجعه به بخش System UI Tuner ترتیب این آیکون‌ها را به راحتی تغییر دهید یا آيکون‌های بدون کابرد را به کلی حذف کنید.

البته توجه داشته باشید که این بخش از منوی تنظیمات مخفی بوده و برای خارج کردن آن از حالت مخفی نیاز است که نوار اعلانات را به پایین آورده و دست خود را به مدت ۲ تا ۳ ثانیه بر روی آیکون منوی تنظیمات در بالاترین نقطه سمت راست نوار قرار دهید. این آیکون چند لحظه می‌چرخد و بعد از آن که بر روی آن کلیک کرده و وارد منوی تنظیمات شدید، بخش System UI Tuner را مشاهده خواهید کرد.

اضافه شدن پشتیبانی از حسگر اثر انگشت و اندروید پی به صورت پیش‌فرض

pay

با توجه به این که نکسوس‌های جدید مجهز به حسگر اثر انگشت شده‌اند، طبیعی است که بخش تنظیمات حسگر اثر انگشت به صورت پیش‌فرض در منوی تنظیمات قرار داشته باشد. به علاوه وجود این حسگر امکان بهره‌گیری از سرویس اندروید پی را نیز فراهم کرده است.

اضافه شدن قابلیت Doze برای بهبود مصرف باتری

این ویژگی برای افرادی که گوشی همراشان در حالت idle است بسیار کاربردی است. اندروید ۶ با بررسی دقیق، وقتی که گوشی شما به مدت زیادی بدون استفاده باشد، اپلیکیشن‌ها غیرضروری را بسته و گوشی را به حالت Sleep می‌برد. گوگل استفاده از این ویژگی را برای افزایش شارژدهی باتری بسیار موثر می‌داند.

امتیاز دهید
(99 رای‌)

برای ارسال نظر، باید عضو سایت باشید.

دیدگاه‌ها   

جواد ذکی زاده
452 23
لینک جواد ذکی زاده 1391-09-09 23:24
فقط می توانم بگم کفم برید واقعا حرف نداشت کلی چیز یاد گرفتم کلی هم چیز که بلد بودم یادم امد آقای ملک محمدی کارت حرف نداشت این مقاله رو اگر برای هر نسخه بروز کنید دیگه حرف نداره
Hadi A
119 22
لینک Hadi A 1391-09-10 15:16
گوگل خیلی خوب عمل کرده.
اندورید متن باز و رایگان هست.
کامپیوترهای ارزان قیمت مخصوص اندروید اومده.
کلی توسعه دهنده به سمت اندروید هجوم آوردند.
نسخه های خیلی خوبی از اندورید توو فروم های چینی گذاشتن.
یه سیستم عامل ویندوز یک شرکت روش کار میکنه، اما متن باز هارو نه تنها اون شرکت بلکه کل دنیا هم میتونن روش کار کنن و زود پیش رفت میکنه.
به نظرم در آینده ای نه چندان دور اندورید جای آبونتو رو میگیره و دعواها بر سر سیستم عامل های اندروید و ویندوز میشه.
امیرارسلان
50 57
لینک امیرارسلان 1391-10-29 14:26
اشتباه نکنید به نظرم دیگه ویندوز خیلی سنتی شده، درسته که هیچی جای ویندوز رو نمیتونه بگیره و کارکردهای غیرقابل انکار و دوست داشتنی این سیستم عامل برای همه ی ما مقدسه اما دیگه تو دهه ی اکنون در مقابل تحولات مبتنی بر گجت ها نمیتونه مثل سابق برگ برنده دستش باشه اون جدالی که شما ازش داری صحبت میکنی الان بین اندروید و آی او اس هست 8)
ghazanfar
19 22
لینک ghazanfar 1393-05-05 21:24
به نقل از امیرارسلان:
اشتباه نکنید به نظرم دیگه ویندوز خیلی سنتی شده، درسته که هیچی جای ویندوز رو نمیتونه بگیره و کارکردهای غیرقابل انکار و دوست داشتنی این سیستم عامل برای همه ی ما مقدسه اما دیگه تو دهه ی اکنون در مقابل تحولات مبتنی بر گجت ها نمیتونه مثل سابق برگ برنده دستش باشه اون جدالی که شما ازش داری صحبت میکنی الان بین اندروید و آی او اس هست 8)

تجربه حرف اولو میزنه درسته اندروید رو خیلی دوست دارم ولی تجربه اندروید کجا و تجربه ویندوز کجا؟
نظر شخصی من اینه اندروید در 4 یا 5 سال دیگه به طور کامل نابود میشه ! تعجب نکنید یکم فکر کنید؟ یه هویی اومده خوب از کار در اومده بعضی از مشکلاتو حل کرده از کجا معلوم 5 سال دیگه هم همین جور پیشرفت کنه ؟ هاا کی 3 سال پیش فکر میکرد اندروید بشه این ! خود شرکت گوگل هم به جرعت میتونم بگم همچین فکری نمیکرد ! حالا منم به همون دلیلی که یک هویی اومده میگم یک هویی هم میره !
BuBo
9 0
لینک BuBo 1394-01-24 14:10
به نقل از ghazanfar:
به نقل از امیرارسلان:
اشتباه نکنید به نظرم دیگه ویندوز خیلی سنتی شده، درسته که هیچی جای ویندوز رو نمیتونه بگیره و کارکردهای غیرقابل انکار و دوست داشتنی این سیستم عامل برای همه ی ما مقدسه اما دیگه تو دهه ی اکنون در مقابل تحولات مبتنی بر گجت ها نمیتونه مثل سابق برگ برنده دستش باشه اون جدالی که شما ازش داری صحبت میکنی الان بین اندروید و آی او اس هست 8)

تجربه حرف اولو میزنه درسته اندروید رو خیلی دوست دارم ولی تجربه اندروید کجا و تجربه ویندوز کجا؟
نظر شخصی من اینه اندروید در 4 یا 5 سال دیگه به طور کامل نابود میشه ! تعجب نکنید یکم فکر کنید؟ یه هویی اومده خوب از کار در اومده بعضی از مشکلاتو حل کرده از کجا معلوم 5 سال دیگه هم همین جور پیشرفت کنه ؟ هاا کی 3 سال پیش فکر میکرد اندروید بشه این ! خود شرکت گوگل هم به جرعت میتونم بگم همچین فکری نمیکرد ! حالا منم به همون دلیلی که یک هویی اومده میگم یک هویی هم میره !

خب شما این نابودی رو میتونی برای هر پلتفرمی پیش بینی کنی نه فقط اندروید، بعدم مگه ios و آیفون یهویی نیومد؟ همه گوشی میزدن یهو اون گوشی با اون سیستم عامل رو معرفی کرد.
این احتمال شما برای همه os ـها قابل پیش بینیه ولی به نظر من اگه وینفون بتونه یه انقلابی کنه موفق تر خواهد بود ولی نمیدونم این مایکی ها دارن چیکار میکنن.
درضمن شما وقتی اندروید داری ساپورت کامل از تعداد زیاید سرویس های بی نظیر گوگل و هماهنگی با هم رو داری. یهو رو هوا پیش بینی نکنید.
زوم این
70 5
لینک زوم این 1391-09-10 15:42
کف ما هم برید
محمدسیدصادقی
52 269
لینک محمدسیدصادقی 1392-02-24 18:56
چقدر اشغال بود :-x اجب اسم های مسخره ای روی ورژن هاش داشت ابنبات پاستیلی خخخخخخخ :lol: کیک یزدی :lol: خخخخخ مردم از خنده
بسه دیگه ورژن بعدی فکر کنم خرپلاستیکی باشه خخخخخخ :lol: شما رو چه به ای او اس برید خر پلاستیکی بخرید LOL
darksky
97 23
لینک darksky 1392-09-30 23:07
معلومه خیلی بهت فشار وارد شده شده....هه هه هه هه :P
هوراااا اندرویییییییییی ییییییییییییییی یییییید
shadi amini
65 25
لینک shadi amini 1392-10-01 01:05
به نقل از محمدسیدصادقی:
چقدر اشغال بود :-x اجب اسم های مسخره ای روی ورژن هاش داشت ابنبات پاستیلی خخخخخخخ :lol: کیک یزدی :lol: خخخخخ مردم از خنده
بسه دیگه ورژن بعدی فکر کنم خرپلاستیکی باشه خخخخخخ :lol: شما رو چه به ای او اس برید خر پلاستیکی بخرید LOL

پس بگو چرا سهم سیب گاز زده از بازار هی داره کمتر میشه، چون آیشیپا دارن میمیرن. آقا مطلب علمی کمتر بخونین لطفا اپل گناه داره.
محمد جواب
9 2
لینک محمد جواب 1394-01-29 18:38
مطمئنید کیک یزدی بود؟ کیک یزدی؟ یزد؟
من :|
گوگل :|
امریکا :|
یزد :)))))
SMART
33 2
لینک SMART 1393-09-18 17:08
به نقل از محمدسیدصادقی:
چقدر اشغال بود :-x اجب اسم های مسخره ای روی ورژن هاش داشت ابنبات پاستیلی خخخخخخخ :lol: کیک یزدی :lol: خخخخخ مردم از خنده
بسه دیگه ورژن بعدی فکر کنم خرپلاستیکی باشه خخخخخخ :lol: شما رو چه به ای او اس برید خر پلاستیکی بخرید LOL

اگه قیمت نجومی پرچمدارای اندرویدی مثه نوت 4 و مخصوصا z3 و m8 و g3 توجه کنید . هرگز این حرفو نمی زدین ، امان از غفلت و بی اطلاعی .
ali esmaili
31 4
لینک ali esmaili 1393-09-19 01:07
واقعا متاسفم برا کسایی که از ادب و اخلاق و احترام به بقیه هیچ بویی نبردن.اگر نظر میدید محترمانه باشه نه با الفاظی که شخصیتتون زیر سوال بره.
امید کریم زاده
6 1
لینک امید کریم زاده 1394-01-24 17:07
به نقل از محمدسیدصادقی:
چقدر اشغال بود :-x اجب اسم های مسخره ای روی ورژن هاش داشت ابنبات پاستیلی خخخخخخخ :lol: کیک یزدی :lol: خخخخخ مردم از خنده
بسه دیگه ورژن بعدی فکر کنم خرپلاستیکی باشه خخخخخخ :lol: شما رو چه به ای او اس برید خر پلاستیکی بخرید LOL

این ... فت ios بوده الکی عکس سامی زده رو پروفایلش تا اندرویدیا بهش منفی ندن
roham
2 0
لینک roham 1394-01-28 03:09
به نقل از محمدسیدصادقی:
چقدر اشغال بود :-x اجب اسم های مسخره ای روی ورژن هاش داشت ابنبات پاستیلی خخخخخخخ :lol: کیک یزدی :lol: خخخخخ مردم از خنده
بسه دیگه ورژن بعدی فکر کنم خرپلاستیکی باشه خخخخخخ :lol: شما رو چه به ای او اس برید خر پلاستیکی بخرید LOL

ادامه برادر
رزمنده
بسیجی
دیگه نمی دون مچی تایپ کنم
سپاهی
خوب منفی خوردیا
برو جلو
رکورد های دیگر در انتظارند
آرش
2 1
لینک آرش 1394-01-29 15:20
به نقل از محمدسیدصادقی:
چقدر اشغال بود :-x اجب اسم های مسخره ای روی ورژن هاش داشت ابنبات پاستیلی خخخخخخخ :lol: کیک یزدی :lol: خخخخخ مردم از خنده
بسه دیگه ورژن بعدی فکر کنم خرپلاستیکی باشه خخخخخخ :lol: شما رو چه به ای او اس برید خر پلاستیکی بخرید LOL

ببخشید که خوشتون نیومد :sad: میگیم اسمشو بزاره قاهره 1 قاهره 2 ، شهاب 1 شهاب 2 یا اصن چرا راه دور جماران 1 ;-) اپل آیفون که فکنم شما فنش باشید خیلی بیشتر شبیه خر پلاستیکیه که تو جیب میزاریش تا میشه :roll:
مهدی حریریان
2 0
لینک مهدی حریریان 1394-07-25 17:57
@محمد سید صادقی

دمت گرم فکر کنم رکورد منفی رو شکوندی
محمدsoney
9 68
لینک محمدsoney 1392-09-30 18:56
زومیت مطلب ترسناک نزاشتی حالا من میزارم برا بچه ها yahoo.seroosh.com/1391/07/02/احضار-جن-و-تسخیر-جن/ بچه ها برین تو ای سایت ولی نترسید من که جراتشو ندارم چون دیشب یکیشون عصبانی بود اومد اذیتم کرد یک هفته دنبال احضارشون هستم به خاطر همین دیشب اینقدر به فکرشون بودم اومدن صدا یخچالو با پنجره و پتومو کشیدن ولی نه کامل به قران قصم راست میگم.من باورشون نداشتم ولی الان دارم یا این روشو امتحان کنید javanegolestani.javanblog.ir/.../ بچه ها من میخوام امتحان کنم ولی شاید اینم ضرراتش ahmad-facebook-13.blogfa.com/post/3.اگه میخوایین ازتون دور باشن فقط به فکرشون نباشید چون این فکر شماست که اونارو جذب میکنه مراقب باشید به خدا راست میگم خیلیا رو میشناسم که این اتفاقات براشون افتاده من که دیشب بهم ثابت شد که واقعیته چجور بگم به خدا از ترس همون که نمردم خیلیه به فکرش نرید تا ساعت 3 بیدار نمونید و تنها نخوابید تا از ترس سکته نزنید اگه به فکرش نباشید مشکلی پیش نمیاد.
علی نظرزاده
17 1
لینک علی نظرزاده 1393-09-19 15:39
به نقل از محمدsoney:
زومیت مطلب ترسناک نزاشتی حالا من میزارم برا بچه ها yahoo.seroosh.com/.../احضار-جن-و-تسخیر-جن بچه ها برین تو ای سایت ولی نترسید من که جراتشو ندارم چون دیشب یکیشون عصبانی بود اومد اذیتم کرد یک هفته دنبال احضارشون هستم به خاطر همین دیشب اینقدر به فکرشون بودم اومدن صدا یخچالو با پنجره و پتومو کشیدن ولی نه کامل به قران قصم راست میگم.من باورشون نداشتم ولی الان دارم یا این روشو امتحان کنید javanegolestani.javanblog.ir/.../ بچه ها من میخوام امتحان کنم ولی شاید اینم ضرراتش ahmad-facebook-13.blogfa.com/post/3.اگه میخوایین ازتون دور باشن فقط به فکرشون نباشید چون این فکر شماست که اونارو جذب میکنه مراقب باشید به خدا راست میگم خیلیا رو میشناسم که این اتفاقات براشون افتاده من که دیشب بهم ثابت شد که واقعیته چجور بگم به خدا از ترس همون که نمردم خیلیه به فکرش نرید تا ساعت 3 بیدار نمونید و تنها نخوابید تا از ترس سکته نزنید اگه به فکرش نباشید مشکلی پیش نمیاد.


ملت ميرن دنبال ساختن تکنولوژی جوش هسته ای
این می ره دنبال....
mostafa abbasi
31 2
لینک mostafa abbasi 1392-09-30 21:15
عالي بود همشو خوندم.
ايول به زوميت. :lol:
US Tech
2 0
لینک US Tech 1394-01-24 22:16
تاریخچه ی اندروید :
en.wikipedia.org/wiki/Android_version_history
تاریخچه ی آی اُ اس :
en.wikipedia.org/wiki/History_of_iOS

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
▓☜❈↘✪ www.defcon.org ✫㊣✫ www.blackhat.com ✪↙❈☞▓
محمد جواب
0 1
لینک محمد جواب 1394-01-29 18:36
ببخشید اینجا میگم.
یه فیدبک به ماکروسافت دادم در رابطه با اینکه یا حالت اسلیپ ویندوز رو تغییر بده یا یه حالت جدید برای خاموشی صفحه نمایش ایجاد کنه .این حالت به این درد میخوره که با کامپیوتر یا نوت بوک شبانه دانلود کنیم یا کارای دیگه ای که مدت زیادی میبرن و ما به کامپیوتر نیازی نداریم...لطفا رای بدید و اگه غلطی تو نگارشم هست تصحیح بفرمایید.ممنون :roll:
windows.uservoice.com/.../...
پرهام ب
لینک پرهام ب 1394-07-25 19:25
محمد جواب
منظورتو نفهمیدم. خب توی ستینگ تنظیم کن با بسته شدن در لپ تاپ هیچ اتفاقی نیفته. بعد موقع دانلود در لپ تاپتو ببند کامل. همین چیزی که میخوای اتفاق میفته دیگه.
البته توی پی سی میشه گفت ایدت میتونه مفید باشه. البته توی همون شرایط هم میشه کامپیوترو بذاری روی اسکرین سیور. میگم متوجه نشدم بالاخره یا کامپیوتر پردازش هاشو باید در حالت اسلیپ متوقف کنه که در اون حالت دانلود شما هم متوقف میشه یا هم باید پردازش رو متوقف نکنه و فقط نمایشگر رو خاموش کنه که خب شما خودت میتونی خاموش کنی :lol:
فکر نمیکنم استقبال بشه از ایدت
emam
30 259
لینک emam 1391-09-09 23:28
اندروید یک سیستم عامل رایگان است همه می خرند بله وقتی یه جایی نذری می دهند ملت هجوم می برند ولی مثلا رستوران دوتا موچه بالاتر خلوت است چون غذایش صلو اتی نیست وباید پول داد اندروید هم همین است فقط ایفون5 من ایفون4 اس را هم قبول نداشتم جون صفحه اش کوچک بود
مسعود یوسف نژاد
206 15
لینک مسعود یوسف نژاد 1391-09-09 23:42
دوست عزیز

لطفا کمی در ادبیات خودتو که در نظرات بکار می برید تجدید نظر کنید، ما اینجا برای جنگ و دعوا و بی احترامی به هم دیگه جمع نشدیم. پیش از این هم چندین پس شما پاک شد، لطفا در نظرات آینده خودتون بیشتر دقت کنید. و به نظرات دیگران احترام بگذارید.

ممنون
SaeedDn
174 26
لینک SaeedDn 1391-09-09 23:43
به نقل از emam:
اندروید یک سیستم عامل رایگان است همه می خرند بله وقتی یه جایی نذری می دهند ملت هجوم می برند ولی مثلا رستوران دوتا موچه بالاتر خلوت است چون غذایش صلو اتی نیست وباید پول داد اندروید هم همین است فقط ایفون5 من ایفون4 اس را هم قبول نداشتم جون صفحه اش کوچک بود

چه ربطی داشت واقعا؟یعنی مردم اندرویید استفاده میکنن چون رایگانه فقط؟
بابا بیخیال.
سیستم عامل به این کاملی رو زیر سوال نبر لطفا
BuBo
10 0
لینک BuBo 1394-01-24 14:18
به نقل از SaeedDn:
به نقل از emam:
اندروید یک سیستم عامل رایگان است همه می خرند بله وقتی یه جایی نذری می دهند ملت هجوم می برند ولی مثلا رستوران دوتا موچه بالاتر خلوت است چون غذایش صلو اتی نیست وباید پول داد اندروید هم همین است فقط ایفون5 من ایفون4 اس را هم قبول نداشتم جون صفحه اش کوچک بود

چه ربطی داشت واقعا؟یعنی مردم اندرویید استفاده میکنن چون رایگانه فقط؟
بابا بیخیال.
سیستم عامل به این کاملی رو زیر سوال نبر لطفا

نه این طفلک بی اطلاع فکر میکنه مردم مفتی میرن نمایندگی hTC و سونی و سامسونگ و الجی و غیره گوشی مفت میگیرن، این طفلک هنوز سیاست گوگل رو نمیدونه فکر میکنه اندروید رو رایگان داده از کنارش سود نمیبره، فکر میکنه app ها هم همه رایگانن، آخه یه چی میگی آدم فکر میکنه تازه استخون کف سرت سفت شده.
خوشحالم فن های ضد اندرویدی چنین افراد بی اطلاع و کوته فکرن مثل پسر عمم که هنوز نمیتونه یه اکانت گوگل رو از تو ستینگ از گوشی Disconnect کنه میزنه گوشی رو فلش میکنه بعد میگه اندروید چرته.
اون چرت نیست شما اطلاعاتنون در حد نوک سوزنه.
نوید سرابی
119 11
لینک نوید سرابی 1391-09-10 00:21
به نقل از emam:
اندروید یک سیستم عامل رایگان است همه می خرند بله وقتی یه جایی نذری می دهند ملت هجوم می برند ولی مثلا رستوران دوتا موچه بالاتر خلوت است چون غذایش صلو اتی نیست وباید پول داد اندروید هم همین است فقط ایفون5 من ایفون4 اس را هم قبول نداشتم جون صفحه اش کوچک بود

دوست من همه رو به یه چشم نگاه نکن !!
یا خودتو نکن نماینده مردم . . .
رامین
69 5
لینک رامین 1391-09-10 12:42
به نقل از emam:
اندروید یک سیستم عامل رایگان است همه می خرند بله وقتی یه جایی نذری می دهند ملت هجوم می برند ولی مثلا رستوران دوتا موچه بالاتر خلوت است چون غذایش صلو اتی نیست وباید پول داد اندروید هم همین است فقط ایفون5 من ایفون4 اس را هم قبول نداشتم جون صفحه اش کوچک بود

زومیت جان عالی بود . در پاسخبه این دوست گرامی هم باید گفت بله اندروید بله رایگان هست ولی با این رایگانی که شما فکر میکنی فرق داره . برات مثل خودت مثال برنم گوگل نوع پخت و مواد اولیه رو به رایگان در اختیار همه منجمله شما میزاره اما فکر نکنم شما غذای خام و بدون ادویه بخوری این غذا رو شرکت هایی مثل سامسونگ و اچ تی سی و ... اماده و با طعم های متفاوت در اختیار شما میگذارن و به مردم حق انتخاب میده این حق انتخاب که اندروید رو خاص و محبوب کرده و شما میتونی یک غذای لوکس مثل گالاکسی اس3 (به عنوان این که سردمدار گفتم دعوا نشه) یا جی ال ایکس (که معلوم نیست سی پی یوش چیه ) بخری ...
یا حق
محمدصادق
64 2
لینک محمدصادق 1391-09-10 21:41
به نقل از emam:
اندروید یک سیستم عامل رایگان است همه می خرند بله وقتی یه جایی نذری می دهند ملت هجوم می برند ولی مثلا رستوران دوتا موچه بالاتر خلوت است چون غذایش صلو اتی نیست وباید پول داد اندروید هم همین است فقط ایفون5 من ایفون4 اس را هم قبول نداشتم جون صفحه اش کوچک بود


یعنی من فقط برای اینکه با تو در این مورد نقطه اشتراکی نداشته باشم همیشه آندرویدی میمونم
shadi amini
24 5
لینک shadi amini 1392-10-01 01:09
به نقل از emam:
اندروید یک سیستم عامل رایگان است همه می خرند بله وقتی یه جایی نذری می دهند ملت هجوم می برند ولی مثلا رستوران دوتا موچه بالاتر خلوت است چون غذایش صلو اتی نیست وباید پول داد اندروید هم همین است فقط ایفون5 من ایفون4 اس را هم قبول نداشتم جون صفحه اش کوچک بود

غذای نذری! اندروئید! ساعت! دیوار! کوچه! باغچه! علف! آی شیپ!!!
SaeedDn
74 46
لینک SaeedDn 1391-09-09 23:41
از کی تاحالا اسم کیک فنجونی شده کیک یزدی؟
آقا ترجمه کنید فقط اصطلاحات رو دیگه نیارید تو ترجمه.
اون بابای آمریکایی که نمیدونه کیک یزدی چیه.یا منه نوعی اصلا نمیدونستم به کیک فنجونی میگن کیک یزدی.
در کل مقاله خوبی بود
مسعود یوسف نژاد
131 18
لینک مسعود یوسف نژاد 1391-09-09 23:44
سعید عزیز

ممنون که نظرتون بیان کردید

ما سعی کردیم تا جای ممکن بومی کنیم یعنی شما از کل این مقاله فقط کیک فنجونی یا کیک یزدی و برداشت کردید؟ این مقاله حاصل چندین ساعت کار یک گروه دوست من
یعقوب
57 8
لینک یعقوب 1391-09-10 01:55
مسعود جان این وقتتو صرف جواب دادن به ترول جماعت نکن. کارت عالیه ما پشتتیم.
راستی اینم مصاحبه جالبیه لطفا ترجمش کن بزارش...
www.wired.com/business/2012/11/google-vs-facebook/
حمیدv
29 5
لینک حمیدv 1391-09-11 12:39
به نقل از مسعود یوسف نژاد:
سعید عزیز

ممنون که نظرتون بیان کردید

ما سعی کردیم تا جای ممکن بومی کنیم یعنی شما از کل این مقاله فقط کیک فنجونی یا کیک یزدی و برداشت کردید؟ این مقاله حاصل چندین ساعت کار یک گروه دوست من


اتفاقاً از این کلمه کیک یزدی خیلی لذت بردم. نشون دهنده قدرت مترجم است. نه فقط یه ترجمه تحت اللفظی. ضمناً امریکایی نمیخواد بیاد این مقاله را بخونه که نفهمه کیک یزدی چیه. همه ایرانیها میدونن
محمود قرزدقی
35 3
لینک محمود قرزدقی 1391-09-10 18:10
از همون موقع که jelly bean شده جیلی بیلی :D
علی امانی
40 4
لینک علی امانی 1391-09-09 23:46
بسیار آموزنده و مفید بود دست شما درد نکنه، اندروید روز به روز کسترده تر می شه و به خاطر متن باز بودنش تو همه جا استفاده می شه روزی می رسه که ماشین های لباس شویی اجاق گاز تلویزیون چراغ برق و دستگاه های سنگین صنعتی همگی از اندروید استفاده خواهند کرد.
mr.sam
57 7
لینک mr.sam 1391-09-10 00:04
چی مونده که در نسخه 4.3 یا 5 اضافه بشه؟خیلی خیلی کامل شده تو نسخه 4.2
علی   .
44 4
لینک علی . 1391-09-10 00:06
گوگل حالا اینقدر قدرتمند و با تجربه شده که میتونی روی پروژه های سیستم عامل برای کامپیوتر کار کنه و شک ندارم حتما این کار رو خواهد کرد
نوید سرابی
42 2
لینک نوید سرابی 1391-09-10 00:18
به نقل از علی .:
گوگل حالا اینقدر قدرتمند و با تجربه شده که میتونی روی پروژه های سیستم عامل برای کامپیوتر کار کنه و شک ندارم حتما این کار رو خواهد کرد

منم امیدوارم که اینکارو بکنه اما سخته که بتونه اندروید رو واسه لپ تاپ آماده کنه ، اندروید هنوز واسه تبلت به خوبی جا نیفتاده چه برسه به pc
SMART
لینک SMART 1394-07-25 18:26
علی@
کروم os هست که خیلی تا حالا موفق نبوده
نوید سرابی
41 2
لینک نوید سرابی 1391-09-10 00:16
خیلی مقاله جالبی بود
کلا اسم این مقاله رو باید بزاریم بیوگرافی اندروید !
خسته نباشید آقای ملک محمدی . . .
بی‌نام
5 14
لینک بی‌نام 1391-09-10 00:36
بسیار عالی بود.
[Censored by admin]
حمیدرضا یگانه
33 0
لینک حمیدرضا یگانه 1391-09-10 00:36
بسیار ممنون
کامل و مفید
Farshid3$
30 5
لینک Farshid3$ 1391-09-10 01:37
:دست زومیت درد نکنه زومیت.
مطلب جالب و کاملی بود.
بنظر من اندروید بهترین سیستم عامله.
behnam8par
29 1
لینک behnam8par 1391-09-10 02:50
مقاله زیبای و طولانی بود من که از خوندنش لذت بردم دستتون درد نکنه که بدونه توقعی این همه زحمت می کشین پیشنهاد میکنه برای سیستم عامل iOS هم بزارید
poop
10 2
لینک poop 1391-09-10 06:49
با ویدئو این مطلب خیلی باحال شده اما میشه اینو به صورت PDF بزارید برا دانلود.
poop
13 2
لینک poop 1391-09-10 07:12
بی زحمت یه مطلب هم از 21 دسامر بزارید. تو سایت ناسا خوب به همه سوالا جواب داده شده.
mohandes2m
10 0
لینک mohandes2m 1391-09-10 10:09
با سپاس فراوان - من بررسی هایی که روند تکامل یک موضوع را دنبال می کنند، خیلی خوشم می آید - راستی سایت phonearena.com بررسی تخصصی را برای نکسوز ۴ ، نکسوز ۱۰ و آندروید ۴.۲ گذاشته است. اگر خواستید می توانید ترجمه کنید - بسیار بسیار از مطالب خوب شما سپاسگزارم
Farshid443
9 0
لینک Farshid443 1391-09-10 10:12
زیر ویدئو ها رو بخونید.
یا نوشیتد اندورید 6 یا اندروید 7. :-*
Reza
21 1
لینک Reza 1391-09-10 11:26
میتونه بازم بهتر بشه.
آندروید 75 درصد بازار رو در اختیار داره،به نظرم آخرین نسخه های آندروید خیلی نسبت به قبل کاربردی تر شده و جذابتر هم شده.
النار علی پور
19 6
لینک النار علی پور 1391-09-10 11:30
من مدتها بود منتظر مقاله اینجوری بودم لطفا یک همچین چیزی برای iOS هم منتشر کنید واقعا استفاده کردم،
سیامک احدی
27 3
لینک سیامک احدی 1391-09-10 14:41
دوست عزیز اتفاقا در حال کار بر روی iOS هستیم
مهراد علی میرازی
23 1
لینک مهراد علی میرازی 1391-09-10 11:33
من که طرفدار اندروید نیستم ولی مقاله رو تا خواندم و به این سیستم عامل علاقمند شدم کلی از امکانات و اصلا نمی شناختم
شايان
7 43
لینک شايان 1391-09-10 13:04
واقعا نامگذراي رو در اختيار يه بچه ميذاشتن خيلي بهتر از اين ها كار ميكرد
Manwë
17 1
لینک Manwë 1392-01-26 16:53
اسم نسخه بعدی کیک لیمویی هست.
اسم گزاریشون آب دهن همه ما رو راه می ندازه.:D
علی روزبه
2 0
لینک علی روزبه 1394-01-24 15:31
به نقل از Manwë:
اسم نسخه بعدی کیک لیمویی هست.
اسم گزاریشون آب دهن همه ما رو راه می ندازه.:D

عزیزم باید با حرف M شروع بشه.Lime pie با L شروع میشه
SMART
لینک SMART 1394-07-25 18:30
علی روزبه @
نخیر باید با N باشه چون مارشمالو امسال بود
sam
23 27
لینک sam 1391-09-10 13:11
به نقل از aref irani:
میدونی با چی خیلی حال کردم؟
با اینکه شرکت اپل امسال هیچ چیز خلاقانه ای نزده :lol:
هرکی هم - بده از رو تعصبشه :-)


آره والا ، البته آیفون 5 که چیزی نداشت ، یه گوشی رو بزرگ کنی و در عین حال سبک و باریک هم بشه که چیزی نیست ، همه گوشی ها رو می گذارد در جیب ساعتی بنا به گفته بنجمارکها که چیزی نیست ، حالا اون هیچ آیپد مینی اه اه اه ، ایپد 4 رو بگو ،اه اه اه،آیپاد رو دیگه نگووو، انواع و اقسام لپ تاپ و مک بوک و مک بوک ایر و مک مینی و آی مک که 5 میلیمتر ضخامت داره دز کناره هاش که پشم .
ولی خدایی طراحی و ساخت imac احسنت نداره؟؟ و خیلی چیرهای دیگه که به ذهنم نمیرسه و صد البته که در بعضی از محصولاتش هم کاستی هایی بود ،بعد از خلاقیت نیاز به تکامل هست،کاری که اپل به خوبی انجام میده اطمینان داشته باش با بر طرف شدن کاستی ها و عیوب ، محصولاتی بسیار با کیفیت ارایه خواهد داد همراه با خلاقیتی که به آن زبانزد است و این به نفع تمامی مصرف کنده هاست

البته همه نباید هم رای باشند و من هم نظرم رو میگم بدون رد نظر دوستان
پیروز باشید
SMART
لینک SMART 1394-07-25 18:32
sam@
بله حرف شما متینه ولی فقط اپل نیست که ازینجور کارا کرده
سوران
17 1
لینک سوران 1391-09-10 16:39
مرسي
مقاله خوب و بررسي جامعي بود
afshin.mostafa
24 1
لینک afshin.mostafa 1391-09-10 17:33
خیلی جالب بود در کمتر از 4 سال به حکومت سیمبیان بر سیستم عامل های موبایل پایان داد و 75 درصد بازار رو بدست گرفت . یه پست هم راجع به تاریخچه ی سیمبین (یا همون سیمبیان ) بزارید با توجه به این که سیستم عامل قدیمیتریه و بر میگرده به اولین گوشی های هوشمند مقاله ی جالبی میشه
پوریا ماندگار
31 6
لینک پوریا ماندگار 1391-09-10 22:06
من معمولا فقط مطالب زومیت رو میخونم و زیاد نظر نمیدم ولی فقط به خاطر اندروید ...

تنها سیستم عاملی هست که من به صد تا iOS و ویندوز و ... نمیدم
اندروید واقعا محشره و رو دست نداره
alirezaskull
10 1
لینک alirezaskull 1391-09-11 14:35
واقعا از مقاله خوبتون ممنون! کامل بود و عالی!
دستتون درد نکنه!
:-)
.
17 4
لینک . 1391-09-12 17:28
در حالي كه اندرويد با پيشرفت قابل ملاحظه اي به پيش ميره WIN PHONE‌ دسترسي گوشي هاشو به دنياي خارج از گوشي محدود تر ميكنه. معلومه كه از محبوبيتش كم ميشه. كسايي هم كه خريدن صرفا از روي كنجكاوي يا ايجاد تفاوت عمل كردن كه بعدش هم پشيمون شدن.در حال حاضر اندرويد از لحاظ استفاده از سخت افزار ،‌USER FRIENLY ، تعداد و تنوع و كاربردي بودن نرم افزارها و اعتماد كاربران به آينده بهتر اين OS از IOS و WP كه ادعاشون خيلي بيشتره ، بهتر عمل كرده.
وحید24
8 2
لینک وحید24 1391-09-13 23:56
اندروید 4.1.2 رو یادت رفته استاد
Mohammad Ali
2 19
لینک Mohammad Ali 1391-10-10 14:27
باسلام.
اگر این مقالرو خوب خونده باشید میفهمید که سیستم عامل اندروید یا حتی ios در ایران هیچ معنی ندارند.
سهیل sss
3 1
لینک سهیل sss 1391-10-15 00:50
اول از مقاله بسیار جامع و خوبتون مچکرم واقعا عالی بود.بعد هم یه خواهش دارم از مسئولین سایت ما که تو اکثر مقالات کامنت می زاریم ضدحاله هی این حروف رو وارد کنیم .یه فکری به حالش بکنین.ممنون از سایت خوب و عالیتون.
یاسین
9 1
لینک یاسین 1391-10-20 23:23
با سلام از وبسایت بسیار کاملتان ممنونم از این تاریخچه آندروید که هم بسیار کامل بود هم ممنونم واقعا سایت کاملی دارید موفق باشید
امیرارسلان
8 1
لینک امیرارسلان 1391-10-29 14:19
دستتون درد نکنه بسیار استفاده کردم، برای من که همیشه از خودم سوال میپرسیدم واقعا این نامگذاری های مختلف و ارائه های زود به زود اندروید چه شکلیه؟؟ همیشه از این موضوع گیج بودم که داستان nexus ها چیه و خیلی مسائل دیگه روشن شد.
دمتون گرم خسته نباشید
»حمد
8 1
لینک »حمد 1391-12-01 23:25
با عرض سلام
مطالب جالبی هستن و توضیحات کافی. اگر معادل انگلیسی اطلاحات رو هم میاوردین خیلی خوب میشد. یا اینکه لینک اصلی مطالب را می گذاشتین
نوید
8 1
لینک نوید 1392-09-30 18:20
عالي بود :-)
alireza ghasemi
15 6
لینک alireza ghasemi 1392-09-30 18:38
میشه یه مقایسه بین آخرین ورژن های appel و android بگذارید ببینیم کدوم خوب تره مسعود جان؟
SMART
لینک SMART 1394-07-25 18:36
alireza ghasemi@
با لحن جناب خان بخونین :lol:
Appel :eek:
منظورتو Apple هست :-|
Hadimax
11 1
لینک Hadimax 1392-09-30 21:52
جالبه تولد من با تولد اندروید یکیه
22 اکتبر :lol:
Abolfazl
10 1
لینک Abolfazl 1392-09-30 22:59
ممنون.زومیت عالی بود.فکرشم نمیکردم چه مشکلاتی و چه زحماتی داشته تا این اندروید یه سیستم عامل خوب بشه
sharifix
9 2
لینک sharifix 1392-10-01 09:39
یادش بخیر
موتورولای دوست داشتنی من
مسلم دریس جرفی
10 1
لینک مسلم دریس جرفی 1392-10-01 13:23
فوق العاده آموزنده بود، واقعا به همچین برسی ای نیاز داشتیم
مرسی زومیت :)
علی رضا
5 0
لینک علی رضا 1392-10-05 20:32
عالی بود!
من از اندروید 2.1 با Android همراه بودم. جدا برام جالب بود اون قبلی هاش چیا بودند:)
ولی یه درصد فکرشو بکنین گوگل بفهمه ما به کاپ کیک، یا همون کیک فنجونی، میگیم کیک یزدی :)) :lol:
.
فقط بعنوان فیدبک بگم... که اگه آخرش رو یه جورایی جمع بندی میکردید، از اونایی که مو به تن آدم سیخ میکنه، خیــــــــــلی آخرش باحالتر میشد! (میدونم فیلم نیست، ولی خب مقاله هم سر و تهش باید جذاب باشه تا کیف بده!)
Aria
2 13
لینک Aria 1393-09-18 17:34
اندرويد ١تا ٥كه اسمش اندرويد تقليدى بود پا به پاى آى او اس و با تقليد ازش اومد ولى يه چيز هاى خوبى هم داش كه آى او اس نداشت . :lol:
SMART
10 0
لینک SMART 1393-09-18 17:51
به نقل از Aria:
اندرويد ١تا ٥كه اسمش اندرويد تقليدى بود پا به پاى آى او اس و با تقليد ازش اومد ولى يه چيز هاى خوبى هم داش كه آى او اس نداشت . :lol:

ولی امسال iOS 8 خیلی از قابلیت ها رو از اندروید 4.0 و 4.1 تقلید کرد انشا... سال های بعد از ۴.۴ و ۵.۰ قابلیت رو iOS میذاره ...
گهی به زین و گهی زین به پشت ( میدونم ضرب المثل رو اشتباه گفتم چون یادم نمیومد) :-*
البته تقلید به هیچ عنوان مسئله ی شرم آمیز و بدی نیست و کاملا طبیعیه و ربطی کوچیک و بزرگی شرکت نداره ، اینکه یک شرکت حتی یک نوآوری نداشته باشه شرم آور و بده ...
تقلید کردن با خلاق نبودن متفاوت است ...
مهدی صفری
6 7
لینک مهدی صفری 1393-09-18 18:04
ماشالله
هر جا که سخن از اندروید هست نام HTC میدرخشد 8)
alieshghi
6 0
لینک alieshghi 1393-09-18 18:53
سلام دوستان به سوال
من گوشیم ONE M8 بعد تو تنظیمات توسعه دهندگانش با این که ورژن اندروید 4.4 هست ولی میشه نوع ران تایم رو گذاشت رو حالت ART میخواستم ببینم وقتی هنوز اندروید 5 براش نیومده اگه بزارمش رو ART مشکلی براش پیش میاد یا نه؟
iPooya
9 1
لینک iPooya 1393-09-18 18:56
گوگل بفهمه ما به cupcake ميگيم كيك يزدي ، ايران رو تحريم ميكنه!
Kiarash Manson
1 3
لینک Kiarash Manson 1393-09-18 18:57
به نقل از ghazanfar:
به نقل از امیرارسلان:
اشتباه نکنید به نظرم دیگه ویندوز خیلی سنتی شده، درسته که هیچی جای ویندوز رو نمیتونه بگیره و کارکردهای غیرقابل انکار و دوست داشتنی این سیستم عامل برای همه ی ما مقدسه اما دیگه تو دهه ی اکنون در مقابل تحولات مبتنی بر گجت ها نمیتونه مثل سابق برگ برنده دستش باشه اون جدالی که شما ازش داری صحبت میکنی الان بین اندروید و آی او اس هست 8)

تجربه حرف اولو میزنه درسته اندروید رو خیلی دوست دارم ولی تجربه اندروید کجا و تجربه ویندوز کجا؟
نظر شخصی من اینه اندروید در 4 یا 5 سال دیگه به طور کامل نابود میشه ! تعجب نکنید یکم فکر کنید؟ یه هویی اومده خوب از کار در اومده بعضی از مشکلاتو حل کرده از کجا معلوم 5 سال دیگه هم همین جور پیشرفت کنه ؟ هاا کی 3 سال پیش فکر میکرد اندروید بشه این ! خود شرکت گوگل هم به جرعت میتونم بگم همچین فکری نمیکرد ! حالا منم به همون دلیلی که یک هویی اومده میگم یک هویی هم میره !

آره منم با شما موافقم به نظرم ممکنه اندروید در آینده نزدیک دوران اوجش تموم شه و وینفون جایگزینش شه! هیچی معلوم نیست
Kiarash Manson
3 0
لینک Kiarash Manson 1393-09-18 18:59
از مقاله عالیتون ممنونم محتوای مفید زیادی داشت
CG
7 2
لینک CG 1393-09-18 19:20
اون فرهنگ 2500 سالمون تو همین 70 کامنت تقریبا متوجه شدم بیشتر شبیه اینیم که تازه متولد شدیم :-x
آرش سام
5 0
لینک آرش سام 1393-09-18 19:26
بسيار عالى, ممنون خيلى مفيد بود خسته نباشيد ميگم
البته من به اندورييد 5 ک رسيدم مخم چيزيد, ولى از 1 تا 4 کامل خوندم
Google
5 0
لینک Google 1393-09-18 20:11
خیلی کامل و عالی بود مرسی زومیت
میلاد
7 0
لینک میلاد 1393-09-18 20:39
4.2 با 4.3 زیاد فرقی نداره.پس چرا سونی واسه اکسپریا ال 4.3 نمیده اخهههه!!! :cry:
rami gh
5 0
لینک rami gh 1393-09-18 20:57
پیشرفت اندروید از جینجر برد بود واقعا معرکه بود اون موقع
که یادمه وقتی از جینجر اومدم رو 4.0.4 دلم براش تنگ شد
سید امیر
1 4
لینک سید امیر 1393-09-18 21:29
اندروید میرفت شیرینی ، پاستیل، لبنیاتی ... مزد بهتر بود
مگه نه
Ali FA
6 2
لینک Ali FA 1393-09-18 23:12
من واقعا این کل کل بین IOS و android متوجه نمیشم ! یکی با ای او اس راحت یکی با اندروید
بنده 2 سال کاربر اندروید بودم الانم یک ساله کاربر ایفونم به نظر شخصی من برای کاربری نه خیلی حرفه ای و روزمره و ساده ای او اس بهتر و راحت تره ! این نظر من عایا احتیاج به پرخاشگری داره که من نظرمو بگم ؟ :roll:
Mahmoud
4 0
لینک Mahmoud 1393-09-18 23:42
سلام من کاربر جدید زومیت هستم ضمن شب بخیر
میخواستم خبری به کسایی که گوشی سامسونگ samsoung galaxy note 3 neo duos
دارند امشب من آپدیت کیت کت رو که حجمش 170مگ بود رو دریافت کردم
سلامت باشید همه
آرش زمانی
5 0
لینک آرش زمانی 1393-09-19 10:26
ممنون از مقاله عالی و جامع شما.
ذکر کردید که در اندروید 5.0، "دیگر خبری از ژست دو انگشتی نیست". تا اونجا که من امتحان کردم این ژست هنوز هست و اگه با دو انگشت بالای صفحه رو به سمت پایین بکشید، مثل سابق مستقیما پنل تنظیمات به جای پنل نوتیفیکیشن ها نمایش داده میشه.
Dean Winchester
2 0
لینک Dean Winchester 1393-09-22 18:00
دمت گرم
یکسری خاطرات خوب رو برای من زنده کردی...
Ghazaleh HDA
2 0
لینک Ghazaleh HDA 1393-10-12 16:38
با سلام
خیلی ممنون مقاله خوب و مفیدی بود
لطفا میشه منابعی که استفاده کردید رو هم بنویسید؟
ابوالفضل
3 2
لینک ابوالفضل 1394-01-24 14:18
اين اندرويد 5 بدجوري داره وسوسه ام ميكنه كه دوباره برگردم به اندرويد. :sad:
علیرضا رسولی رحیق
2 0
لینک علیرضا رسولی رحیق 1394-01-24 14:05
همه ی اماناتش یه طرف این قابلیت ( Screen Pinning ) هم یه طرف به طرف گوشی میدی بازی کنه سر از گالری و دوربین درمیاره..
هوشیار
4 1
لینک هوشیار 1394-01-24 15:05
واو ... چه پست خوب و کاربر پسندانه و مناسب در شان سایت شما . زومیت رو خیلی دوس دارم .. لطفا این پست هارو افزایش بدید .
شاهرخ ناظمی
3 1
لینک شاهرخ ناظمی 1394-01-24 16:18
ممنون بابت مقاله خیلی جالب بود خاطراتمون رو زنده کرد :-)
فرهاد ر
1 3
لینک فرهاد ر 1394-01-24 20:44
من نمیتونم به اندروید ال اپدیت کنم گوشیم moto g - 4 g هستش مدل xt1039 حتی با فیلتر شکن هم نتونستم کسی میتونه کمکم کنه؟
حمید
3 1
لینک حمید 1394-01-24 21:45
اندروید حرف نداره، یه سیستم عامل با تموم امکانات. فقط یه مشکل اساسی تو معماری داره: از سخت افزار تا یه اپلیکیشن یه لایه اضافی. اپ، کتابخونه ها، دالویک، لینوکس و سخت افزار) همین باعث میشه سرعت اجرای برنامه ها کمتر از آی او اس یا ویندوز فون بشه.
سازنده های گوشی باید سی پی یوی ۴ هسته ای قویتری نسبت به آیفون بذارند و هزینه هاشون بالا میره. از اون طرف اپل دو هسته ای با سرعت پایینتر میذاره با همون کارایی و سود بیشتری میبره!
.mr.mohammadreza
لینک .mr.mohammadreza 1394-01-25 06:33
نام نسخه ی بعدی napelouny shirini یا شیرینی ناپلعونی هستش
مهدی محمودی
2 1
لینک مهدی محمودی 1394-01-29 00:12
وااای چقدر کامل و عالی بود دو روز طول کشید تا خوندم!خیلی چیزا نمیدونستم ممنون زومیت بابت این مقاله با ارزش
P.M
2 0
لینک P.M 1394-07-25 15:13
یادش بخیر
یه سری خاطرات برامون زنده شد
ممنون زومیت
اندروید 6 هم که بنظرم واقعا فوق العاده و کامله
mohammad yousefi
2 0
لینک mohammad yousefi 1394-07-25 15:47
اندروید چی بوده
چی شده :-|
وحيد عليزاده
3 0
لینک وحيد عليزاده 1394-07-25 15:58
سلام مقاله مفيد و خوبي بود لطفا تاريچه سيستم عامل هاي ديگه رو هم بزاريد تا سطح اطلاعاتمون درمورد سيستم عامل ها بيشتر شه
سپاس و درود فراوان
محسن منوچهری
3 0
لینک محسن منوچهری 1394-07-25 17:38
آقایون عزیز ، دوستان گرامی به خدا قسم هیچ تاثیری ندارن روی زندگی و کارکردمون این دوتا که بعضیا به جون هم میفتن ، بعضیا نیازسنجی میکنن اندروید به کارشون میاد عده دیگه ای هم تصمیم میگیرن از اپل و محصولاتش استفاده کنن.
حالا اینکه بهم دیگه بی احترامی کنیم و شخصیت یکدیگرو ببریم زیر سوال بهتر نیست از تکنولوژی و خدماتی که ارائه میکنه بهمون لذت ببریم و از تجربیات یکدیگه استفاده کنیم تا یک دنیای بهتری بسازیم؟
هم اندروید ، هم ios و هم ویندوزفون سیستم عامل های خوبی هستن و کاربرداشون برای همه اقشار دریک سطحه و بحث سلیقه حرف اولو میزنه برای انتخاب.
Faraz Akbari
3 0
لینک Faraz Akbari 1394-07-25 18:12
اگه تاریخچه آی او اس رو هم بزارید خوب میشه ... دوست دارم ببینم اولش چجوری بوده...
Null
1 0
لینک Null 1394-07-25 20:03
خيلي هم خوب فقط اينكه در مورد اي او اس و سيستم عامل بلك بري كه اگه اشتباه نكنم وب او اس اه اسمش هم بزارين و اينكه يك تاريخچه كلي از سيستم عامل براي موبايل بزارين مثلا اولين سيستم عامل موبايل چي بوده خيلي خوب ميشه
:lol:
Saeed π
2 0
لینک Saeed π 1394-07-25 20:29
خسته نباشيد تيم زوميت
جالب بود ، همراه با ويدئو
خيلي دوست دارم درباره ي ios و ويندوز هم از اين دست مطالب بذارين
amir
1 0
لینک amir 1394-07-25 20:41
قرار بود 2 نوع تم هم بزاره ؟ ایا اونم اضافه کرده؟ مخفیه؟؟؟
محمد گلوری
0 1
لینک محمد گلوری 1394-07-25 23:09
اقا همه سیستم عامل ها رو مترادف و هم معنی فارسیشو گفتین جز مارشومولو
نه واقعا فارسی مارشومولو چیه
من هیچ جا ندیدم غیر مارشومولو اسم دیگه ای بکار ببرن
طرفدار هواوی
0 1
لینک طرفدار هواوی 1394-07-25 23:11
اگر موبایل رو Root کنیم ، میشه اندروید 6 رو براش تصب کنیم یا نه؟